پيشرفت‌هاي تازه در شناخت‌ نانوماشين‌هاي بدن انسان

۱۳۸۷/۱۱/۱۴ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 14915
پيشرفت‌هاي تازه در شناخت‌ نانوماشين‌هاي بدن انسان
کشفيات بيوفيزيکدانان آمريکايي - کانادايي، موجب شناخت بيشتر کانال‌هاي يوني و «ساخت نانوماشين‌ها» و يا «دريچه‌هاي نانو» در بدن مي‌شوند. اگر اين دريچه‌ها کار خود را به‌ درستي انجام ندهند، موجب بروز بيماري‌هاي ژنتيکي و اختلال در اعصاب و قلب خواهد شد.

عملكرد اين اين پروتئين‌ها بسيار شبيه ديافراگم دوربين است. چنين ساختارهايي باز و بسته مي‌شوند و با نقل و انتقال يون‌ها موجب ايجاد و انتقال سيگنال هاي الکتريکي عصبي مي‌شوند. اندازه‌ اين دريچه‌ها حدود دوميليون بار کوچک‌تر از مژه‌هاي چشم انسان است!

روش جديد، محققان را قادر مي‌كند تا يک سيگنال حاصل از کانال يوني را در هر لحظه اندازه گيري کرده، بفهمند كه چگونه بخش‌هاي مختلف درون کانال يوني در آن شرکت مي‌کنند.

رهبري اين گروه تحققياتي بر عهده‌ «ريچارد بي لانك» استاد گروه فيزيک دانشگاه «مونترال» است و «كلارك هايده» و «فرانسيسكو بزانيلا» از دانشگاه شيکاگو او را در اين طرح همراهي كردند.

به گزارش ایسنا، دکتر بلانك مي‌گويد:«کشف ما به شناخت دقيق کانال‌هاي يوني منجر مي‌شود که پروتئين‌هاي اصلي هدف داروهاست؛ چرا که اين کانال‌ها نقش اصلي را درون بدن ايفا مي‌کنند و هر گونه جهش و تغيير در آنها موجب بروز بيماري‌هاي ژنتيکي شديد خواهد شد.»

به اين منظور، آنها کانل‌هاي پتاسيمي را که از چهار سابيونيت تشکيل شده‌اند بررسي كردند. در وسط اين چهار سابيونيت در ميان غشا منفذي تشکيل مي‌شود، که باز و بسته مي‌شود.

بدين ترتيب به يک سؤال (آيا اين چهار سابيونيت مستقل از هم کار مي‌کنند يا اينکه به هم وابسته هستند؟) اساسي پاسخ دادند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، آنها در تشخيص حرکات اين سابيونيت‌ها براي اولين بار از روش اسپتروسکوپي فلوئورسانس استفاده کردند و دريافتند که اين چهار مولکول با هم کار مي‌کنند و در نتيجه مشخص شد که چرا در آزمايش‌ها الکتروفيزيولوژيکي هيچ مرحله‌ حد واسطي در جريان الکتريکي اندازه‌گيري‌شده، وجود نداشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58096s, 18q