آموزش براي تخليه هيجان

۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۴:۵۱ - کد خبر: 148151

سلامت نیوز: پس از پيروزي تيم پرسپوليس مقابل تيم فوتبال استقلال در ليگ برتر فوتبال كشور، جمعه شب، درحالي كه سه بانوي معلم در حال پياده‌روي در يكي از خيابان‌هاي فاز دو ماهشهر بودند يكي از خودرو‌هاي افراد شادي‌كننده با آنها به‌شدت برخورد کرد. در اين حادثه تلخ دو بانوي معلم در دم جان باختند و ديگري نيز به‌شدت مصدوم و روانه بيمارستان شد.

به گزارش سلامت نیوز، اميرمحمود حريرچي مددكار اجتماعي و استاد دانشگاه در روزنامه آرمان نوشت: جوانان ما فرصت را غنيمت مي‌دانند براي اينكه ابراز احساسات و هيجانات خود را تخليه كنند. اگر ما اين فرصت‌ها را در شرايط مناسب براي تخليه هيجانات به اشكال مختلف براي آنها فراهم نكنيم، تنها راه گريز براي آنها شركت در مسابقات ورزشي و به‌ويژه در رابطه با داربي‌هاي استقلال و پرسپوليس است. همزمان با اين مسابقه، در استاديوم تبريز هم بر اساس گزارشات برخوردي بين بازيكنان تراكتورسازي گزارش شده بود كه خشونت در فوتبال را نشان مي‌دهد. از طرفي جوانان بايد اين آموزش را ببينند كه چگونه بايد ابراز احساسات كنند كه ضرر و زياني را متوجه خود و ديگران نكنند و صرفا ابراز احساسات را امري شخصي بدانند و در كنار دوستانشان با هماهنگي كه آزاردهنده نباشد، شادي كنند.

يكي از دلايلي كه باعث ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده،‌ فحاشي و خشونت اين محيط‌هاست كه براي زنان نامناسب است. چرا بايد اين خشونت‌ها سبب شود نيمي از جمعيت از حق تماشاي مسابقات ورزشي محروم شوند؟ حتي بر اساس گزارشات در برخي موارد برخی جوانان براي اينكه هيجان بيشتري را تجربه كنند قبل از بازي مواد محرك مصرف مي‌كنند و نتيجه آن هم اتفاقاتي از اين دست در حين رانندگي و ابراز شادي است كه منجر به فوت دو فرد بيگناه شده است.

اين اقدام و مواردي از اين دست را بايد قتل عمد به حساب آورد زيرا وقتي در اين شرايط و با مصرف مواد فردي با سرعت مرگبار با موتور يا خودرو در خيابان مي‌راند اين احتمال را بايد بدهد كه ممكن است با ديگران برخورد و براي آنها ايجاد خطر كند اما ‌اين افراد كنترلي بر رفتارشان به‌دليل مصرف مواد ندارند.

آموزش ابراز احساسات از دوران كودكي و خانواده آغاز مي‌شود. براي مثال كودكي كه در خانواده مي‌بيند پدرش به چه نحوي احساسات خود را بروز مي‌دهد و تخليه مي‌كند، اين رفتار را ياد مي‌گيرد. در مواردي گزارش مي‌شود حين تماشاي فوتبال يك كودك به مرزي از فوران احساسات مي‌رسد كه سكته و ايست قلبي مي‌كند. خانواده بايد قبل از اينكه اين اتفاقات بيفتد پيشگيري كنند و به كودك آموزش دهند كه با اين اندازه از احساسات خودش را نابود مي‌كند.

در كشورهاي ديگر وقتي اين نوع اتفاقات مي‌افتد با تيم‌هايي كه اين افراد طرفداران آنها بوده‌اند برخورد كرده و آنها را جريمه مي‌كنند تا افراد اينگونه بفهمند هيجاناتي كه باعث ضرر و آسيب به ديگران شود قابل بخشش نيست و به ضرر تيم محبوب آنها تمام مي‌شود. دنيا به هرحال سعي كرده است به نحوي كه اين قضيه به ضرر كسي تمام نشود راه‌هاي تخليه هيجانات را هم براي جوانان ممنوع نكند به شكلي كه شادي و نشاط به فضاي جامعه برگردد و همه افراد در جريان پيروزي يك تيم با هم شادي كنند نه اينكه اين قضيه باعث شود عده‌اي به اين بهانه هنجارشكني كرده و با زير پا گذاشتن قوانين هم خودشان و هم ديگران را با مشكل مواجه كنند. تخليه هيجانات بد نيست به شرطي كه از راه درست و با ابزارهاي مناسب صورت پذيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.34303s, 19q