تهران؛ ناامن در زمان زلزله

۱۳۹۴/۰۲/۳۰ - ۱۷:۳۷ - کد خبر: 148674

سلامت نیوز: سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران با تاکید بر اینکه تهران شهر امنی در زمان وقوع زلزله نیست، گفت: آموزش دادن به مردم قبل از حادثه مهم ترین اقدامی است که می تواند به شدت از میزان آسیب های احتمالی بکاهد.

حسین طلا در گفت گو باخانه ملت، میزان آمادگی تهران در هنگام وقوع زلزله را بسیار پایین خواند و گفت: در صورت وقوع زلزله با شدت بالا و تخریب بسیار، تهران محل ایمنی نخواهد بود چراکه از لحاظ سازه ای مقاوم نیست و علیرغم اینکه کارهای ارزنده ای در خصوص پیشگیری از بحران زلزله در سال های اخبر انجام گرفته اما تهران هنوز مناطق و معابری دارد که حتی به سختی می توان در آن تردد داشت و امروزه حتی بیمارستان های شهر تهران در برابر زلزله استقامت لازم را ندارند و در صورت وقوع زلزله، مشکل آفرین خواهند شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اشاره به سیل اخیر در شمیرانات، یادآور شد: سیل در این منطقه سبب شد آب محلات بالادستی برای ساعات طولانی قطع شود؛ واقعیت این است که تهران دارای وسعت و جمعیت بسیاری است که هرچه کار در آن صورت بگیرد، متناسب با جمعیت آن نخواهد بود.

این عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به سوله های بسیاری که در شهر تهران ساخته شده است، گفت: هرچند تعدادی سوله برای زمان بحران زلزله ساخته شده است اما باید ذخیره مواد غذایی و دارویی مشخص شود؛ چرا که در زمان زلزله حتی به ابتدایی ترین وسایل مانند ویلچر نیاز پیدا می شود و همچنین در زمان وقوع زلزله تنها نباید منتظر کمک نیروهای خدماتی شد و ضروری است تا خود مردم با آموزش هایی که امروزه می بینند، می توانند کمک رسان باشند.

طلا با تاکید بر آموزش خود امدادی و در مرحله بعد دگر امدادی، گفت: متاسفانه امروزه از ارائه آموزش های لازم خود امدادی و دگر امدادی به مردم شهر دریغ می شود و اگرچه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از تمام توانش استفاده می کند اما با توجه به وسعت تهران کافی نبوده و نیست.

وی نبود آموزش را مهم ترین دغدغه در تهران دانست و گفت: در حال حاضر برخی از مسئولان اعلام می کنند که تهران شهر امن است، اما به عنوان مثال طوفانی که چند ماه پیش در پایتخت رخ داد، چند کشته به جای گذاشت؛ در زمان وقوع طوفان تعدادی افراد از کشورهای خارج که در خیابان ها هم حضور داشتند، با انجام اقدام صحیح از خود مراقبت کردند اما شهروندان تهرانی بر روی پشت بام رفته و به هنگام فیلم برداری از حادثه طوفان جان خود را از دست دادند و این امر به دلیل عدم آموزش به مردم است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در کشور ما هنوز ابتدایی ترین آموزش ها به مردم ارائه نشده است، گفت: علاوه بر جمعیت هلال احمر، سازمان های دیگر چون شهرداری تهران و سازمان مدیریت بحران زحمات مناسبی را انجام داده اند ولی متناسب با وضعیت موجود تهران به نظر نمی رسد و با وجود وقوع زلزله، تهران امن نیست.

طلا افزود: مشکلات تهران، نقشه راهی پیش روی مسئولان قرار داده است و قطعا مسئولان از وجود بافت های فرسوده و سازه های ناایمن مطلع هستند اما باز تاکید دارم آنچه در زمان وقوع زلزله به مردم یاری خواهد رساند، آموزش هایی است که از قبل دیده باشند و آموزش به شدت می تواند آسیب های احتمالی در زمان وقوع زلزله را کاهش دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر افزود: لازم است تا دستگاه های خدمات رسان خود را مهیا سازند و تاسیسات خود را در راستای کاهش خطر ساماندهی کنند و از طرف دیگر سازمان های چون اداره برق باید تعداد زیادی ژنراتور را داشته باشند تا بتوانند در زمان بحران استفاده شود.

وی در ادامه مطرح کرد: سازمان های امداد رسان مستقر در خارج از شهر تهران، باید محلات شهر را به درستی بشناسند تا زمان زلزله بتوانند امدادرسانی کنند اما این در حالی است که این شناخت وجود ندارد. البته ضروری است تا در زمان بحران، مدیریت واحد وجود داشته باشد تا تمام دستگاه ها بتوانند امکانات خود را به بهترین نحو عرضه کنند.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران گفت: در خصوص بحران زلزله تهران، برخی از اعضای مجمع نمایندگان استان تهران با مسئولان ستاد بحران شهر تهران در ارتباط بوده و به صورت متفرقه از برخی ستادها هم بازدید کرده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.03s, 19q