ابتکار:

شورای عالی آب به بازنگری فعالیت سدها و نحوه ساخت آنها رای داد

۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 149039
شورای عالی آب به بازنگری فعالیت سدها و نحوه ساخت آنها رای داد

سلامت نیوز: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بازنگری فعالیت سدها و نحوه ساخت آنها در شورای عالی آب تصویب شد و بر این اساس روش های تلفیقی و گزینه های مختلف سد سازی نیز بررسی می شود.

معصومه ابتکار روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون به سد سازی به عنوان تنها راه حل ذخیره سازی و مدیریت منابع آب در کشور تاکید می شد و هیچ گزینه دیگری برای دست اندرکاران این موضوع مطرح نبود و حتی حاضر نبودند به گزینه دیگری فکر کنند.

وی تاکید کرد: قطعا این مساله در طولانی مدت برای افرادی منافعی به همراه داشت اما اینکه در این مدت طولانی برای طبیعت و مردم پایین دست این سدها چه آثار و عوارضی به همراه داشته است را ارزیابی های زیست محیطی مشخص می کند.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: در شورای عالی آب اعضا به این جمع بندی رسیدند که برای ذخیره سازی آب از روش های تلفیقی و راه هایی که آسیب کمتری به محیط زیست و طبیعت وارد می کند، استفاده شود از این رو استفاده از سازه های عظیم نیز باید بازنگری شود.

شورای عالی آب متشکل از وزارت خانه های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و نهادهایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست ، یک نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی و آب و منابع طبیعی مجلس، دو نفر از متخصصان بخش کشاورزی است. ریاست این جلسه برعهده رییس جمهوری یا معاون اول وی است . تصمیمات این شورا که پس از طی تشریفات قانونی لازم الاجراست با هدف سیاست گذاری در زمینه تامین ،توزیع و مصرف آب اتخاذ می شود.

وی گفت: ممکن است در جاهایی به سد نیاز باشد نمی توانیم این موضوع را انکار کنیم اما یک دفعه نمی توانیم بگوییم که در هیچ نقطه ای از کشور سد زده نشود، سازمان محیط زیست چنین نگاهی ندارد اما حرف ما این است که این کار به روشی کاملا علمی و سازگار با محیط زیست انجام شود.

ابتکار افزود: نگاه ها در این موضوع تغییر کرده و این فرصت پیش آمده است که تا روش سنتی سد سازی بازنگری شود و در روش های جدید، ذخیره سازی و مدیریت منابع آب و آثار زیست محیطی آن بر محیط زیست پررنگ تر از گذشته دیده شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در یک دوره نسبت به این مسایل توجه و دقت لازم صورت نگرفته است اما اکنون زمان آن رسیده که اینگونه مسایل مهم مورد ارزیابی و توجه قرار گیرند بر همین اساس سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به مسایل مربوط به سد سازی ها سختگیرانه برخورد می کند.

ابتکار گفت: در یک سال و نیم گذشته مواردی بوده که با تلاش سازمان محیط زیست ساخت و یا طرح های مطالعاتی آنها متوقف شده است، همچنین اکنون نیز مواردی وجود دارد که سازمان را از نواحی مختلف تحت فشار قرار می دهند.

وی افزود: اما از نظر سازمان حفاظت محیط زیست، آثار بلند مدت محیط زیستی طرح های انتقال آب، سد سازی ها و هرگونه مداخله در هر حوزه ای از کشور با دقت و نظارت جدی دنبال می شود، اما اتفاقاتی در گذشته افتاده و تخریب هایی در طبیعت صورت گرفته است که برای این موارد پیشنهاد داده ایم ارزیابی راهبردی زیست محیطی انجام شود.

سازمان حفاظت محیط زیست در یک سال و نیم گذشته تاکنون اقدامات خوبی در زمینه مقابله با سد سازی های غیر اصولی و بدون داشتن ارزیابی زیست محیطی انجام داده است که یک نمونه بارز آن متوقف کردن احداث سد شفارود در استان گیلان است.

سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به ایرنا گفته بود: این سازمان با احداث سد شفارود در استان گیلان به علت نابودی حدود 300 هکتار جنگل هیرکانی مخالف است و اکنون کمیته ای تخصصی در حال بررسی این پروژه است،زیرا قطعا انجام این پروژه تخریب های محیط زیستی زیادی به همراه خواهد داشت و موجب قطع شدن هزاران اصله درخت کمیاب در منطقه می شود.

وی تاکید کرد: اجرای تمام پروژه های سد سازی و آب بندها نیازمند ارزیابی زیست محیطی است در غیر اینصورت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای آنها مخالفت می کند.

متصدی گفت: سال گذشته درخواست های زیادی در مورد ایجاد سد و آب بند به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شد که بعد از بررسی گزارش ارزیابی زیست محیطی آنها و اینکه پاسخگوی نیازهای زیست محیطی منطقه نبودند از چرخه پیشنهاد خارج شدند.

قرار است، سد شفارود با ارتفاع ۱۳۷ متر، بلندترین سد کشور باشد که در ۶ کیلومتری جنوب غربی رضوان شهر و ۶۵ کیلومتری رشت بر روی رودخانه شفارود در محدوده رضوانشهر ساخته شود.

براساس پیش بینی ها هدف از احداث این سد، تامین آب شرب شهرستان های رضوان شهر و پره سر به میزان 5.7 میلیون مترمکعب در سال، تامین آب کشاورزی ۱۰ هزار و ۸۳۰ هکتار از زمین های منطقه به میزان ۹۸ میلیون مترمکعب در سال، تامین آب سالانه مورد نیاز صنعت به میزان ۱۲ میلیون مترمکعب و همچنین تولید انرژی برق آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89054s, 18q