رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد

رشد ۲۰ درصدی بازار دارو در کشور/ سهم 0.4 درصدی ایران از بازار جهانی دارو

۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 148926

سلامت نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بازار دارویی امسال در کشور نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش یافته که ناشی از تورم است و از نظر میزان مصرف دارو یا توسعه بازار، توسعه‌ای نداشته‌ایم و از نظر دلاری، بازار ثابتی داشته‌ایم.

رسول دیناروند در گفت‌وگو با فارس، گفت: بازار دارویی ایران 10 هزار و 700 میلیارد تومان است، البته سال گذشته 8 هزار و 700 میلیارد تومان بوده که نشان می‌دهد حدود 2 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: حدود 20 درصد افزایش گردش ریالی دارو را نسبت به سال قبل داشته‌ایم که عمدتاً افزایش ناشی از تورم است و از نظر میزان مصرف یا توسعه بازار، توسعه‌ای نداشته‌ایم و از نظر دلاری، بازار ثابتی داشته‌ایم.

دیناروند گفت: اما از نظر اینکه نرخ ارز تغییر کرد و تورم را داشته‌ایم، بازار دارویی کشور نیز از نظر ریالی افزایش یافته است.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: بازار دارویی دنیا، گردش مالی 11 هزار میلیون دلاری دارد و بازار دارویی ایران 4 میلیارد دلار است، این در حالی است که جمعیت ما یک درصد جهان است و بازاری که دراختیار داریم 0.4 درصد است.

وی افزود: در واقع، گردش مالی داروی ما کمتر از سهم جمعیتی ما است، علت آن نیز این است که دارو در ایران قیمت پایینی دارد و ما اکثراً داروهای ایرانی مصرف می‌کنیم و این داروها قیمت پایینی دارند، به همین دلیل سهم دارویی ما نسبت به سهم دارویی دنیا بسیار پایین‌تر است.

دیناروند همچنین گفت: تاکنون یارانه‌ای که در حوزه غذا داده می‌شده، از یارانه دارو بسیار بیشتر بوده است، به طوری که در بسیاری از حوزه‌ها مثل نان 5 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شده است، در مورد کالاهای اساسی هم وضعیت اینگونه بوده است.

وی افزود: البته در دو سال اخیر قرار بود در طرح هدفمندی یارانه‌ها به جز یارانه دارو، تمام یارانه‌ها حذف شود و پرداخت‌ها نقدی شود که این کار تا حدودی انجام شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: پس از تغییرات نرخ ارز، دولت کماکان برای تأمین یارانه کالاهای اساسی، مشکل دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64466s, 18q