گياهخواران كمتر دچار فشار خون و ديابت مي‌شوند

۱۳۸۷/۱۱/۱۳ - ۰۹:۵۸ - کد خبر: 14883
گياهخواران كمتر دچار فشار خون و ديابت مي‌شوند
به گزارش لو فيگارو چاپ فرانسه، نتايج تازه‌ترين تحقيقات پژوهشگران علوم پزشكي نشان مي‌دهد بر عكس تصورات قبلي، گياهخواري براي سلامتي مضر نيست و حذف غذاهايي كه از گوشت حيوانات زميني يا دريايي به دست مي‌آيد باعث بروز اختلال در روند سلامتي نمي‌شود؛ زيرا حبوبات و غلاتي وجود دارند كه در آنها پروتئين‌هاي گياهي فراواني وجود دارد كه كيفيت آن كاملا برابر با پروتئين‌هاي حيواني است و مي‌تواند جايگزين بسيار مناسبي براي گياهخواران باشد اما منبع ويتامين ب‌12 كه در غذاهايي با منابع حيواني مانند شير، تخم مرغ و ساير مواد لبني موجود است و از اين نظر گياهخواران دچار كمبود خواهند بود (‌البته گياهخواراني كه مواد لبني و تخم مرغ را از رژيم غذايي خود حذف كرده‌اند) و همچنين دچار كم‌خوني و كمبود كلسيم خواهند شد كه در واقع نتيجه اين نوع رژيم غذايي است.

براي رفع اين مشكل گياهخواران بايد سبزيجات و ميوه‌هاي غني از كلسيم و آهن مثل سبزي شاهي، اسفناج، پسته، بادام و فندق را در رژيم غذايي خود جايگزين كنند.

از سوي ديگر بررسي‌هاي انجام گرفته نشان مي‌دهد كه گياهخواران بسيار كمتر دچار فشار خون شرياني و گرفتگي عروق كرونر و ديابت مي‌شوند و ميزان كلسترول و اوره در اين افراد پايين‌تر است. به‌طور كلي فيبرهاي گياهي با نفوذ در زنجيرۀ اسيدهاي چرب، آنها را كوتاه مي‌كنند و ميزان كلسترول را پايين مي‌آورند و در نتيجه از بروز چاقي و ديابت نوع 2 جلوگيري مي‌كنند. البته اجتناب از مصرف دخانيات و الكل و داشتن فعاليت بدني روزانه نيز در اين ميان بسيار حائز اهميت است.

گياهخواران در اين مورد نيز برنده هستند؛ زيرا بخش عمده غذاي آنها را فيبر تشكيل مي‌دهد و وجود فيبر در غذاي گياهخواران باعث احساس سيري خيلي سريع در هنگام گرسنگي مي‌شود و بدين ترتيب آنها در واقع غذاي كمتري مي‌خورند.يكي ديگر از مزاياي پيروي از اين نوع رژيم غذايي وجود آنتي‌اكسيدان‌هاي مؤثري است كه در سبزيجات به وفور يافت مي‌شود و در واقع باعث جلوگيري از بروز سرطان در اين افراد مي‌شود.

به‌طور خلاصه گياهخوار بودن يك روش زندگي است كه بر پايه سلامتي بنا شده است. منافع اين رژيم تنها مختص گياهخواران نيست بلكه همه‌چيز خوارهايي كه بين 400‌تا‌800 گرم ميوه و سبزيجات در روز مي‌خورند مي‌توانند همانند گياهخواران منافع يك زندگي جديد سالم را تجربه كنند.

در كشور فرانسه، اغلب كساني كه گياه خواري را انتخاب مي‌كنند در واقع جزو دوستداران محيط زيست هستند؛ زيرا براساس بررسي مركز تحقيقات غذايي و كشاورزي، توليد گوشت در جهان نزديك به 20‌درصد انتشار گازهاي گلخانه‌اي را افزايش مي‌دهد و براي توليد يك كيلو گوشت گوساله حدود 4/36 كيلوگرم دي‌اكسيدكربن در محيط انتشار مي‌يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1643s, 18q