فقر؛ خاستگاه ‌آسيب ‌اجتماعي

چرا مردم ما مجبور مي‌شوند كليه‌هايشان را بفروشند؟

۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۲:۵۵ - کد خبر: 149078
چرا مردم ما مجبور مي‌شوند كليه‌هايشان را بفروشند؟

سلامت نیوز:در 30 سال گذشته وضعيت كاري خراب‌تر شده، آسيب‌هاي اجتماعي مثل طلاق، روسپيگري، بچه‌هاي خياباني و مشكلاتي از اين دست به شدت زياد شده است. از پنج سال گذشته تا به امروز طبق قانون، استخدام (چه روزمزدی و چه قراردادي) در كشور ممنوع است.

به گزارش سلامت نیوز دكتر مصطفا اقليما جامعه‌شناس در روزنامه قانون نوشت؛وقتی درباره تاثیر بحران‌هاي اقتصادي بر زندگي افراد صحبت مي‌كنيم، مي‌رسيم به ناهنجاري‌هاي اجتماعي. تاثير اين بحران‌ها به ايجاد آسيب‌هاي اجتماعي مثل اين است كه بگوييم اگر زني در جايي وجود نداشته باشد آيا مي‌شود بچه‌دار شد؟ نه قطعا اين‌طور نيست، مرد به تنهايي نمي‌تواند بچه‌دار شود.

آسيب اجتماعي معلولي از علت‌هاست كه مهم‌ترين دليلش در همه جوامع، وضعيت اقتصادي و كار است. يعني اگر وضعيت اقتصادي و كار درست باشد، افراد امنيت شغلي دارند و امنيت اجتماعي و خانوادگي هم پيدا مي‌كنند. زيرا نيازمند اين نيستند كه به خاطر پول دست به هر كاري بزنند، چون شغل برايشان وجود دارد. در كشور ما وضعيت شغلي روز به روز در حال خراب شدن است.

در 30 سال گذشته وضعيت كاري خراب‌تر شده، آسيب‌هاي اجتماعي مثل طلاق، روسپيگري، بچه‌هاي خياباني و مشكلاتي از اين دست به شدت زياد شده است. از پنج سال گذشته تا به امروز طبق قانون، استخدام (چه روزمزدی و چه قراردادي) در كشور ممنوع است.

در هر سال حدود يك ميليون و دويست هزار نفر فارغ التحصيل ليسانس داريم. این تعداد علاوه بر تعداد فوق لیسانس‌هايي است كه بيكار هستند. طبق آخرين آمار كمتر از 20 هزار نفر از اين فارغ‌التحصيلان در شهرستان‌ها جذب دستگاه‌هاي دولتي شده‌اند كه سال گذشته به 10 هزار نفر هم نرسيده‌است.

در هر سال حدود يك ميليون و دويست هزار نفر فارغ التحصيل ليسانس داريم. این تعداد علاوه بر تعداد فوق لیسانس‌هايي است كه بيكار هستند. طبق آخرين آمار كمتر از 20 هزار نفر از اين فارغ‌التحصيلان در شهرستان‌ها جذب دستگاه‌هاي دولتي شده‌اند كه سال گذشته به 10 هزار نفر هم نرسيده‌است. طبق بررسي‌هايي كه كرده‌ايم، كمتر از 100هزار نفر هم توانسته‌اند در بخش‌هاي خصوصي حتي با حقوق‌هاي كم، مشغول به كار شوند. يعني با اين حساب، ما هرسال بيش از يك ميليون فارغ التحصيل بيكار داشته‌ايم. در واقع به تعداد بيكاراني كه قبل از اين پنج سال وجود داشتند، 5 ميليون نفر ديگر هم اضافه شده‌ است. وقتي اين مشكل وجود دارد، آيا تصور نمي‌شود كه اين افراد دست به كارهاي خلاف بزنند؟ درصدي از اين بيكاران مجبورند به خريد و فروش موادمخدر روي آورند.


بعضي ديگر هم مجبورند براي پول در آوردن دست به هركاري، حتي كارهاي پست بزنند و از نظر روحي و رواني خرد شوند. كسي كه فيزيك و شيمي و مهندسي خوانده مجبور است در دفاتري كار كند كه ماهانه 200 تا 300 هزار تومان حقوق مي‌دهند. اين فرد نمي‌تواند چنين شرايطي را تحمل كند. كشوري مي‌تواند خودش را موفق و قوي نشان دهد كه توليد كار داشته باشد. وقتي توليد كار پايين مي‌آيد، اعتماد مردم هم از بين مي‌رود. در جاهاي ديگر دنيا وقتي رئيس‌جمهور انتخاب مي‌شود و در زمان شروع كارش، بيكاري 7 درصد بوده، اگر بتواند در دوره فعاليت‌اش اين ميزان را به 6 درصد برساند، مي‌تواند در دوره بعد هم راي بياورد.

