كارخانه‌هاي غير مجاز نمك طعام هنوز در كشور فعالند

۱۳۸۷/۱۱/۱۳ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 14882
كارخانه‌هاي غير مجاز نمك طعام هنوز در كشور فعالند
رسول ديناروند در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: غني سازي نمك طعام با يد كه از حدود 2 دهه قبل شروع شد، تاثير زيادي در كاهش بيماري گواتر در كشور داشت، اين مدل موفق مي‌تواند براي كنترل و پيشگيري از بسياري از بيماري‌هاي ديگري كه به مصرف ريز مغذي‌ها مربوط است استفاده شود.
وي اضافه كرد: البته مصرف نمك يددار هميشه موجب پيشگيري و درمان كم كاري تيروئيد و بيماري گواتر نمي‌شود و در موارد پيشرفته فرد بايد با تجويز پزشك دارو مصرف كند، با اين حال اين طور نيست كه اكنون همه نمك‌هاي طعام موجود در بازار مجاز و غني شده با يد باشند، متأسفانه هنوز هم كارخانه‌هاي نمك غير مجاز در كشور فعالند و نمك توليدي ‌آنها در بازار عرضه مي‌شود.
معاون وزير بهداشت گفت: وزارت بهداشت با هر گونه از موارد نمك طعام غير مجاز در سطح توليد و سطح عرضه برخورد مي‌كند، اين نظارت به خصوص در استان‌هايي كه توليد كننده نمك هستند مانند استان سمنان بيشتر است، حتي ممكن است نمك كوبي‌ها سنتي كه ممكن است آلودگي هم داشته باشند نيز در برخي مناطق هنوز فعال باشند كه وزارت بهداشت به محض شناسايي با آنها برخورد مي‌كند.
وي گفت: غني سازي مواد غذايي با ريز مغذي‌ها براي پيشگيري از بيماري‌هاي شايع يكي از استراتژي‌هاي مهم وزارت بهداشت است و اكنون با طرح غني سازي آرد با آهن و اسيد فوليك در تلاشيم تا كم خوني ناشي از فقر آ‌هن را در كشور كنترل كنيم، اين طرح شروع شده است و تقريباً در سراسر كشور در حال اجراست و با رفع مشكلات بودجه‌اي آن سال آينده به پوشش 100‌درصد مي‌رسد، اما براي ارزيابي نتايج آن حداقل به يك دوره زماني 2 تا 3 ساله نيازمنديم.
ديناروند افزود: غني سازي مواد غذايي براي پيشگيري از بيماري‌ها در كشور يكي از برنامه‌هاي مورد توجه وزارت بهداشت است و اداره تغذيه اين وزارتخانه در معاونت سلامت اين موضوع را پيگيري مي‌كند، البته معاونت غذا و دارو نيز با اين اداره كميسيون مشترك دارد كه اجراي مصوبات اين كميسيون، قطعاً از سوي معاونت غذا و دارو نيز پيگيري مي‌شود.
وي ادامه داد: وزارت بهداشت غني سازي مواد غذايي با ويتامين‌ها و ريزي مغزي‌ها را تشويق مي‌كند، اين كار يكي از مواردي است كه در اعطاي نشان ايمني و سلامت مواد غذايي به توليد كنندگان فرآورده‌هاي غذايي مد نظر قرار مي‌گيرد، اكنون شيرهايي در كشور توليد مي‌شوند كه با ويتامين D غني سازي شده‌‌اند، اين محصولات در بازار وجود دارند و مردم هم آنها را مصرف مي‌كنند.
معاون وزير بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه چرا غني سازي خاك با ريز مغذي‌ها در كشور انجام نمي‌شود، توضيح داد: هنوز ارزيابي دقيقي در اين زمينه انجام نشده است و هنوز به طور دقيق نمي‌دانيم آيا غني سازي خاك در كشور عملي يا ضروري هست يا نه و چقدر بودجه مي خواهد، اين كار نيازمند يك ارزيابي و بررسي بيشتر است زيرا هر تصميمي كه در كشور گرفته مي‌شود بايد مبتني بر شواهد دقيق علمي باشد.
وي ادامه داد: هنوز بررسي جامع و كاملي در اين مورد در كشور انجام نشده است و ما نمي‌توانيم به وزارت جهاد كشاورزي توصيه كنيم كه غني سازي خاك را شروع كند، چنين مطالعه‌اي نيازمند چند سال كار كارشناسي دقيق است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4565s, 18q