آرامش واقعي چيست؟

۱۳۹۴/۰۲/۳۰ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 148573

سلامت نیوز:در دنیای پر استرس و پر اضطراب امروز، آرامش و آسوده بودن خیال، نعمتی است که بسیاری از افراد آرزوی آن را دارند اما برای رسیدن به آرامش تنها آرزو کردن کافی نیست، بلکه لازم است که فرد در این راه تلاش کند و شاید حتی لازم باشد که از تکنیک های روان شناختی برای کاهش نگرانی ها و رفع تنش های روزمره برای رسیدن به آرامش، نشاط و شادی استفاده کند.


دكتر مينا پورفرخ، روان شناس در برنامه پشت پلك صبح راديو سلامت با طرح اين سوال كه آرامش واقعی چیست و با توجه به ویژگی های شخصیتی هر فرد چطور می توان به آرامش رسید؟، گفت: از آنجایی که استرس ها و فشارهای زندگی اجتناب ناپذیرند فردی که مهارت های لازم را در برقراری ارتباط بین جسم و ذهن پیدا کند اجازه نمی دهد تا این فشارهای روزمره باعث تنش و اضطراب شود چرا که راه های صحیح مقابله با آن را فرا گرفته است. لحظه ای که فرد یک نفس عمیق شامل دم و بازدم و بدون هیچگونه فکری تجربه می کند در چنین حالتی از آرامش فکر و جسم برخوردار است.

در این لحظه است که نیروی حیاتی با هر نفس تجدید می شود و فرد انرژی کسب می نماید، همچنان که شاعر بزرگ می فرماید هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون برمی آید مفرح ذات.


وي ادامه داد: اما جالب تر این که بسیاری از افراد آرامش را به معنای سکون و سکوت می دانند ولی از آنجاییکه انسان آیینه خلقت هستی است و هستی و طبیعت در جهت رسیدن به تعادل است بنابراین باید آرامش را درون خود بیابیم و در جهت رسیدن به تعادل درونی گام برداریم تا این آرامش درونی به دنیای بیرون انعکاس یابد؛ اما نه به معنای سکون. گاهی فرد در حال پیمودن روزمره زندگی با سرعت بالا است. از صبح تا شب با برنامه های زیاد حتی لحظه ای فرصت سفر به درون و با خود بودن را ندارد.

مسلم است که این فرد برای رسیدن به آرامش لازم است کمی سرعتش را کم کند و با هستی به تعادل برسد تا آرامش را تجربه کند. برعکس این حالت هم وجود دارد. گاهی فرد با سرعتی کند در حال عبور از روزمرگی است که می تواند ناشی از مسائل مختلف مثل بی انگیزگی، داشتن خلق افسرده یا عوامل متعدد دیگر باشد. از نظر روان شناختی لازم است این فرد کمک بگیرد تا بتواند سرعت کند درونی اش را با تکاپوی بیشتر به تعادل برساند.


اين روان شناس در پايان اظهاركرد: پس رسیدن به آرامش برای هر فرد با توجه به ویژگی ها و خصوصیات وراثتی و اکتسابی متفاوت است؛ اما آنچه که هدف و مورد نظر ماست برای رسیدن به دنیای درونی و بیرونی مملو از آرامش باید همسو با طبیعت به تعادل برسیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38088s, 18q