بازار غیررسمی داروهای بیماران مهاجر افغان در اطراف بیمارستانها

۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ۱۷:۱۳ - کد خبر: 148988

سلامت نیوز: مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با اشاره به بازار غیر رسمی اطراف بیمارستانها برای تامین غیرمجاز داروهای یارانه ای بیماران هموفیلی مهاجر افغان گفت: رصد دقیق رهبری پاسخ روشنگرانه‌ای به گزارش‌های غیرواقعی درباره مهاجران افغان در ایران بود.

احمد قویدل در گفت‌وگو با تسنیم درباره دستور انساندوستانه رهبر معظم انقلاب در رابطه با حوزه آموزش مهاجرین افغانی اظهار داشت: دستور رهبر معظم انقلاب در حوزه آموزش پناهندگان افغانستانی بی‌تردید انعکاسی از اندیشمندی تدبیر رهبر بزرگی است که با رصد به موقع موقیت کشور در حوزه‌های بین المللی پاسخ منطقی و روشنگرانه ای را به گزارش‌های غیر واقعی داد که متاسفانه انتشار دهندگان آن هدفی جز تضعیف نظام مردمی کشور ما ندارند.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران ضمن تقدیر از این اقدام شایسته و ارزشمند رهبری انقلاب، عنوان کرد: وقتی رهبر نظام در حوزه آموزش پناهجویان افغانی چنین موضع شفاف و روشنی دارند، این موضع گیری می‌بایست برای مسئولان حوزه‌های مختلف یک موضع گیری راهبردی تلقی شود و هر یک از وزرای دولت تدبیر از جمله وزیر بهداشت و درمان که بی تردید موفق ترین وزیر بهداشت نظام بوده است از این پیام راهبردی و مدبرانه استقبال کنند و در حوزه بهداشت و درمان به صورت رسمی امکان حمایت از این پناعجویان را فراهم شود.

قویدل بیان داشت: بی تردید وقتی در حوزه آموزش معظم له چنین تدبیر و حساسیتی دارند به طریق اولی در حوزه حفظ سلامت مهاجران افغانستانی این حساسیت و سفارش دوچندان است. آموزش و پرورش و بهداشت و درمان دو حوزه حاکمیتی هستند که موفقیت در حوزه آموزش رابطه مستقیم با حوزه سلامت دارد. دانش آموز مهاجر افغانی اگر سالم نباشد اساساً در کلاس درس او را نخواهیم یافت.

وی ادامه داد: صدها سازمان مردم نهاد با هدف تامین حقوق پناهجویان افغانی، ده‌ها سال می‌بایست کار سازمان یافته انجام می‌دادند، تا مسئولان را متقاعد می‌کردند که این اقدام جاری شود و همچنین طرح و برنامه ارائه می‌کردند، مشارکت سازمان‌های بین المللی را جلب می‌کردند تا بتوانند به هدف تامین آموزش این مهاجران دست یابند. آنچه رهبر معظم انقلاب دستور اجرای آنرا دادند، اقدامی ارزشمند و گامی بزرگ در حوزه تامین حقوق پناهجویان به درجه ای بالاتر از تعهد‌های بین المللی است.

قویدل بیان داشت‌: وظیفه سازمان‌های مردم نهاد است که در انعکاس این نوع سیاست گذاری‌های ارزشمند و انساندوستانه در حوزه بین المللی کوشش کنند. این سازمانها به عنوان سازمان‌های غیر دولتی شاهدانی از جنس مردمند که می‌توانند با موضع گیری‌های به موقع اطلاعات درستی را به جامعه بین المللی منتقل کنند. این دستور تاریخی در شرایطی که سیاستمداران کشورمان پشت میز مذاکره ای به وسعت ارزش‌های نظام نشستند کمک شایسته ای به آنان نیز است، چرا که انعکاسی از مواضع دولت و نظامی است، که آرزویش بهروزی همه انسانهاست.

