افزايش 23‌درصدي تخلفات پزشكي

۱۳۸۷/۱۱/۱۰ - ۱۰:۴۲ - کد خبر: 14830
افزايش 23‌درصدي تخلفات پزشكي
اخلاق پزشكي يك مفهوم ذهني نيست و رعايت و عمل به آن را مردم و به ويژه بيماران بايد در روند درمان خود احساس كنند و در واقع اين موضوع بايد در امر طبابت جدي گرفته شود. هر خطايي كه در پزشكي صورت مي‌گيرد، جبران ناپذير است، چرا كه خطاهاي پزشكي با عامل انساني سروكار دارد. وقتي وجدان كاري، تبحر و دقت بالا در عمل به كار گرفته شود، ميزان خطاها به همان ميزان كاهش مي‌يابد.

همچنين بايد قبول كنيم كه تبعات منفي افزايش بي‌رويه تعداد پزشكان به‌مراتب بيشتر از هنگامي خواهد بود كه پزشك كمتري داشته باشيم. وقتي تعداد پزشكان به شكل بي‌رويه‌اي افزايش مي‌يابد و راه امرار معاش آنان هم از طريق روابط پولي با بيمار شكل مي‌گيرد نبايد انتظار داشته باشيم كه موارد قصور و خطا كاهش يابد. نگاه تجاري به امر طبابت، مشكلات درماني را افزايش مي‌دهد.

آيا نبايد توجه به معنويت و نجات جان انسان، اولويت نخست پزشكان باشد؟ در برخي از كشورهاي پيشرفته با توجه به نظارتي كه بر كار پزشكان مي‌شود، تعداد بيماراني را كه يك پزشك در طول ماه بايد طبابت كند، مشخص است.

حال چگونه پزشكي كه در كمترين زمان ممكن، بيماران را ويزيت مي‌كند و به ثانيه و دقيقه از آنها پول مي‌گيرد، مي‌تواند اخلاق پزشكي را رعايت كند؟ آيا بايد هميشه سيستم‌هاي نظارتي وجود داشته باشد و كار پزشكان را كنترل كنند يا روحيه معنوي و اخلاقي را بايد تقويت كرد؟

با توجه به گرفتن زيرميزي‌هاي ميليوني از بيماران و افزايش سرسام آور تعرفه‌هاي پزشكي براساس محاسبات سازمان نظام پزشكي، بايد قصور و خطاهاي پزشكان در نتيجه نظارت‌هاي جدي و پيگيري‌هاي سازمان نظام پزشكي كم شود.

اما آمارها وضعيت ديگري را نشان مي‌دهند. به گفته رئيس سازمان پزشكي قانوني در سال گذشته 12‌هزار و 845 پرونده در كميسيون تخصصي تخلفات پزشكي بررسي شد كه نسبت به سال 85 رشد 23‌درصدي داشت.

اعلام پرشكايت‌ترين و پرتخلف‌ترين گروه‌هاي پزشكي نيز از جمله مسائلي است كه همواره با حواشي بسياري همراه بوده است. مسئولان نظام پزشكي اذعان دارند كه بيشترين گروه از جامعه پزشكي كه از آنان شكايت مي‌شود، پزشكان عمومي هستند، علت آن هم اين نيست كه پزشكان عمومي بيشتر تخلف مي‌كنند و علت آن اين است كه 75 هزار نفر از جامعه پزشكي را اين گروه تشكيل مي‌دهند و بزرگ‌ترين گروه جامعه پزشكي هستند و هر گروه تخصصي پزشكان ممكن است بين 2‌هزار تا 5‌هزار نفر باشند.

رده دوم شكايت‌ها مربوط به متخصصان زنان و زايمان است، علت آن هم اين است كه اين گروه هم به سلامت زنان و هم زايمان نوزادان مربوط هستند و بيش از نيمي از جمعيت كشور را نيز زنان تشكيل مي‌دهند.

سومين گروه دندانپزشكان عمومي و متخصص هستند كه حدود 20‌هزار نفر جمعيت دارند و بالاخره گروه چهارم متخصصان ارتوپدي هستند كه به خاطر ميزان بالاي تصادفات رانندگي و حوادث در كشور مراجعان زيادي دارند. گروه پنجم نيز متخصصان مغز و اعصاب هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.53491s, 18q