به حقوق‌اتباع بيگانه احترام بگذاريم

۱۳۹۴/۰۲/۳۰ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 148648

سلامت نیوز:امروز در وزارت كشور اجلاس چندجانبه‌اي با حضور كشورهاي ايران، پاكستان، افغانستان و كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل متحد به ميزباني تهران برگزار مي‌شود تا در آن به امور اتباع بيگانه و غيرقانوني مستقر در ايران رسيدگي شود.

به گزارش سلامت نیوز، ابراهيم نكو نماينده مجلس در روزنامه آرمان نوشت: سرزمين بزرگ ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، مورد وثوق كشورهاي پيراموني و همسايه خود قرار گرفته است و اين مورد وثوق بودن را نبايد با بعضي مسائل از دست بدهيم و به اعتبار ما لطمه‌اي وارد شود.

متاسفانه برخي سعي دارند با طرح اين موضوع كه اتباع بيگانه در كشور كارهايي نظير جاسوسي انجام مي‌دهند زمينه اخراج آنها را از كشور فراهم كنند درحالي كه نبايد به اين بحث‌ها دامن زده شود. ايران كشوري است كه بسياري از مستضعفان جهان و كساني كه از نابرابري‌هاي اجتماعي و اقتصادي در دولت خود رنج مي‌برند چشم اميد به آن دوخته‌اند و نبايد آنها را نااميد كرد. برچسب زدن به اين افراد باعث ايجاد سوءتعبيرهايي مي‌شود كه اين به ضرر مصالح كشور است. اينكه تمامي افرادي كه غيرمجاز و غيرقانوني در كشور حضور دارند مرتكب جرائم و كارهاي غيرمجاز نظير جاسوسي شده باشند محل شك و ترديد است.

افرادي هستند كه بنا بر دلايل مختلف نظير نداشتن دسترسي براي تبديل حضور غيرمجازشان به مجاز و گرفتن جواز لازم براي سكونت به هر طريق ممكن در كشور حضور داشته و كار و فعاليت دارند. البته همين كه اين افراد در كشور حضور دارند مي‌توانند منبع اطلاعاتي براي كشور خود باشند كه اين منحصر به اين افراد يا اتباع بيگانه نيست و هر كسي مي‌تواند اين كار را انجام دهد. به همين دليل طرح مباحثي از اين دست براي كشور هيچ فايده‌اي ندارد. البته بايد درباره حضور اين افراد در كشور مراقبت‌هايي انجام شود. در حال حاضر يك عده افراد با مجوز و تحت لواي قانون در كشور سكونت اختيار كرده و كارهاي قانوني مي‌كنند. البته اين افراد بيشتر به كارهايي اشتغال دارند كه شايد به لحاظ اجتماعي مشاغل پست و پاييني باشد درحالي كه شايد خيلي از اين افراد مهارت و تخصص‌هايي داشته باشند كه بتواند براي خودشان و كشور موثر و سازنده باشد اما به دليل نداشتن جواز براي اقامت مجبورند به كارهاي پست و سطح پايين روی بياورند. براي اين افراد بايد احترام ويژه‌اي قائل شد زيرا از سويي به كشور ما پناه آورده و به دليل مشكلاتي كه در كشور خودشان داشته‌اند ايران را مكاني مناسب براي زندگي يافته‌اند و از سوي ديگر اين كارها شايد جزو مشاغل پايين باشد اما راه‌هاي مشروع كسب درآمد به حساب مي‌آيد كه به هر حال نياز بخشي از جامعه را برطرف مي‌كند. اين افراد با وجود مشكلاتي كه در زمينه كار و تحصيل برايشان وجود دارد بر محدوديت‌ها غلبه كرده و به هر حال دارند زندگي مي‌كنند و خدماتي براي كشور دارند به همين دليل بايد به اين افراد احترام گذاشت.

نگاه دولتمردان به اين افراد بايد نگاه کارشناسانه باشد و مواظب باشند تا تفاوتي بين اين افراد با شهروندان بومي از نظر قوانين و حقوق شهروندي وجود نداشته باشد. با فضل و مدد الهي و در سايه تلاش و كوشش دولت‌ها تاكنون اقدامات مناسبي در اين زمينه صورت گرفته است و با همكاري دوجانبه كشور ايران و افغانستان امروزه ديگر اتباع قانوني افغاني در كشور مشكلي از نظر كار و اقامت ندارند. اين افراد شايد كارهاي سخت‌تري را انجام مي‌دهند اما اين با روحيات و شرايط آنها مطابقت دارد. گروهي كه بايد درباره آنها احتياط‌هاي لازم را به عمل آورد اتباع غيرقانوني هستند كه چون شناسنامه داخلي ندارند، مي‌توانند براي كسب درآمد به راه‌هاي نامشروع كشيده شوند. به نظر من در مورد اين افراد بايد هر اقدامي كه لازم است زودتر عملي شود و اگر مي‌توان اين افراد را به كشورشان بازگرداند زودتر زمينه بازگرداندن آنها فراهم شود وگرنه، با ايجاد شرايط سخت كاري و ندادن امكان تحصيل به اين افراد نه‌تنها مشكلي از اقامت غيرقانوني آنها حل نمي‌شود بلكه به سلب اعتماد از بقيه مهاجراني كه به شكل قانوني در كشور كار و فعاليت دارند منجر مي‌شود. بنابراين در برخورد و نگاه با اتباع خارجي بايد بين اين دو گروه يعني اتباع مجاز و اتباع غيرمجاز تفكيك قائل شد. امروز نبايد با ايجاد تشويش و نگراني چهره ايران را در فضاي منطقه مخدوش ساخت زيرا ايران كشوري باثبات و هدفمند در ميان كشورهاي خاورميانه است. مي‌توان وجود اتباع بيگانه در كشور را اينطور ارزيابي كرد كه ايران كشوري امن، با ثبات و مطمئن است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15379s, 18q