چرا بیمار سرماخورده به اندازه بیمار سرطانی فرانشیز پرداخت می‌کند

۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۱۰:۵۸ - کد خبر: 148842
چرا بیمار سرماخورده به اندازه بیمار سرطانی فرانشیز پرداخت می‌کند

سلامت نیوز: رئیس دفتر اسناد پزشکی سازمان تأمین اجتماعی استان تهران با انتقاد از منطبق نبودن خانواده دارویی و بیمه‌ای کشور، به تشریح نحوه بیمه‌گذاری دارو در ایران و عملکرد پزشکان در این زمینه پرداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،خلیل اهوازی گفت: میانگین قیمت داروهای نسخ پزشکی در تهران از هشت هزار و یکصد تومان در سال 91 به 26 هزار و یکصد تومان در سال 93 رسیده است. اهوازی که در نخستین نشست تخصصی بررسی بیمه‌گذاری دارو در ایران سخن می‌گفت، افزود: میزان رشد هزینه‌های دارویی در استان تهران از 170 میلیارد تومان در سال 91 به 550 میلیارد تومان در سال 93 رسیده و 220 درصد رشد داشته است. وی با بیان اینکه مقداری کاهش در میانگین اقلام نسخ دارویی استان تهران داشته‌ایم، ادامه داد: فقط بابت داروی سوماتروپین (نوعی داروی هورمون رشد) در یک سال 34 میلیارد تومان پول دادیم.


وی تصریح کرد: یک پزشک در استان تهران در سال گذشته با تجویز هفت هزار و 700 نسخه -که مبلغ هر نسخه به‌طور میانگین بیش از یک میلیون تومان بوده، حدود هشت میلیارد تومان برای تأمین اجتماعی استان تهران، هزینه ایجاد کرد. اهوازی افزود: برخی پزشکان هیچ تعهدی به نسخه‌نویسی خود ندارند و بسیاری از مواقع نسخه‌های خود را به انترن، رزیدنت و حتی منشی‌ها می‌دهند تا بنویسند. اهوازی افزود: داروی هرسپتین (داروی سرطان پستان)، 30میلیارد تومان و داروی آوونکس (داروی ام.اس)، 22 میلیارد تومان از هزینه‌های دارویی تهران را به خود اختصاص داده است؛ داروی آوونکس با اختصاص 35درصد از کل داروهای مصرفی ام.اس، داروی اول این بیماری به شمار می‌رود.


وی با اشاره به انطباق نداشتن خانواده دارویی و بیمه‌ای کشور گفت: بیمار برای دریافت قرص سرماخوردگی همان درصد فرانشیز بیمار سرطانی را پرداخت می‌کند و این چالش بزرگی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.96692s, 18q