نتايج تكان‌دهنده مطالعات محققان درباره كباب تركي

۱۳۸۷/۱۱/۱۳ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 14885
نتايج تكان‌دهنده مطالعات محققان درباره كباب تركي
به گزارش بي‌بي سي، آژانس استاندارد مواد غذايي بريتانيا در اين تحقيق از كارمندان 76 شركت به‌عنوان جامعه نمونه خواست 494 نوع كباب را مورد آزمايش قرار دهند.

نتايج آزمايش‌ها روي زناني كه اين كباب‌ها را مصرف كرده بودند نشان داد كه نيمي از زنان بيش از 1000 كالري غذا به‌طور روزانه دريافت كرده بودند. جئوفري تئو بالد، يكي ا زاعضاي تيم محققان گفت: سطح و مقدار چربي اشباع شده و نمك در برخي از نمونه‌هاي گرفته شده به تنهايي مي‌تواند عاملي براي سرطان باشد.

او اضافه كرد: در حالي كه مردم هرگز نمي‌خواهند كه كباب بخشي از يك عادت و برنامه غذايي تحت كنترل آنها باشد اما حقيقتا محتواي موجود در كباب به طرز نگران كننده‌اي برخلاف اين خواسته بود. براساس نتايج اين تحقيق به‌طور متوسط، مقدار نمك موجود در يك پرس كباب تركي 98 درصد نمك مورد نياز روزانه و مقدار چربي اشباع شده بيش از 148 درصد مقدار مورد نياز روزانه هر فرد را تشكيل مي‌دهد.

اين در حالي است كه بر خلاف اطلاعات ارائه شده در رستوران‌ها مقدار چربي اشباع شده در اين كباب‌ها بسيار بيشتر از مقدار واقعي بوده است. اين مقدار در برخي نمونه‌ها بيش از 35 درصد تفاوت را نشان مي‌داد.

در اين ميان 6 نوع كباب يافت شد كه با وجود اينكه ادعا شده بود در تركيبات آنها، از گوشت خوك استفاده نشده، از اين ماده در توليد آنها استفاده شده بود.

تئوبالد گفت: اين كاملا غيرقابل‌قبول است كه به مردمي كه به محصولات غذايي اطمينان پيدا كرده‌اند چيز‌هايي بدهيم كه هيچ اطلاعي از جزئيات آن ندارند. اغلب كباب‌هاي آزمايش شده شامل 1990 كالري در هر پرس بوده و 95 درصد كالري مورد نياز براي زنان را تامين مي‌كنند. اين در حالي است كه يك وعده كباب تركي 346 درصد چربي اشباع شده مورد نياز زنان و 277 درصد نمك مورد نياز روزانه آنها را دارا بوده است. به عبارت بهتر يك وعده كباب تركي به اندازه سه روز و نيم چربي و حدود 3 روز نمك آنان را تامين مي‌كند.

محققان دريافته‌اند كه كباب‌هاي ارائه شده در بخش‌هاي شمالي انگلستان چرب‌تر از مناطق جنوبي بوده است. او اضافه كرد: برچسب‌هاي غلط در سطحي گسترده در انگلستان توزيع شده است و به علاوه تفاوت بسيار اندكي ميان كباب‌هاي سايز كوچك و بزرگ وجود دارد. او گفت: بنابراين نبايد انتظار داشت كه متوسط چاقي و افزايش وزن در كشور پايين بيايد.

نتايج اين تحقيق كه توسط آژانس استاندارد مواد غذايي بريتانيا انجام شده همچنين نشان داد كه5/18درصد از كباب‌هاي تركي به‌طور معنا داري براي سلامت مردم تهديد محسوب شده و 8 درصد آنها به‌طور خطرناك و هشدار دهنده‌اي براي سلامت مردم يك تهديد جدي به شمار مي‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.12491s, 18q