مردم به كسي راي مي‌دهند كه بتواند بيكاري را كاهش دهد. در كشور ما وقتي مي‌گويند زيربناي آسيب‌هاي اجتماعي چيست، به اين گفته حضرت امير مي‌رسيم كه فرموندند، فقر كه از دري وارد شود، دين و ايمان از در ديگر خارج مي‌شود.

مردم به كسي راي مي‌دهند كه بتواند بيكاري را كاهش دهد. در كشور ما وقتي مي‌گويند زيربناي آسيب‌هاي اجتماعي چيست، به اين گفته حضرت امير مي‌رسيم كه فرموندند، فقر كه از دري وارد شود، دين و ايمان از در ديگر خارج مي‌شود. بعضي‌ها مجبور مي‌شوند براي پول درآوردن و زندگي كردن، حيثيت خود را مخدوش كنند. مردي كه فرزندش در حال مرگ است و نمي‌تواند هزينه درمانش را بدهد آيا مي‌تواند دست روي دست بگذارد و كاري نكند؟ چنين فردي احتمالا روي به كارهاي خلاف مي‌آورد. وقتي حرف از بيكاري مي‌زنيم، پشتش فقر است. اگر كار باشد، شخصيت اجتماعي مي‌آيد، فرد مي‌تواند ازدواج كند و به زندگي‌اش برسد و مي‌تواند به خودش افتخار كند كه كسي شده است!

در جامعه‌اي كه مردمش نمي‌دانند چه بخوانند، چقدر تحصيل كنند و چه تخصصي بگيرند، وقتي مي‌بينند حتي متخصصان هم بيكار هستند و زندگي به جايي نمي‌رسد، مخصوصا با هزينه‌هايي كه امروزه براي تحصيل وجود دارد. چرا مي‌گوييم خرده‌دزدي‌ها و دزدي‌ها در ادارات زياد شده؟ وقتي كار نيست خيلي از اين جرم‌ها به وجود مي‌آيد. هيچ بچه‌اي بزهكار به دنيا نمي‌آيد، خانواده‌اش هم بزهكار نيستند. اين خانواده هم قسمتي از اجتماع است و طبق سياست‌هاي اجتماعي اين كشور زندگي مي‌كند.

وقتي پايه خانواده كه پدر و مادر هستند، ايراد پيدا مي‌كند، نمي‌توانيم بگوييم چرا بچه‌ها به راه‌هاي خلاف كشيده مي‌شوند. وقتي دختري در خيابان تن‌فروشي مي‌كند، فكر مي‌كنيد اين كار را دوست دارد؟ نه اين‌طور نيست، نياز است كه او را به اين راه كشانده.

هر آسيبي كه در جامعه پيش مي‌آيد در اثر نبود برنامه صحيح در آن كشور است. هر جامعه‌اي كه رو به فقر و بدبختي برود، نشان‌دهنده جهان سومي بودن و توجه نكردن به مسائل زندگي افراد از طرف مسئولان آن كشور است.

هر آسيبي كه در جامعه پيش مي‌آيد در اثر نبود برنامه صحيح در آن كشور است. هر جامعه‌اي كه رو به فقر و بدبختي برود، نشان‌دهنده جهان سومي بودن و توجه نكردن به مسائل زندگي افراد از طرف مسئولان آن كشور است. به افغانستان نگاه كنيد، چقدر آدم فقير و بزهكار در آن كشور وجود دارد، چرا؟ به خاطر جنگ و توجه نكردن مسئولان آن كشور به مشكلات مردم است.

چرا مردم ما مجبور مي‌شوند كليه‌هايشان را بفروشند؟ براي اينكه فكر مي‌كنند با پولش زخمي از زندگي‌شان را درمان كنند. اگر افراد در يك رفاه نسبي باشند حتي حاضر نمي‌شوند رشوه بگيرند. ميزان حداقل حقوقي كه در كشور پرداخت مي‌شود براي حداقل مخارج افراد كافي نيست. ميزان خط فقر به سه‌ميليون تومان در كشور رسيده درحالي‌كه 90 درصد كاركنان كشور زير اين مبلغ حقوق مي‌گيرند. از اين 90 درصد هم حتي 70 درصد زير دو ميليون تومان حقوق دارند. پس با اين حساب آسيب‌هاي اجتماعي خيلي زياد مي‌شود. آخرين بررسي‌هايي كه ما كرديم نشان مي‌د‌هد 90 درصد طلاق‌ها به خاطر فقر است. درگيري‌اي كه به خاطر فقر در خانواده‌ها به‌وجود مي‌آيد باعث مي‌شود دو نفر از هم زده شوند و رو به طلاق بياورند. وقتي حقوق پايين باشد، اعتماد به نفس افراد پايين مي‌آيد و خود به خود به سمت كارهاي خلاف مي‌روند و آسيب‌هاي اجتماعي روزبه‌روز زياد مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03933s, 19q