قانون بهداشت روان براي اولين بار تدوين مي‌شود

۱۳۸۷/۱۱/۱۳ - ۰۹:۴۲ - کد خبر: 14875
قانون بهداشت روان براي اولين بار تدوين مي‌شود
محمدباقر صابري زفرقندي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: پيش نويس قانون بهداشت روان كشور تدوين شده و اكنون با همكاري حقوقدانان وارد تدوين آن به صورت بندهاي قانوني شده‌ايم، قرار بود، حدود يك ماه پيش متن اين لايحه نهايي شود كه قدري طول كشيده است اما اكنون در مراحل نهايي تدوين اين لايحه هستيم و طي چند ماه آينده متن اين لايحه براي تصويب نهايي، تقديم مجلس مي‌شود.
مدير كل سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت گفت: در اين قانون براي اولين بار تكليف دستگاه‌ها و افراد مختلف اعم از نيروي انتظامي، وزارت بهداشت، پزشكان و خانواده در حوزه سلامت روان مشخص مي‌شود و الزامات قانوني براي خدمت رساني به بيماران رواني و افرادي كه به علت اختلالات رواني نيازمند مداخله هستند، مشخص مي‌شود.
وي اضافه كرد: با توجه به اينكه هم زمان با تدوين پيش نويس اين قانون برنامه توسعه پنجم كشور و قانون جامع مديريت سلامت نيز در حال تدوين است، سياست‌هاي كلان و رويكرد برنامه پنجم و قانون جامع مديريت سلامت نيز در تدوين اين قانون مورد توجه است.
وي گفت: تدوين قانون بهداشت روان در كشور چندين سال طول كشيده است. علت اين تاخير اين بوده است كه تلاش شده تا قانوني تدوين شود كه جامع و كامل باشد و بعد از تدوين نهايي ايراد زيادي در مجلس به آن وارد نشود.
صابري زقرقندي همچنين گفت: اساسنامه كميته كشوري بهداشت روان نيز نهايي شده است و با توجه به اتمام دوره فعاليت اعضاي فعلي كميته كشوري بهداشت روان، به زودي كميته كشوري جديد بهداشت روان با اعضاي جديد آن تشكيل مي‌شود.
وي افزود: در كميته كشوري بهداشت روان زير كميته‌هاي مختلفي نيز تعريف شده است كه زير كميته‌هاي ارتقاي خدمات درماني روانپزشكي، آسيب‌هاي اجتماعي، اعتياد، سلامت اجتماعي و سلامت معنوي از جمله آنهاست. تلاش مي‌شود در هر يك از اين زير كميته‌ها افراد كارشناس و مرتبط با آن حوزه دعوت شوند به همين علت علاوه بر روانپزشكان، افراد ديگري از جمله جامعه شناسان و متخصصان علوم ديني نيز در كميته كشوري بهداشت روان و زير كميته‌هاي آن دعوت مي‌شوند.
وي گفت: كميته كشوري بهداشت روان مرجع تصميم گيري، سياستگذاري، نظارت و ارزيابي برنامه هاي مرتبط با بهداشت روان در كشور است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22727s, 18q