ماموگرافي در زنان زير سي سال توصيه نمي شود

۱۳۸۷/۱۱/۱۰ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 14829
ماموگرافي در زنان زير سي سال توصيه نمي شود
محققان علوم پزشکي مي گويند زناني که ژن ها بي آر سي اي يک يا بي آر سي اي دو را دارند و سن آنها کمتر از سي سال است در صورتي که ماموگرافي شوند ، در معرض خطر ابتلا به سرطان سينه قرار مي گيرند.
به گزارش پايگاه خبري يورک الرت در اينترنت ، توصيه عمومي پزشکانبه زناني که اين ژن ها را دارند اين است که در سنين بيست و پنج تا سي سال به بعد ، سالانه تحت ماموگرافي قرار گيرند.
البته هنوز معلوم نيست که با ماموگرافي زود هنگام ، خطري بيمار را تهديد مي کند يا اينکه او از منافع اين روش تشخيصي سود مي برد.
دکتر امي برينگتون دو گونزالس و همکارانش در دانشکده پزشکي دانشگاه جانز هاپکينز در بالتيمور ميزان مرگ و مير به دنبال ماموگرافي سالانه را در افراد مختلف و تاثير ماموگرافي را در کاهش کلي يا افزايش کلي خطر ابتلا به سرطان سينه ، بررسي کردند.
الگوي مورد بررسي محققان نشان مي دهد زناني که بين سنين بيست و پنج تا بيست و نه سال تحت ماموگرافي قرار مي گيرند به ميزان بيست و شش مورد در هر ده هزار نفر به سرطان سينه مبتلا مي شوند که سرطان آنان با ماموگرافي شان مرتبط است.
محققان دريافتند بين سنين سي تا سي و چهار سال شمار مبتلايان به سرطان در هر ده هزار نفر ، بيست نفر افزايش مي يابد و بين سنين سي و پنج تا سي و نه سال ، شمار مبتلايان به سرطان سينه به علت ماموگرافي ، سيزده مورد افزايش مي يابد.
ميزان کاهش ابتلا به سرطان سينه در زنان به سبب ماموگرافي در سنين بيست و چهار تا بيست و نه سال تا پنجاه و يک درصد و در سنين سي تا سي و چهار سال تا دوازده درصد بود.
محققان نتيجه گرفتند که چنانچه پيش فرض آنان صحيح باشد و ماموگرافي خطر ابتلا به سرطان سينه و مرگ و مير ناشي از آن را بين پانزده تا بيست و پنج درصد کاهش دهد لذا مي توان به زنان زير سي سال توصيه کرد از اين روش تشخيصي به طور محدودتري استفاده کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.13067s, 19q