برنامه وزارت بهداشت برای کاهش واردات ترامادول

۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۰:۲۱ - کد خبر: 149040

سلامت نیوز: رئیس اداره مواد و داروهای تحت کنترل سازمان غذا و دارو، به تشریح آخرین وضعیت واردات و عرضه داروی ترامادول در کشور پرداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر سعدالله پرویزی در خصوص وضعیت توزیع و مصرف داروی ترامادول در کشور، گفت: قرص ترامادول از دسته داروهای محدود و تحت کنترل بوده و یکی از پرعارضه ترین داروهای مخدر به شمار می رود، و آمار مصرف‌ این داروی اعتیادآور نگرانی‌هایی را در سطح جامعه بر انگیخته است.

وی با بیان اینکه آمار جدید بیانگر تغییر الگوی مصرف این نوع دارو است، افزود: مصرف ترامادول با توجه به تشدید محدودیت‌های سازمان غذا و دارو در تحویل مواد اولیه به شرکت‌های تولید کننده، به شدت کاهش داشته بطوریکه از ۲۱ تن واردات سال ۸۸، این عدد را در سال گذشته به ۷ تن رساندیم و پیش بینی ما برای سال جاری ۳ تن است.

پرویزی همچنین در خصوص ترامادول هایی که گفته می شود در گمرگ مانده و اجازه ترخیص به آنها داده نمی شود نیز تصریح کرد: اولا که اینها تحت عنوان قاچاق کشف و ضبط گردیده و نظر سازمان غذا و دارو معدوم سازی آنهاست ضمن اینکه به دلیل وجود خلاءهای قانونی هیچگونه دخل و تصرفی در مورد آنها امکانپذیر نیست و تا زمانی که پیرو نامه ای که به مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته ایم؛ ضابطه و قانونی این درباره وضع نشود موضوع آنها در گمرک، کما فی السابق و به قوت خود باقی است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه قرص ترامادول، داروی مسکنی است که تنها با نسخه پزشک آن هم در شرایط ضروری تجویز می‌شود عنوان نمود: بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران، توزیع این دارو به صورت غیر مجاز جرم محسوب می شود. این دارو باید از طریق شبکه های قانونی کشور و از طریق داروخانه ها همراه با نسخه پزشک توزیع گردد مصرف خودسرانه این دارو بدون نظارت درمانی و خارج از حد، حتی ممکن است مرگبار باشد. پزشکان باید در تجویز غیر ضروری قرص ترامادول دقت کافی را داشته باشند و بیمار را نیز از وجود ترکیبات مخدر در داروی تجویز شده مطلع کنند، همچنین حتی الامکان باید از داروهای غیر مخدر استفاده کرد.

پرویزی اظهار داشت: ترامادول از لیست داروهای همه کشورها خارج نشده است البته رد نمی کنیم که این اتفاق ممکن است در برخی کشورها رخ داده باشد اما قطعا در همه کشورها ما به ازای بیرونی ندارد. لذا معتقدیم حذف ترامادول از فارماکوپه دارویی ایران یا داروخانه‌ها، مشکل افزایش مصرف این دارو را حل نمی‌کند و مصرف بی‌رویه این دارو اصولا به خاطر عرضه بدون نسخه توسط داروخانه‌ها نیست. زیرا مدت زیادی است که عرضه ترامادول از سوی سازمان غذا و دارو بسیار محدود گردیده و به نظر هم منطقی می رسد که آگاهی بخشی نسبت به مصرف خودسرانه این دارو، جایگزین حذف عرضه ترامادول در داروخانه‌ها شود.

وی با تاکید بر اینکه نظارت بر داروخانه ها به شدت وجود دارد و سازمان غذا و دارو داروخانه‌ها را موظف نموده بدون نسخه پزشک ترامادول نفروشند، افزود: این دستور‌العمل عموما اجرا می‌شود اما اگر داروخانه‌ای نسبت به فروش بدون نسخه ترامادول تخلف کند، با آن برخورد خواهد شد.

مشاور مدیر کل و رئیس اداره مواد و داروهای تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پایان گفت: در صورت وقوع تخلفاتی نظیر خروج داروی مخدر یا روان گردان تولید شده از مسیر مجاز و ورود آن به بازار غیر قانونی و یا سایر جرائم، اداره کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو، موضوع را بررسی و حسب قانون جهت رسیدگی به مرجع قضائی اعلام خواهد نمود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81793s, 18q