پروتز زانو برای این افراد ریسک است

۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 149075

سلامت نیوز: یک روماتولوژیست با بیان اینکه امکان خم کردن زانو تنها تا 90 درجه مهم‌ترین مشکل پروتز زانو است، تاکید کرد: پس از جراحی زانو انتظار می‌رود که زانو بتواند حدود 110 درجه خم شود اما ممکن است به علت چسبندگی بافت‌های نرم اطراف زانو بعد از عمل جراحی، با محدودیت حرکتی شدیدی که بیمار قبل از عمل داشته است، حرکت زانو به حد مورد انتظار نرسد.

دکتر فریدون دواچی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه با انجام جراحی پروتز زانو نشستن روی زمین ممکن نیست، گفت: جراحی پروتز زانو باعث می‌شود که بیمار برای نشستن روی صندلی عقب ماشین‌های کوچک و بالا رفتن از پله‌های اتوبوس با مشکل مواجه شود و گاهی حتی این عملکرد غیرممکن شود.

وی در ادامه با بیان اینکه آرتروز زانو بیماری شایعی است که اغلب پس از 60 سال بروز می‌کند، افزود: وقوع عوارض پروتز زانو، سیر بهبودی بیمار را طولانی می‌کند و می‌تواند مشکلات جدی را برای بیمار به وجود بیاورد.

این فوق تخصص مفاصل و عضلات با تاکید بر احتمال لق شدن مفصل زانو پس از انجام پروتز زانو، تصریح کرد: داشتن درد در حین استراحت با وجود حداقل فعالیت از دیگر مشکلات پس از پروتز زانو است. همچنین آسیب اعصاب یا عروق ناحیه زانو و شکستگی استخوان‌ها از عوارض احتمالی در حین عمل جراحی است.

دواچی با اشاره به اینکه در شرایط ایده‌آل عمر پروتزهای زانو بین 10 تا 15 سال است که پس از آن می‌توان پروتز دیگری را جایگزین کرد، خاطر نشان کرد: وزن بالا علاوه بر آنکه باعث تخریب مفصل می‌شود، بر روی مفصل مصنوعی نیز اثر مخرب دارد. همچنین در افراد چاقی که به بیماری‌هایی از قبیل فشارخون یا دیابت مبتلا هستند، انجام تعویض مفصل زانو ریسک به شمار می‌آید.

وی در پایان یادآور شد: در صورت افزایش درد و تورم در ساق پا، افزایش ناگهانی تنگی نفس و درد قفسه سینه، تب و لرز، قرمزی، سفتی و تورم در محل جراحی زانو، افزایش درد زانو با هرگونه فعالیت و حتی در زمان استراحت و ترشح از محل جراحی زانو باید به پزشک مراجعه کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.62344s, 19q