«شیشه» همچنان در صدر سوالات

۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۰:۰۹ - کد خبر: 149033

سلامت نیوز: خط ملی اعتیاد با شماره تماس 09628 همه‌روزه از ساعت 8 تا 20 پاسخگوی تماس گیرندگان از سراسر کشور است. این خط ملی به عنوان یک خط کمک‌رسانی آماده ارائه خدمات به مردم است. به طوری که سال گذشته شاهد افزایش تماس‌ها با این خط بودیم. سازمان بهزیستی سال گذشته اعلام کرده بود در سال 93، 300 درصد رشد تماس با خط ملی اعتیاد را شاهد بودیم، درحقیقت حدود 400 هزار تماس با این سامانه داشتیم که 5/97 درصد موفقیت در تماس‌ها داشته‌ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازروزنامه آرمان،بیشترین تعداد تماس‌گیرندگان بانوان بودند و بیشترین سوالی که مطرح شده بود در خصوص کمک به فرد معتادی در خانواده بوده است.


شیشه همچنان در صدر تماس‌ها
امسال هم به گفته رئیس مرکز توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، در تماس‌های برقرارشده با خط ملی اعتیاد، تماس‌های مرتبط با مصرف محرک «شیشه» همچنان در صدر بوده و پس از آن مواد مخدر تریاک و هروئین با اختلافی فاحش از آن در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.


مجید رضازاده با بیان اینکه در سال 93 بیش از 402هزار نفر با سامانه تلفنی اعتیاد تماس برقرار و به حدود 390 هزار تماس (5/97 درصد) پاسخ داده شده است، ادامه داد: در فروردین ماه سال 94 نیز 25 هزار و 500 تماس داشته‌ایم که به 23 هزار و 500 تماس (92 درصد) پاسخ داده شده است.او همچنین در خصوص جنسیت تماس‌گیرندگان، گفت: در سال 93 به طور میانگین 84 درصد تماس گیرندگان را زنان تشکیل داده و 16 درصد نیز مردان بوده‌اند.

رئیس مرکز توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی، تصریح کرد: در میان زنان تماس گیرنده با خط ملی اعتیاد تنها 6 درصد آنان خود، مصرف‌کننده مواد بودند درحالی که سایر آنها در رتبه اول همسر و در رتبه دوم مادر فرد مبتلا بودند.رضازاده در خصوص بیشترین مسائل و مشکلات مطرح‌شده با خط ملی اعتیاد، گفت: به ترتیب راهنمایی در خصوص خدمات درمان شیشه، درخواست ارجاع به مراکز اقامتی میان مدت برای درمان شیشه، تماس جهت دستگیری افراد مبتلا به اعتیاد به دلیل ایجاد مشکلات متعدد ناشی از مصرف مواد مخدر یا محرک توسط خانواده یا آشنایان آنان و همچنین آگاهی‌رسانی در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی و راضی‌کردن فرد مصرف‌کننده برای مراجعه وی به درمان، از بیشترین مسائل مطرح شده با خط ملی اعتیاد بوده است.

او در ادامه با بیان اینکه سوال در مورد علائم ظاهری، رنگ، بو و غیره مواد مخدر و محرک گوناگون نیز در رتبه‌های بعدی تماس با این سامانه تلفنی قرارگرفته است، افزود: اهداف اصلی خط ملی اعتیاد ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی به مصرف‌کنندگان و خانواده‌های آنان، رصد چگونگی و زمان شروع و شیوع هریک از موادمخدر و محرک مصرفی در کشور و سرانجام سیاست‌گذاری‌های صحیح مبتنی بر این شواهد عینی است.

رئیس مرکز توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی همچنین در خصوص انواع مداخلات توسط خط ملی اعتیاد، عنوان کرد: در سال 93 ،46 درصد مداخلات در سطح مداخلات پیشگیرانه و با ارائه راهنمایی و مشاوره و پاسخ به نگرانی‌های افراد، 26 درصد به صورت راهنمایی‌های درمانی و 32درصد ارجاع به مرکز درمانی تحت نظارت سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت بوده است که البته ممکن است فردی دو یا هر سه نوع خدمت را دریافت کرده باشد.


بیشترین تماس در خراسان و کمترین در ایلام
رضازاده همچنین افزود: براساس آخرین آمارها در اسفندماه سال 93 بیشترین تماس از استان‌های خراسان شمالی، مرکزی و چهار محال و بختیاری صورت گرفته است که علت آن را باید اطلاع‌رسانی‌های صحیح و مناسب در این استان‌ها دانست. او ادامه داد: کمترین تماس‌ها نیز از استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان بوده است.

رئیس مرکز توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی همچنین عنوان کرد: در حال حاضر به علت اطلاع‌رسانی در خصوص ترک الکل شاهد آن هستیم که در گذشته تقریبا تماسی در خصوص مصرف الکل و نحوه ترک آن در خط ملی اعتیاد نداشتیم اما اکنون به واسطه این اطلاع‌رسانی‌ها تماس‌های مرتبط با آن افزایش یافته است. ایسنا نوشت؛ رضازاده تصریح کرد: ترک ناگهانی الکل در مقایسه با مواد مخدرها و مواد محرک آسیب‌های جانبی بیشتری برای فرد مصرف‌کننده به همراه دارد و در حال حاضر افرادی که مصرف الکل آنان در حد معمول است به مراکز ترک اعتیاد عادی و کسانی که مصرف آنان سنگین باشد به بیمارستان ارجاع خواهند شد اما اکنون این نیاز احساس می‌شود که برای ترک مراحلی از مصرف الکل باید مراکز ویژه ترک الکل راه‌اندازی شود، به همین علت راه‌اندازی این مراکز در دستور کار قرار گرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13593s, 19q