مصرف‌کنندگان ماریجوانا پُرخوری می‌کنند

۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۱۲:۳۳ - کد خبر: 148520

سلامت نیوز: گیاه ماریجوانا با مداخله در فعالیت مغز، افراد را به سوی خوردن بیشتر گرایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از نیکو ، ماریجوانا بسیار پرطرفدار و البته استفاده آن فوقالعاده بحث برانگیز است. زیرا این گیاه دارای اثرات متعددی در بدن بوده و ممکن است باعث آرامش عضلات بدن شده و یا باعث خشکی دهان و قرمزی چشم‌ها شود. اما یکی از مهم‌ترین اثرات آن اینست که باعث احساس گرسنگی واقعی می‌شود. سوالی مطرح است که این گیاه دقیقا با مغز و بدن انسان چه می‌کند که فرد مصرف‌کننده مدام میل به خوردن دارد؟


تتراهیدروکانابینول یک ترکیب کریستال مانند که اصلی‌ترین ماده روانگردان در ماریجوانا بوده و موسوم به THC است. وقتی این ماده همراه با خون به مغز می‌رود. انتقال دهنده عصبی شیمیایی که در مغز وجود دارد کمک به پردازش اطلاعات می‌کند. THC خود شبیه به یک انتقال دهنده عصبی موسوم به anandamide است و دارای ترکیبات مشابه به کانابیس (حشیش) می‌باشد.


در مطالعه صورت گرفته بر روی موش ها مشخص شد ترکیبات این ماده در فعالیت پلی پپتیدهای پیشروخاصی مداخله می‌کند که به آنها Pomc Neurons گفته می‌شود و در هیپوتالاموس قرار دارد و بسیاری از فرآیندهای بدن مانند ضربان قلب و دمای بدن را کنترل می‌کند. همچنین این قسمت سیگنال‌هایی مبنی بر سیری و گرسنگی را نیز ارسال می‌کند. مصرف ماریجوانا فعالیت Pomc را بیشتر و فرد را تحریک به خوردن بیشتر می‌کند. بنابراین علت چاقی و گرایش به خوردن تنقلات بسیار در برخی افراد مصرف کننده ماریجوانا در اثر این مداخله شیمیایی در مغز اتفاق می افتد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12141s, 19q