از دست اندرکاران توليد 30 قلم داروي جديد تقدير مي شود

۱۳۸۷/۱۱/۱۳ - ۰۹:۵۸ - کد خبر: 14884
 از دست اندرکاران توليد 30 قلم داروي جديد تقدير مي شود
دکتر عباس زارع نژاد در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه اسامي تعدادي از داروهاي ياد شده قبلا اعلام شده ، افزود : در اين مراسم قرار است تعدادي از داروهاي جديد هم رونمايي شده و براي نخستين بار معرفي شوند.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي نيز امروز در نخستين روز از دهه مبارک فجر درگفت و گو با خبرنگار ايرنا اعلام کرد : درچهار سال اخير ، سالانه حدود 50 فرآورده جديد دارويي در داخل کشور توليد شده است .
به گفته دکتر" رسول ديناروند " اين در حالي است که فرآورده هاي دارويي ياد شده قبلا در داخل کشور توليد نمي شد و وارداتي بوده اند .
ديناروند با بيان اينکه برخي داروهاي جديد توليد داخل از جمله داروهايي محسوب مي شوند که پيش تر ميليون ها دلار صرف واردات آنها مي شده ، اضافه کرد:‌ به عنوان نمونه داروي ام.اس. که توليد آن در جهان انحصاري بود ، حدود دو سال است که در ايران توليد مي شود.
وي همچنين به توليد داروهاي آنتي بيوتيک نسل جديد اشاره کرد و گفت:‌ قبلا وارد کننده اين داروها بوديم اما در زمان حاضر آنها را در داخل کشور توليد مي کنيم.
وي گفت: ‌اگر اين توليدات و زير ساخت هاي علمي در کشور وجود نداشت ، مردم ، حتما براي دسترسي به داروهاي مورد نيازشان بايد چند برابر هزينه مي کردند.
ديناروند همچنين به توليد داروهايي از جمله "آنژي پارس" براي ديابتيها و "آي مد" براي مبتلايان ايدز اشاره کرد و گفت: ايران ، فقط سازنده آنها بشمار مي آيد و اگر زير ساخت هاي لازم توسعه در کشور موجود نبود هرگز به ساخت و توليد اين داروها دست نمي يافتيم .
در زمان حاضر بيش از 95 درصد داروهاي کشور ، توليد داخل است و فقط پنج درصد داروهاي مورد نياز از خارج کشور وارد مي شود .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.56246s, 19q