اروپاي شرقي و بحران اعتيادها

جهان يک ميليارد نفر سيگاري دارد

۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 148871
جهان يک ميليارد نفر سيگاري دارد

سلامت نیوز: اين خبري است که مي‌تواند باعث خوشحالي صاحبان صنايع دخانيات دنيا شود، اما قطعا باعث ناراحتي مسئولان سازمان بهداشت جهاني و مسئولان بهداشتي و سلامتي در سرتاسر جهان خواهد شد: «يک مطالعه جديد نشان داده که بيشتر از يک ميليارد نفر در جهان سيگار مي‌کشند. اتفاق بدتر هم اين است که بسياري از اين افراد مصرف بالاي الکل دارند.»

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه سپید نوشت: در گزارش «آمار جهاني رفتار اعتياد گونه در سال 2014» که به بررسي رفتار پرخطر مردم جهان در قبال مواد و رفتارهاي اعتيادآور پرداخته، نکات جالبي درج شده است از جمله اينکه بيشتر از 5درصد افراد بالغ جهان (240 ميليون نفر) اعتياد به الکل دارند و بيشتر از 20درصد مردم جهان (بيشتر از يک ميليارد نفر) به طور مرتب سيگار مي‌کشند. اگرچه آمار مصرف مواد مخدر به دلايل متعدد از جمله پنهان‌کاري مبتلايان و حتي برخي دولت‌ها، شايد مستند بودن ساير آمارهاي ارائه شده در اين تحقيق را نداشته باشد، اما در اين آمار آمده که حداقل 15 ميليون نفر معتاد تزريقي در جهان وجود دارد.

طبيعي است که چنين آمارهايي باعث کاهش توان کار و کاهش توليد و نيز ضرر و زيان‌هاي ناشي از بروز بيماري‌ها است. براي مثال مصرف الکل باعث 257 سال غيبت استعلاجي از کار در هر سال در هر 100 هزار نفر جمعيت مي‌شود. اين در حالي است که بيماري‌هاي ناشي از مصرف مواد مخدر باعث 83 سال غيبت استعلاجي به ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت مي‌شود.

براساس آمارها بدترين وضعيت گرايش به اعتياد در تمام موارد در شرق اروپا است. متوسط مصرف الکل در اين ناحيه 5/13 ليتر در سال به ازاي هر فرد بالغ است که اين بيش از 6 برابر مصرف متوسط ناحيه شرق و جنوب آسيا است. در ضمن در اين منطقه حدود 30درصد جمعيت بالغ سيگاري هستند. در اقيانوسيه 5/29درصد و در غرب اروپا هم 28 درصد بالغين سيگاري هستند. اين در حالي است که در افريقا 14درصد بالغين سيگاري هستند، اما در مورد معتادين تزريقي بيشترين آمار مربوط به کشورهاي آمريکاي لاتين و حوزه درياي کاراييب است که 8/0درصد بالغين اين منطقه معتاد تزريقي هستند.

منبع: Wall Street Journal

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57194s, 18q