یک راه ساده برای مهار عفونت بیمارستانی

۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 148300

سلامت نیوز: مطالعات محققان موسسه تحقیقات پزشکی لس آنجلس نشان می‌دهد که استفاده از یک صابون معمولی که حاوی کلرهگزیدین باشد، از گسترش عفونت‌های کشنده‌ای مانند MRSA در بیمارستان جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، کلرهگزیدین یک ترکیب ضدعفونی‌کننده ضعیف است که در آزمایشگاه ساخته می‌شود و تحقیقات نشان می‌دهد که وجود آن در صابون، از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) سالانه حدود 600 هزار بیمار در آمریکا، در حین درمان در بیمارستان به یکی از انواع عفونت مبتلا می‌شوند.

در این گزارش آمده است که از بین 25 بیماری که به عناوین مختلف در بیمارستان بستری می‌شوند، یک نفر به یکی از انواع عفونت مبتلا می‌شود.

طبق آمارگیری که در سال 2011 از 183 بیمارستان در 10 ایالت مختلف آمریکا انجام شد، حدود 11 درصد از بیماران به دلیل عفونت‌های بیمارستانی جان خود را از دست می‌دهند.

کاتترهای خونی و سوند یکی از مهمترین دلایل بروز عفونت به شمار می‌روند.

رایج‌ترین عفونت‌های بیمارستانی عبارتند از :

• ذات الریه (22 درصد)

• عفونت محل جراحی ( 22 درصد)

• عفونت دستگاه گوارش (17 درصد)

• عفونت دستگاه ادراری (13 درصد)

• عفونت جریان خون (10 درصد)

مدیر CDC در مصاحبه خود گفته است که بسیاری از این عفونت‌ها با رعایت اصول اولیه بهداشت قابل اجتناب است.

استرلیزه کردن وسایل پزشکی و شستشوی مداوم دست پزشکان و پرستاران با صابون‌های حاوی کلرهگزیدین می‌تواند عامل موثری در کاهش عفونت بیمارستانی باشد. حداقل زمان شستشوی دست‌ها برای نابودی کامل میکروب‌ها، باید 25 ثانیه باشد.

وی در ادامه گفته است که باید استانداردهایی در این زمینه تدوین شود و همگان از آن پیروی کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20084s, 19q