وی گفت: بیماران هموفیلی افغانستانی پناهنده و دیگر بیماران دیر درمان با توجه به اینکه به علت نداشتن مدارک هویتی نمی‌توانند از پوشش بیمه لازم برخوردار شوند برای درمان با موانع بزرگی مواجه می شوند. اگرچه وزارت بهداشت به صورت غیر رسمی در شرایطی که جان این بیماران در مخاطره بوده هیچ دریغی از پرداخت هزینه‌های این بیماران نداشته است و هیچگاع به‌علت ناتوانی اقتصادی این بیماران آنها را از نعمت درمان و دارو محروم نکرده است.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران تصریح کرد: اما موانع رسمی همواره بهانه ای بوده است که گزارشگرانی که از منابع بی اطلاع کسب خبر می‌کنند، در محافل بین المللی علیه کشورمان تبلیغ کنند. انصاف نیست درحالیکه بیماران هموفیلی افغانستانی که برخی بین 10 تا 30 سال است در ایران زندگی می‌کنند و از خدمات درمانی و دارویی بهره مند هستند گزارشگران سازمان ملل با انعکاس گزارش‌های غیر واقعی تلاش کنند چهره ای غیر واقعی از دولت ایران را به جهان نشان دهند. اگر حمایت دولت از این گروه از بیماران و یا افغانی‌های مهاجر تالاسمی و کلیوی نبود اساساً آنها زنده نبودند.

قویدل بیان داشت: کمیساریای عالی پناهنگان طی این سالها اقداماتی در رابطه با بیمه این بیماران کرده است که اساساً پرداخت هزینه تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این بیماران با توجه به قیمت‌های یارانه ای دارو فقط یک مشارکت نمادین در حوزه حفظ سلامت مهاجرانی است که به انواع بیماری‌های دیر درمان مبتلا هستند.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران اظهار داشت: عملاً نمی‌توانیم نقش تعیین کننده ای برای مدعیان بین المللی حقوق مهاجرین در حوزه سلامت در ایران قائل باشیم. این حقیقت تلخ که متاسفانه گزارشگر وی‍ژه سازمان ملل نتوانسته یا نخواسته است به آن توجه کند ریشه بسیاری از مشکلات مهاجران افغانستانی است. سازمان ملل متحد می‌بایست با ارزیابی و در نظر گرفتن قیمت‌های اصلی داروهای بیماران دیر درمان مهاجر افغانستانی اعتبارات لازم را به طرح‌های خود اختصاص دهد.

قویدل ادامه داد: مثلاً دریافت فاکتور 9 که قیمت آن حدود 80 یورو است به قیمت 10 هزار توان کار نیست که سازمان‌های بین الملی بتوانند به آن افتخار کنند. در حالیکه حوزه اقتصاد سلامت در ایران هر روز برای جلوگیری از قاچاق داروهای یارانه ای به قیمت‌های اصلی بر می‌گردد، ارزش حمایت سی و چند ساله نظام از مهاجرین افغانستانی بیشتر روشن می‌شود.

قویدل بیان داشت: در سال گذشت موارد متعدد از بستری بیماران هموفیلی افغان با هزینه‌های بسیار گزارش داشتیم، برای نمونه یک کودک افغان هموفیلی با 300 میلیون تومان هزینه دارویی و درمانی در بیمارستان امام خمینی ( ره) و یا در شیراز با حدود 70 و 80 میلیون تومان با حمایت دولت ترخیص شدند. لذا شایسته است وزارت بهداشت با برداشتن گامی اساس همسو با رهبر معظم انقلاب در حوزه بهداشت و درمان این پناهجویان را شامل حمایت دولت کنند.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران خاطرنشان کرد:‌ متاسفانه بازار غیر رسمی اطراف بیمارستانها محل تامین غیر مجاز داروهای یارانه ای بیماران هموفیلی مهاجر افغانستانی است. بازاری که می‌تواند سلامتی بیماران هموفیلی ایرانی را به مخاطره افکند. حمایت رسمی و ضابطه مند از این بیماران و متمرکز کردن این حمایت‌ها در مراکز معینی در کشور می‌تواند سیمای درستی از تلاش‌های ایران برای حفظ سلامت مهاجران افغانستانی که در چشم مسئولان کشور ما برادر دینی نیز هستند آشکارتر کند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35603s, 18q