تحقيق انجام شده طي 4 دهه نشان داد

اهداي كليه در طولاني مدت هم عواقب منفي نخواهد داشت

۱۳۸۷/۱۱/۱۲ - ۱۰:۵۱ - کد خبر: 14851
اهداي كليه در طولاني مدت هم عواقب منفي نخواهد داشت
محققان دانشگاه مينه سوتا اعلام كردند افرادي كه يكي از دو كليه خود را اهدا كرده اند طول عمري طبيعي را داشته و از نظر سلامت نيز مانند ساير مردم بوده و هستند. همچنين اهداي يك كليه خطر از كار افتادگي كليه ديگر را افزايش نمي‌دهد.
اين تحقيقات جديد بر روي 3 هزار و 700 اهدا كننده كليه و طي 4 دهه انجام شده است و بزرگترين تحقيقي است كه تا كنون بر روي عواقب بلند مدت اين كار انجام گرفته است و نتايج آن در مجله پزشكي نيوانگلند منتشر شده است.
بيش از 78 هزار نفر در آمريكا در ليست انتظار براي دريافت كليه از فردي فوت شده هستند. نياز براي كليه با افزايش ديابت و چاقي نيز افزايش يافته و مي تواند تا سالها به طول انجامد.
اين در حالي است كه شيوه‌هاي جديد جراحي هم دوران نقاهت پس از پيوند براي اهدا كننده را كاهش مي دهد. در سال 2007 بيش از يك سوم 16 هزار و 629 پيوند كليه در آمريكا مربوط به اهدا كنندگان زنده بوده است.
از ميان 3 هزار و 698 فردي كه از سال 1963 تحت نظر اين تيم تحقيقاتي قرار گرفته بودند 268 نفر از بين رفته اند كه به گفته محققان طول عمر آنها برابر با افراد عادي بوده است و تنها 11 اهدا كننده در سالهاي آينده با نارسايي كليه روبرو شده و نياز به پيوند داشته اند.
بر اساس اين تحقيق ميزان ابتلا به نارسايي كليه در ميان اين افراد پايين تر از ميزان ابتلا به اين بيماري در مردم عادي بوده است. اكثر اين افراد از كيفيت كار يك كليه خود راضي بوده و زندگي خوبي داشته‌اند.
به گزارش آسوشيتدپرس اين كار مي‌تواند معيارهاي سخت اهداي كليه مانند سالم بدون كامل هر دو كليه بدون هيچ گونه مشكلي و نداشتن فشار خودن بالا يا ديابت را راحت تر كند.
به گزارش فارس، پژوهشگران اين تحقيق ابراز اميدواري كرده‌اند كه يافته‌هاي آنها بتواند باعث تشويق بيشتر مردم به اهداي عضو بشود.
اين تحقيق به علت زمان طولاني و دقت آن مورد تأييد بسياري از كارشناسان ديگر نيز قرار گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.54463s, 18q