وزیر بهداشت در ژنو:

بدون زیر ساخت‌های بهداشت عمومی، هیچ کشوری وضعیت پایداری نخواهد داشت

۱۳۹۴/۰۲/۳۰ - ۱۶:۲۹ - کد خبر: 148649

سلامت نیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان که به منظور شرکت در شصت و هشتمین مجمع جهانی بهداشت به ژنو سفر کرده است، طی سخنانی بر ضرورت ایجاد و تقویت سیستم‌های قوی بهداشتی تاکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در ابتدای سخنرانی خود ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این مجمع به تمامی افرادی که بر اثر ابولا، جانشان را از دست داده‌اند و همچنین به قربانیان بی‌گناه درگیری‌های منطقه‌ای به ویژه در یمن و نیز قربانیان زمین لرزه اخیر در نپال، ادای احترام کرد.

هاشمی با بیان این که در تمامی کشورهای جهان، هزاران نفر به سادگی به دلیل عدم دسترسی به مداخلات ضروری، جان خود را از دست داده و یا به دنبال درمان، فقیر می‌شوند، تاکید کرد: بدون داشتن سیستم‌ها و زیر ساخت‌های پایه بهداشت عمومی، هیچ کشوری وضعیت پایداری نخواهد داشت.

وزیر بهداشت لازمه ایجاد نظام سلامت قوی و تاب آور را مجموعه‌ای از مداخلات عنوان کرد که تمامی شش عنصر اصلی تقویت نظام‌های سلامت - ارائه خدمات، نیروی کار در سلامت، اطلاعات داروها، تامین بودجه و نظارت را پوشش دهد.

هاشمی سرمایه گذاری پایدار در حوزه سلامت طی یک دوره طولانی مدت و از همه مهمتر درگیر نمودن مستمر افراد محلی و مشارکت جامعه را لازمه ایجاد سیستم های قوی بهداشتی عنوان کرد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: لازمه نظام سلامت تاب‌آور "رویکرد کل سیستم" می‌باشد، که متاسفانه در بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط، محقق نشده است.

هاشمی افزود: هم اکنون که در دوره پس از شیوع ابولا به سر می‌بریم، این نشست مهم، فرصتی طلایی است تا با تبادل تجربیات و نقطه نظرات به دنبال راه حل‌های جدید برای ایجات نظام‌های سلامت تاب‌آور در تمامی کشورهای جهان باشیم تا در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری بتوانیم از پیامدهای هولناک آن در امان بمانیم.

هاشمی با بیان این که نظام‌های سلامت قوی که مبتنی براصول پوشش همگانی سلامت می باشند می‌توانند به کاهش فقر، همبستگی اجتماعی، توسعه اقتصادی، نجات زندگی افراد و کاهش میزان ناتوانی‌ها کمک نمایند، تصریح کرد: پوشش همگانی سلامت بدین معنی است که تمامی مردم در هرجایی بدون مواجه شدن با مشکلات مالی باید به خدمات سلامت مورد نیاز خود با کیفیت مطلوب دسترسی داشته باشند که معتقدم در دنیای کنونی، پوشش همگانی سلامت در نظام سلامت تاب آور محقق می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در ادامه به تشریح اقدامات دولت جمهوری اسلامی در حوزه سلامت پرداخت و گفت: مفتخرم به اطلاع شما برسانم که دولت جمهوری اسلامی ایران تحت مدیریت رئیس جمهور روحانی ، موضوع سلامت را به عنوان یکی از سه اولویت اصلی خود قرار داده و قصد دارد تا سال ۲۰۱۶ به پوشش همگانی سلامت دست یابد.

هاشمی افزود: هم اکنون که در آستانه اولین سالگرد طرح تحول سلامت در ایران قرار داریم، باعث افتخار من است که اعلام نمایم تقریبا تمامی ایرانیان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند؛ کاهش چشمگیری در میزان پرداخت از جیب بیماران بستری صورت گرفته به طوری که تنها ۶ درصد کل هزینه های بیمارستانی توسط بیماران پرداخت می شود؛ ۸.۵ میلیون نفر در حومه شهرها هم اکنون تحت پوشش خدمات مراقبت‌های پایه سلامت قرار گرفته اند و داروهای اساسی در اختیار آنها می باشد؛ دسترسی مردم به پزشکان عمومی و متخصصین در نواحی دور دست بهتر شده است که همه این موارد نشان از عدالت در خدمات بهداشتی می باشد. تامین منابع مالی نیز از طریق مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت نقدی مستقیم می باشد که طی سال های آتی نیز پایدار خواهد بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط، بودجه ای که از منابع ملی برای پوش همگانی سلامت اختصاص می یابد ،کافی نیست که از جمله این کشورها، کشورهایی می باشند که اخیرا گرفتار بحران ابولا شده اند و با این حال، فشار بر وزرای اقتصاد برای اختصاص بودجه بیشتر برای سلامت نیز دشوارتر از تولید درآمد می‌باشد.

هاشمی یادآور شد: نقش سازمان جهانی بهداشت این است تا شواهد تکنیکی و سیاسی بیشتری را در اختیار کشورهای عضو قرار دهد و با ارائه مزایای اقتصادی بهداشت بهتر، از بودجه سلامت بیشتر حمایت نماید.سازمان جهانی بهداشت همچنین باید شرایطی را فراهم نماید که کشورهای عضو بتوانند منابع خود را به طور کارآمد صرف خدمات بهداشتی نمایند.

بنابر اعلام وب‌دا، وی افزود: لازمه این امر، انجام اصلاحات گسترده در نظام های سلامت است تا بتوان اطمینان حاصل کرد که بودجه به خوبی هزینه می شود و منابع نیز بطور عادلانه در سراسر کشور توزیع می شود.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران نسبت به اهمیت نظام های سلامت تاب آور و قوی تاکید می نمایم، تصریح کرد: رویکرد مراقبت سلامت اولیه کارآمد که دسترسی مردم به خدمات مراقبت سلامت را افزایش می دهد؛ براساس مشارکت جامعه می باشد و به ارتقا رفتار ایمن ،خودمراقبتی و مراقبت های بیمارستای قوی کمک می کند؛ بسیار ضروری است.

هاشمی در عین حال گفت: ظرفیت سازی برای ثبت آمار حیاتی و همچنین سیستم مراقبت کارآمد برای شناسایی و پاسخ به بیماری های عفونی جدید و نوظهور باید در نظام سلامت ادغام شود.

وزیر بهداشت با بیان این که همکاری‌های منطقه ای و بین الملی نیز با در نظر گرفتن استقلال ملی کشورها با محوریت سازمان جهانی بهداشت بسیار مهم می باشد، خاطرنشان کرد: ضروری است تا بودجه های بین الملی در مسیری هدایت شوند که کشورهای دچار چنین شرایطی در اولویت قرار گیرند.

هاشمی در پایان ابراز امیدواری کرد: مباحث شصت و هشتمین مجمع جهانی بهداشت زمینه علمی را برای کشورهای عضو فراهم نماید تا بتوانند اقدام ضروری را در خصوص ایجاد نظام های سلامت تاب آور انجام دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.842s, 18q