یک مسئول:

آموزش و پرورش خطر اعتیاد را پذیرفته است

۱۳۹۴/۰۲/۳۱ - ۰۷:۲۲ - کد خبر: 148698
آموزش و پرورش خطر اعتیاد را پذیرفته است

سلامت نیوز: مدیرکل دفتر مراقبت در برابرآسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این وزارتخانه خطر اعتیاد را پذیرفته است، اظهار داشت: آمارهای مطرح شده درباره اعتیاد، برای سنجش خطرپذیری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، نادر منصور کیایی که چهارشنبه شب به همراه سید حمید صرامی مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و صفر علی براتلو معاون امنیتی استاندار تهران در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با موضوع «اعتیاد دانش آموزان» شرکت کرده بود، افزود: در وزارت آموزش و پرورش همواره با این پرسش رو به رو هستیم که آمار وضعیت اعتیاد به چه صورت است.

منصور کیایی گفت، واقعیت این است که وزارت آموزش و پرورش خطر اعتیاد را سال ها است که پذیرفته است.

وی تصریح کرد: بیشتر آمارها، آمار دقیقی برای جمع بندی در مورد اعتیاد نیست.

وی با اشاره به این که مطالعات صورت گرفته بیشتر در راستای سنجش خطر پذیری استفاده می شود، گفت: آمارهایی که در رسانه ها به آن اشاره می شود، برای سنجش اعتیاد نیست بلکه برای سنجش خطرپذیری است.**قصد کتمان و انکار اعداد مرتبط با اعتیاد دانش آموزان را نداریم

مدیرکل دفتر مراقبت در برابرآسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان این که قصد کتمان و انکار اعداد را نداریم، گفت: به دلایل فنی ما لفظ اعتیاد را برای این جامعه آماری قبول نداریم.

وی گفت: ما حتی نمی پذیریم یک دانش آموز اعتیاد داشته باشد، زیرا دانش آموزان امانت هایی هستند که به آموزش و پرورش سپرده شده اند.

منصور کیایی در پاسخ به این سؤال که چرا سطح پیشگیری 8 درصد است، گفت: 8 درصد عنوان شده غیر از همکاری هایی است که ما با ستاد مبارزه با مواد مخدر داریم.

وی تصریح کرد: ما در وزارت آموزش و پرورش برنامه های متعددی اجرا می کنیم و به طور مثال دفتری به نام دفتر امنیت در برابر آسیب های اجتماعی را تشکیل دادیم که این موضوع نشان دهنده توجه این وزارت خانه به بحث پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی است.

مدیرکل دفتر مراقبت در برابرآسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: برای مهارت آموزی رویکرد آموزش رشد مدار در نظر گرفته شده که به تناسب دوره های تحصیلی به دانش آموزان مهارت های خود مراقبتی ارائه می دهد.

منصور کیایی گفت: مطالعات آسیب شناسی در وزارت آموزش و پرورش و ستاد وجود دارد که از ابعاد مختلف روانی و اجتماعی دلایل گرایش جوانان را به مواد مخدر به طور مرتب رصد کرده و ما از این اطلاعات استفاده می کنیم.

وی به دلایل افزایش گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: عوامل و دلایل روانی شامل ویژگی های شخصیتی و فردی، دلایل اجتماعی مانند مسائل مربوط به محرومیت و محیط زندگی افراد و دلایل فرهنگی با توجه به گسترش فضای مجازی که در سبک زندگی جوانان خود را نشان می دهد را می توان از دلایل عمده افزایش مصرف مواد مخدر یاد کرد.**لذت طلبی افراطی از دلایل اعتیاد است

در ادامه صرامی مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در خصوص همین سؤال و در تشریح دلایل عمده گرایش جوانان به مواد مخدر گفت: بحث بازی با مواد، لذت طلبی افراطی، تفریح و سرگرمی و باورهای غلط از دلایل عمده گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر است لذا باید نسبت به افزایش اطلاعات و مهارت های دانش آموزان قدرتمندتر عمل کنیم.

وی با بیان این که بالغ بر 13 میلیون دانش آموز داریم، گفت: سن 15 سالگی سن شیوع و تجربه استفاده از مواد مخدر در کشور است.

