عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس هشتم:

وضعيت بهداشتي مناطق روستايي مطلوب نيست

۱۳۸۷/۱۱/۱۳ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 14879
وضعيت بهداشتي مناطق روستايي مطلوب نيست
نماينده مردم لارستان افزود: به دليل عدم تمايل پزشكان خانواده به حضور در مناطق روستايي، وضعيت بهداشتي و درماني اين مناطق در شرايط نامطلوب است.
وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر بيش از 70 هزار پزشك هستند كه از امكانات و تسهيلات دولتي براي تحصيل سود برده‌اند و پس از فارغ‌التحصيلي به كارهاي غير تخصصي روي آورده‌اند ولي حاضر نيستند در مناطق روستايي خدمت كنند.
حسني درباره علت عدم استقبال پزشكان در مناطق محروم گفت: تعرفه‌هاي پزشك خانواده در روستاها بسيار پايين است و در اين مناطق امكانات مناسبي نيز براي پزشكان لحاظ نمي‌شود و اين 2 عامل از اصلي‌ترين دلايل بي‌توجهي به مناطق محروم است.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي عدم توازن خروجي‌هاي دانشگاه را از ديگر مشكلات اين عرصه برشمرد و تصريح كرد: بالغ بر 70 درصد خروجي‌هاي دانشگاه‌هاي پزشكي ما را بانوان تشكيل مي‌دهند كه به سبب مسائل اجتماعي نمي‌توانند در مناطق محروم خدمت‌ كنند.
وي با انتقاد از نحوه ارائه خدمات بيمه‌اي تأمين اجتماعي در بين شهرها و روستاها گفت: چه دليلي دارد كه يك فرد روستايي نتواند از حداقل‌هاي خدمات درماني كه براي ساكنان شهرها لحاظ مي‌شود استفاده كرد.
وي اضافه كرد: اين از وظايف دولت است تا با توزيع عادلانه خدمات، ساختار اين تبعيضات را بشكند.
بر اساس اين گزارش هم‌اكنون سرانه درماني مناطق روستايي 28 هزار و 500 ريال در هر 3 ماه در نظر گرفته شده كه پاسخگوي نياز مردم اين مناطق نيست.
حسني خاطرنشان كرد: بنده طرحي را در رابطه با انتقال خدمات درماني روستاها به بخش خصوصي در كميسيون بهداشت و درمان در حضور وزير بهداشت مطرح كرده‌ام كه با عملياتي شدن آن هر پزشك مي‌تواند با تحت پوشش قرار دادن 5 هزار نفر از روستاييان با نظارت دولت خدمت‌رساني كنند.
وي بيشترين تلفات مناطق روستايي را زنان باردار و مجروحان تصادفات عنوان كرد و گفت: در بيشتر موارد به دليل عدم حضور پزشكان جراحات و بيماري‌هاي نه چندان مطرح نيز موجب از بين رفتن شماري از هموطنانمان مي‌شود كه اين امر زيبنده كشور ما نيست.
به گزارش فارس، حسني با قدرداني از خدمت‌رساني نيروهاي بسيج سازندگي در عرصه بهداشت و درمان تصريح كرد: بسيج سازندگي با درك صحيح از شرايط كشور گام مهمي را در جهت محروميت‌زدايي و ارائه خدمات بهداشتي در مناطق كم‌ برخوردار برداشته است.
وي يادآور شد: اين سازمان با احداث در بيمارستان‌هاي صحرايي در روستاهاي كشور و تحت پوشش قرار دادن ساكنان اين مناطق در سطح بالاي كيفي خدمت‌رساني مي‌كند.
وي با مثبت ارزيابي كردن خدمات بهداشتي، درماني بسيج سازندگي در مناطق محروم گفت: خلاء چنين فعاليت‌هايي سال‌ها در كشور احساس مي‌شد. اميدوارم دولتمردان با حمايت از اين سازمان و استفاده از تجربيات آنها، به طور شايسته‌‌تري به مناطق روستايي كشور خدمت‌رساني كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63534s, 18q