معاون میراث فرهنگی سازمان میراث خبر داد

تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

۱۳۹۴/۰۲/۲۹ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 148421

سلامت نیوز: «تالاب هورالعظیم آسیب‌های زیادی دیده است، اما ما تلاش می‌کنیم این تالاب را به‌همراه عراق، به‌عنوان یک اثر میراث طبیعی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت جهانی برسانیم». این خبر را محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در نشست خبری آغاز هفته میراث فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق ،وی اعلام کرد: با توجه به اینکه هورالعظیم در عراق آسیب‌هایی دیده است، اکنون در فهرست میراثِ در خطر است؛ اما کل توان‌مان را برای انجام چنین اقدامات مشترکی به‌کار می‌گیریم. طالبیان همچنین گفت: متأسفانه در پرونده‌های ثبت جهانی گذشته، که به‌صورت مشترک انجام می‌شد، گرفتاری‌هایی پیش می‌آمد؛ گاهی اوقات برخی پرونده‌ها مانند بیستون، کلیسا‌ها و تخت‌سلیمان دوبار رفتند و آمدند تا در فهرست میراث جهانی به ثبت برسند.

در بحث‌های طبیعی نیز همکاری‌نکردن کشور مقابل در موضوع جنگل حرا، هنوز اجازه ثبت جهانی این میراث طبیعی را به‌صورت مشترک نداده است. در این زمینه نیز از زمانی که خانم ابتکار و رؤسای جهاد کشاورزی و کارشناسان آمدند، نخست موفق شدیم پرونده بیابان لوت را برای ثبت جهانی بفرستیم، سپس بحث پرونده ارسباران مطرح شد که تاکنون ٤٠ درصدِ اطلاعات آن تهیه شده است.

درباره همکاری هم بحث‌هایی با محیطِ ‌زیست داشته‌ایم و قرار است ارسباران را در لیست موقت ثبت جهانی قرار دهیم. معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه از ابتدای آغاز‌به‌کار دولت تدبیروامید، هیچ کلنگی برای افتتاح موزه‌ای جدید در کشور زده نشده است، اظهار کرد: در‌حال‌حاضر موزه‌های نیمه‌تمام زیادی برای تکمیل و بهره‌برداری داریم و نخست تلاش می‌کنیم آنها را به ثمر بنشانیم؛ به‌عنوان‌مثال پنج خانه تاریخی در بافت تاریخی یزد داریم که با حضور سرمایه‌گذاران قصد داریم پس از مرمت این خانه‌ها، آنها را به موزه منطقه‌ای در یزد تبدیل کنیم.

او تبدیل کارخانه ریسباف اصفهان به موزه منطقه‌ای را، پس از تعهد وزارت راه و دولت برای تملک این بنای تاریخی، یکی دیگر از اقدامات میراث فرهنگی برای ایجاد موزه در سطح کشور دانست و گفت: در استان خوزستان هم قصد داریم یک مجموعه تاریخی را مرمت و موزه‌ای برای آن احیا کنیم. همچنین موزه مفاخر در استان فارس، که از سال‌ها پیش بحث بهره‌برداری از آن مطرح شده است، با توجه به اینکه با روش‌های کنونی در موردِ آن به نتیجه نمی‌رسیم، باید بازهم بررسی شود. وی با اشاره به بازدید رئیس‌جمهور از تختِ جمشید در نوروز امسال، گفت: آقای روحانی برخلاف بازدیدهایی که در مدت‌زمان کوتاهی از مکان‌های مختلف شهری دارند، از تخت‌ِ جمشید یک‌ساعت‌ونیم بازدید کردند.

جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، هم بیش از یک‌ساعت‌ونیم در بافت تاریخی یزد حضور داشت. این موارد نشان از توجه دولت به بحث میراث فرهنگی دارد. درواقع معتقدم اگر افرادی در سطوح عالی در این زمینه حضور یابند، تصمیم‌سازی‌های مهمی انجام می‌شود. محمدحسن طالبیان، در بخش دیگری از این نشست خبری، اظهار کرد: من در مسیری بودم که تلفنی به من گفتند تپه چغامیش را تخریب کرد‌ه‌اند، گفتم بعید است. با وجود این چون کشاورزان در آن محوطه کار می‌کنند، گفتم اگر هم این اتفاق باشد، احتمالا بخشی از تپه بوده است. پس از مدتی اسم تپه تخریب‌شده‌ای به‌نام «فضیلی» تغییر کرد. گفتم شکایت کنید که شکایت کردند، هرچند اکنون نام اصلی تپه چیز دیگری است.

وی افزود: من حداقل ١٢ سال به‌طور مستقیم در چغامیش، چغازنبیل و هفت‌تپه کار کرده‌ام. در آن سال‌ها شرکت‌های کشاورزی با اقداماتی برخی از تپه‌های این محوطه را تسطیح می‌کردند. هرگاه ماشینی را می‌دیدیم که از کنارمان عبور می‌کند، سریع بررسی می‌کردیم که مسیر آنها کجاست؟ درباره اتفاق کنونی یکی از تپه‌های اقماری چغامیش هم پرسیدم که آیا برای تسطیح تپه استعلام گرفته شده یا کسی مجوز داده است؟ گفتند خیر. مطرح شد که مسئولان میراث فرهنگی استان پول گرفته‌اند. مشکلی که به‌هر‌حال به ما ارث رسیده است.

او با بیان اینکه در این زمینه با خانم چوبک (رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی) صحبت کرده و به وی گفته است شخصا به محوطه‌ «چغامیش» برود، گفت: یک تیم (از بازرسی، حراست، پژوهشکده باستان‌شناسی، یک مدیرکل و مدیرکل خوزستان) اکنون آماده شده‌اند و به محوطه می‌روند و وضعیت را بررسی می‌کنند. او همچنین نسبت‌به نبود حریم در محوطه باستانی چغامیش اظهار تأسف کرد و گفت: متأسفانه ١٨ هزار محوطه باستانی در سطح کشور حریم ندارند. ما از این اتفاق نگرانیم.

باید با پژوهش نقشه‌های هر محوطه باستانی را تهیه کنیم. در این زمینه فکر کرده‌ایم که چغامیش باید به‌مرور زیر نظر پایگاه هفت‌تپه یا چغازنبیل برود، چون محدودیت اعتبار و امکانات نیروی انسانی داریم. معاون میراث فرهنگی با بیان این نکته که نبود حریم در بناهای تاریخی برای ما هم سؤال است، گفت: در یک دوره‌ای آثار تاریخی را بدون تعیین حریم، در فهرست آثار ملی ثبت و فکر می‌کردند اگر کسی قصد تخریب آن را داشته باشد، می‌توانند در دادگاه از این اقدام جلوگیری کنند. به‌همین‌دلیل اکنون در هدف‌گذاری‌هایی که انجام می‌دهیم، قصد داریم تعیین حریم‌ها را قوت ببخشیم. تاکنون هم بیش از ٤٠٠ حریم را در سطح کشور مشخص کرده‌ایم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63315s, 19q