وی تصریح کرد: زمانی که 55 درصد مردم بعد از 5 سال متوجه اعتیاد فرزندانشان می شوند باید در این جا به نقش خانواده در اعتیاد جوانان اذعان داشت.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به این سؤال که آیا درصدهای اعلام شده قابل اتکا برای ابراز نگرانی هست یا خیر؟ گفت: ما به موضوع اعتیاد در سطح دانش آموزان معترض هستیم اما این که گفته می شود دانش آموز در مدرسه معتاد می شود را هیچ کس عنوان نمی کند.

صرامی ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده از 33 درصد از دانش آموزان یکی از اعضای خانواده شان سیگاری بوده، 5 درصد از آن ها یکی از اعضای خانواده شان مصرف مواد دارند، 4 درصد عنوان کرده اند که دوستان حشیشی دارند و 7 درصد نیز گفته اند که دوستانی دارند که مصرف کننده تریاک هستند.

وی ادامه داد: قطعاً در نوجوانان، گروه همسالان یکی از اثرگذارترین افراد در رفتار نوجوانان هستند لذا وقتی ما می گوییم 65 درصد شخصیت افراد در خانواده شکل می گیرد زمانی که یکی از اعضای خانواده معتاد باشد قطعاً روی نوجوانان اثر خود را خواهد گذاشت.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص برنامه ریزی های این ستاد برای مبازره با مواد مخدر نیز اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش یکی از 12 عضو اصلی ستاد است و آن چه که در سال های اخیر مشاهده می کنیم این است که اقدامات آموزش و پرورش در جهت مهارت آموزی و تقویت رفتارهای مروج سلامت است، اما باید گفت که میزان سطح پوشش متناسب با حجم تهدید نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر آمارهای ما میزان سطح پوشش را حدود 8 درصد اعلام می کنند.**اعتیاد واقعیتی است که وجود دارد

صفرعلی براتلو معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران در ادامه برنامه در گفت وگوی تلفنی پیرامون اعتیاد دانش آموزان گفت: پدیده اعتیاد واقعیتی است که در جامعه وجود دارد به طوری که دشمنان بر این امر متمرکز شده اند.

براتلو با بیان این که اخبار در این رابطه دقیق است، ادامه داد: این مساله را با توجه به اظهارات دانش آموزان و دانشجویان مطرح می کنند به طوری که در این باره تحقیق میدانی صورت گرفته است.

معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران گفت، خطر در این زمینه جدی است و باید کار فرهنگی صورت گیرد.

وی افزود: اولیا نخستین کسانی هستند که باید به کمک آموزش و پرورش بیاید.

وی با اشاره به این که خیرین مدرسه را برای دانش آموزان می سازند، گفت: خیرین می توانند در ابعاد مختلف به آموزش و پرورش کمک کنند.

براتلو تصریح کرد: آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند از عهده این امر برآید پس باید همه دست در دست هم دهیم تا با این پدیده شوم مقابله کنیم.

معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران ادامه داد: ما هشدار می دهیم زیرا تهدید جدی است .

** بیش از یک میلیون بیمار مبتلا به اعتیاد در ایران داریم

در ادامه این گفت وگو عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز درباره خطر نفوذ مواد مخدر به مدارس اظهار داشت: ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد لذا از این جهت دچار آسیب بیشتری هستیم.

وی ادامه داد: یک میلیون و 325 هزار بیمار مبتلا به اعتیاد در کشور وجود دارد که قطعاً این افراد روی دیگران تأثیرمی گذارند و دانش آموزان از این امر مستثنی نیستند لذا باید تلاش بیشتری در زمینه پیشگیری صورت گیرد که خوشبختانه در این راستا اقدامات خوبی در آموزش و پرورش انجام شده است.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: آموزش و پرورش به شدت در بحث آموزش، پیشگیری و مهارت آموزی کار می کند که همین موضوع سبب شده جمعیت معتاد کشور کمتر شود یا حداقل از سطح آمار کنونی فراتر نرود.

وی یادآور شد: امسال اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر 142 میلیارد تومان بود که دولت 8 میلیارد تومان به آن اضافه کرد و کمیسیون اجتماعی نیز 15 میلیارد تومان به آن ها کمک کرد لذا 165 هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته اما باید این سؤال را مطرح کنیم که آیا می شود با این اعتبارات با مواد مخدر مبارزه کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.3886s, 19q