نکاتی درباره درمان کودکان مبتلا به «کاواساکی»

۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۴:۱۶ - کد خبر: 149102

سلامت نیوز: یک فوق تخصص قلب کودکان با بیان اینکه در 3 درصد از کودکان، بیماری کاواساکی می‌تواند برای بار دوم بروز کند، تاکید کرد: بیماری کاواساکی که اغلب در کودکان بالای 5 سال بروز می‌کند، دارای زمینه‌سازی عارضه آنوریسم کرونر با ایجاد مشکلات قلبی است.

دکتر سعید مجتهدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بروز بیماری کاواساکی برای بار دوم، اغلب دارای علل ژنتیکی است، گفت: علت اصلی این بیماری نامشخص است. عوارض قلبی بیماری کاواساکی در مرحله اول یعنی 10 روز نخست به صورت میوکاردیت دیده می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه علایم قلبی حاصل از بیماری کاواساکی به صورت تاکیکاردی سینوسی، ریتم گالوپ و کاهش صداهای قلب ظاهر می‌شود، افزود: علایم قلبی گاهی به صورت نارسایی شدید قلبی، تجمع مایع در پریکارد، سوفل قلبی به علت افزایش بازده قلبی، آنمی و نارسایی دریچه دیده می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه آنوریسم (بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره سرخرگ) 1 تا 3 هفته پس از شروع بیماری کاواساکی به وجود می‌آید، تصریح کرد: از علیام تشدید کننده مشکلات قلبی، تب طولانی مدت، گلبول سفید بالا، آلبومین پایین، CRP بالا، جنس پسر و سن کمتر از یکسال و بیشتر از 9 سال است.

این فوق تخصص قلب کودکان در پایان یادآور شد: در رادیوگرافی بزرگی قلب و مایع پریکارد قابل مشاهده است و در اکوکاردیوگرافی نارسایی دریچه‌ای، مایع پریکارد؛ بزرگی کرونرها و کاهش عمل بطن چپ مشهود است که این کودکان باید به صورت دوره‌ای اکو شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32705s, 19q