رئيس جمهور:شرايط درياچه اروميه بهترشده است

۱۳۹۴/۰۲/۳۱ - ۱۰:۱۱ - کد خبر: 148720

سلامت نیوز: رئيس جمهور گفت: شرايط درياچه اروميه نسبت به ۲ سال قبل بهتر شده است. به گزارش تسنيم، حسن روحاني که در سفر استاني ديروز راهي تبريز شده بود، در خصوص درياچه اروميه اظهار کرد: نگراني مردم و آذربايجان در زمينه درياچه اروميه از همان روزهاي آغاز دولت مورد توجه بود، بنابراين در اين راستا تلاش مي کنيم تا شرايط درياچه اروميه به شرايط قبل برگردد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،وي گفت: در 20 ماه گذشته الگوي کشت تغيير يافته و چاه هاي غير مجاز بسته شده است و نسبت به گذشته اميدوار هستيم چراکه شرايط درياچه اروميه نسبت به 2 سال قبل بهتر شده است. رئيس جمهور گفت: مسير خود را براي احياي درياچه اروميه دنبال مي کنيم و گزارش آن را به مردم خواهيم داد، خوشبختانه وضعيت درياچه تثبيت شده است و روز به روز بهتر مي شود و دولت تا پايان دولت يازدهم به اين کار ادامه خواهدداد.

مديرملي پروژه حفاظت از تالاب هاي ايران نيز با بيان اينکه 5 ميليون نفر از درياچه اروميه منتفع مي شوند، گفت : در صورت از بين رفتن کامل اين درياچه ،اين ظرفيت نيز از بين مي‌رود. به گزارش خبرنگار اعزامي خراسان به آذربايجان غربي محسن سليماني روزبهاني در بازديد از سايت هاي کشاورزي توسعه پايدار در جمع خبرنگاران تاکيد کرد: زماني که يک تالاب از بين برود قطعا فرصت هاي معيشتي و شغلي زيادي از بين مي رود.

سليماني روزبهاني افزود: درصدد اجراي طرح توسعه کشاورزي پايدار در حوزه آبريز درياچه اروميه هستيم که در اين طرح جوامع محلي، دولت، بخش خصوصي ، نهادهاي مردمي و برخي سازمان هاي بين المللي در کنار هم قرار مي گيرند. وي گفت: در گام اول اين طرح، تلاش شد 41 روستا در سطح 30 هزار هکتار و 13 هزار کشاورز درگير شوند که موفقيت آميز بود که در مرحله دوم اين تعداد به 74 روستا رسيده است.

به گفته وي 30 هزار هکتار در مقابل 500 هزار هکتار اراضي کشاورزي در منطقه زياد نيست اما براي شروع قابل قبول است.

دکتر عليرضا سيدقريشي کارشناس مسئول اداره زيستگاه هاي آبي استان آذربايجان غربي نيزگفت: سطح آب درياچه اروميه نسبت به سال گذشته 5 سانتي متر افزايش داشته است که البته اين ميزان در تابستان به دليل گرم شدن هوا و تبخير آب کاهش خواهد داشت. وي ادامه داد: افزايش سطح آب درياچه اروميه در سال جاري به دليل بارندگي بوده است ضمن آن که اقداماتي نيز در خصوص کشاورزي پايدار به منظور نجات درياچه اروميه انجام شده است. وي ادامه داد: تقريبا از اواخر دهه 70 دچار کاهش بارندگي و خشکسالي شديم که اين امر باعث شد ورودي روان آب ها به شدت کاهش يابد و اگر چه بارندگي ها دوباره به حالت عادي برگشت، ولي روان آب ها به حالت قبل باز نگشته است. وي با بيان اين که درباره حوزه آبريز درياچه اروميه دچار بي برنامگي بوده‌ايم، افزود: منابع آب براساس حقابه درياچه اروميه در نظر گرفته نشده است.در 42 سال گذشته ورودي درياچه اروميه 4.9 ميلياردمترمکعب بود که اين رقم در 18 سال گذشته به 2.4 ميلياردمترمکعب رسيد و در سال 77-76 نيز 300ميليون مترمکعب کاهش ورودي آب به درياچه را شاهد بوديم که در سال گذشته نيز ورودي آب به درياچه 1.2 ميلياردمترمکعب بيشتر نبود.

وي خاطرنشان کرد: براي دوره خشکسالي برنامه اي نداريم ضمن آن که مباحث زيست محيطي ، کمبود بارندگي و اقدامات انساني باعث شده است که از سال 76 درياچه اروميه نزديک به 8 متر از سطح تراز خود را از دست بدهد.وي افزود: ما مخالف توسعه نيستيم ، ولي اولويت ما در حوزه هاي آبريز درياچه اروميه و تالاب ها بايد مبتني بر مديريت توسعه پايدار باشد. وي خاطرنشان کرد: هدف گذاري ما اين است که وضعيت درياچه اروميه را در حالت تثبيت نگاه داريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17718s, 20q