قائم مقام رییس اداره پیوند وزارت بهداشت:

3 درصد ایرانیان کارت اهدای عضو دارند

۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۱۵:۵۳ - کد خبر: 148955

سلامت نیوز: قائم مقام رییس اداره پیوند وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حدود 3 درصد مردم ایران کارت اهداء عضو دارند گفت:با وجود پیشرفت های زیاد، تاکنون فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه نداشته‌ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،‌دکتر امید قبادی با بیان اینکه به عنوان نمونه در اسپانیا به اندازه ای که مردم تیم فوتبال بارسلونا را می‌شناسند، اهداء عضو را نیز می‌شناسند، گفت: در این کشور چیزی به عنوان رضایت وجود ندارد و حدود 90 درصد خانواده‌ها به اهداء عضو عزیزانشان رضایت دارند.

وی گفت: سال 81 که فعالیت واحد اهداء عضو آغاز شد، هر ماه 30 نفر متقاضی اهداء عضو بودند اما در حال حاضر این تعداد به 1000 تا 3000 نفر رسیده است.

کارت اهداء عضو، اعلام باور قلبی یک انسان در قید حیات نسبت به مرگ مغزی است

وی با بیان اینکه کارت اهداء عضو به هیچ عنوان وجهه قانونی ندارد تصریح کرد: اگر کسی دچار مرگ مغزی شد حتما با رضایت خانواده فرد، عضو اهدا می شود بنابراین کارت اهداء عضو، اعلام باور قلبی یک انسان در قید حیات نسبت به مرگ مغزی است که این اعلام می‌تواند به صورت کارت، شفاهی یا رضایت خانواده باشد.

بنابر اعلام وبدا؛ قائم مقام رییس اداره پیوند وزارت بهداشت گفت: برخلاف برخی که تصور می کنند افراد مرگ مغزی به زندگی بر می‌گردند، چنین چیزی امکان ندارد و تأیید مرگ مغزی را چهار گروه متخصصان مغز و اعصاب، جراحی اعصاب، بیهوشی و داخلی اعلام می‌کنند ضمن اینکه این پزشکان معتمد وزارت‌بهداشت و دارای حکم از وزیر بهداشت نیز هستند.

وی افزود: مرگ مغزی از نظر شکل به کما بسیار نزدیک است و کسی که به کما وارد می‌شود بدون ارتباط با بیرون، روی تخت قرار دارد و ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی وصل باشد و در افراد مرگ مغزی نیز این شرایط وجود دارد.

سلول های عصبی قابلیت برگشت و ترمیم را ندارند

وی تفاوت مرگ مغزی با کما را اینگونه تشریح کرد: در مرگ مغزی، بافت مغز به طور کامل از بین رفته و به خمیر تبدیل شده است اما در کما به خاطر شوکی که به دلیل عدم خون‌رسانی به صورت گذرا یا عدم اکسیژن‌رسانی و افت قند به صورت حاد وارد شده، سلول‌های مغز عملکرد خود را از دست داده‌اند اما اگر جمجمه یک فرد که به کما رفته را بردارند مغز کاملا سالم است.

قبادی تأکید کرد: سلول‌های عصبی، تنها سلول‌های بدن هستند که قابلیت برگشت در آنها وجود ندارد و عدم بهبود افراد قطع نخاع نیز به همین دلیل است زیرا ترمیم سلول بسیار ضعیف است و بهبود آن به عمر فرد نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه تأیید مرگ مغزی کار دشواری نیست چرا که تجهیزات تصویر برداری از مغز در دنیا و ایران پیشرفت زیادی داشته است، گفت: در حال حاضر با یک تصویر برداری تخصصی مشخص می‌شود که فرد در کما است یا دچار مرگ مغزی شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.38272s, 19q