دبیر انجمن حمایت از بیماران سلیاکی ایران مطرح کرد

نشانه‌های بیماری سلیاک

۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 148830

سلامت نیوز: سلیاک اختلال خودایمنی است که روده کوچک را درگیر و فرد مبتلا را وادار می‌کند تا پایان عمر از مواد غذایی فاقد گلوتن استفاده کند. همچنین مبتلایان به MS، دیابت تیپ ۱، روماتیسم، اوتیسم، کم‌خونی و نازایی نیز باید از مواد غذایی فاقد گلوتن استفاده کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،هانیه مرادی اظهار داشت: سلیاک اختلالی خودایمنی است که روده کوچک را درگیر می‌کند. فرد مبتلا با استعداد ژنتیکی این بیماری به دنیا می‌آید و بر اثر مصرف گلوتن به مرور زمان علایم بیماری را نشان می‌دهد.

بسیاری از افراد علایم بیماری را در سنین کودکی یا جوانی نشان می‌دهند هر چند که علایم و نشانه‌ها می‌تواند به علت مل جذب مواد غذایی در بخش سالم روده کوچک تا سنین میانسالی و پیری نیز خود را نشان نداده در نتیجه تا مدت‌های زیادی فرد و پزشک معالج را از بیماری مطلع نسازند..

*نفخ، نرمی و پوکی استخوان شایع ترین علایم سلیاک

وی با بیان شایع‌ترین علایم اختلال سلیاک، گفت: نفخ، درد شکم، اسهال یا یبوست، کم‌خونی، اختلال رشد در کودکان، غیرطبیعی بودن آنزیم‌های کبد، نرمی و پوکی استخوان جزو علایم شایع این اختلال است.

دبیر انجمن حمایت از بیماران سلیاکی ایران تصریح کرد: شیوع سلیاک یک به ازای هر صد نفر جمعیت ایرانیان است البته از هر صد نفر 10 نفر نیز به گلوتن حساسیت دارد و این آ‌مار مشابه سایر کشورهای دنیا است.

*رژیم بدون گلوتن درمان اختلال سلیاک

مرادی گفت: هر چند درمان بیماری سلیاک رژیم دقیق و کامل بدون گلوتن تا آخر عمر است اما با وجود محصولات تولید داخل بیماران مشکلات زیادی در تأمین مواد غذایی خود مانند آرد، نان و بیسکویت دارند. البته به یاری خدا اکنون یکی از شرکت‌های تولید مواد غذایی و لبنی با احداث کارخانه‌ای جداگانه و رعایت تمام نکات مطابق استانداردهای بین‌المللی اقدام به تولید و توزیع مواد غذایی فاقد گلوتن پرداخته است.

*عوارض تشخیص دیرهنگام بیماری

وی ادامه داد: تشخیص دیرهنگام این بیماری و شروع درمان با تأخیر می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری مانند سرطان روده کوچک، لنفوم و تحمیل هزینه‌های سنگین درمان به سیستم بهداشتی - درمانی کشور گردد.

دبیر انجمن حمایت از بیماران سلیاکی ایران گفت: علاوه بر بیماران مبتلا به سلیاک، مبتلایان به MS، دیابت تیپ یک، روماتیسم مفاصل، لوپوس، اوتیسم، کم‌خونی، اختلال آنزیم‌های کبدی، خودایمنی و نازایی نیز باید از مواد غذایی استفاده کنند که فاقد گلوتن است.

مرادی خاطرنشان کرد: از وزارت بهداشت می‌خواهیم کنترل دقیقی بر محصولات غذایی داشته باشد تا مبتلایان با خیال آسوده از مواد غذایی فاقد گلوتن استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.25878s, 19q