نگاه سنگين جامعه بر کودکان مبتلا به‌ايدز

۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 149156

سلامت نیوز:ايدزيا سندروم نقص ايمني اکتسابي، نوعي بيماري است که در دستگاه‌ايمني از طريق ويروس نقص ايمني (HIV) ايجاد مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،بيماري ناشي از ويروس HIV داراي سه مرحله اصلي است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است براي مدت کوتاهي دچار بيماري شبه آنفلوآنزايي شود. به همين دليل معمولاً اين بيماري تا يک دوره طولاني بدون هيچ علايمي طي مي‌شود که به اين مرحله از بيماري، دوره نهفتگي گفته مي‌شود.

هر چقدر بيماري پيشرفت کند، تداخل بيشتري با دستگاه‌ايمني بدن پيدا مي‌کند. البته معمولاً در افرادي که دستگاه‌ايمني آنها به خوبي عمل مي‌کند، تاثيرگذار نيست.

در نهايت بيماري زماني وارد مرحله سوم يا ايدز مي‌شود که شمار سلول‌هاي CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر ميکروليتر برسد. در ادامه بايد گفت؛ بيماري ايدز با ويژگي هايي که از آن سراغ داريم، جامعه جوان ما را هدف گرفته است.

طبق گفته دکتر رشيد رمضاني، قائم مقام مرکز مديريت بيماري‌هاي‌ غير واگير، 20 ميليون جوان در سن 18 تا 29 سال داريم و از طرفي بيشترين آمار ابتلا به‌ايدز در سن 20 تا 30 سال است. همچنين به گفته دکتر صداقت بيش از نيمي از جوانان از راه‌هاي انتقال ايدز شناختي ندارند .با کنار هم قراردادن تکه‌هاي‌ اين پازل متوجه مي‌شويم که چه خطر بالقوه‌اي جامعه مارا تهديد مي‌کند.

اما نکته قابل تامل اعلام بي اطلاعي بخش زيادي از جامعه جوان از روش‌هاي‌ انتقال اين بيماري است. اگر اين ادعا در سال‌هاي‌ دورتر مطرح مي‌شد باورپذيرتر بود زيرا در زمانه‌اي‌ که اطلاعات با يک چشم برهم زدن رد وبدل مي‌شود، ندانستن ابتدايي ترين اطلاعات بهداشتي تنها مي‌تواند به دليل اهميت ندادن به سلامت فردي باشد .

چه دختران جوان وچه پسران بايد اين اطلاعات را از خانواده وسپس محيط آموزشي و رسانه ملي دريافت کنند تا دچار مشکل نشوند.

اما متاسفانه بي‌توجهي به اصول بهداشتي و نداشتن صداقت باعث شده است که افراد در تماس‌هاي‌ مشروع يا غيرمشروع، فرد ديگري را هم مبتلا و از کنار اين قضيه به راحتي عبورکنند وانگ بدنامي را بر پيشاني کودکان بي پناه ثمره اين ارتباط بگذارند. اين اجحاف مصداق بارز تضييع حقوق کودکاني است که بايد سنگيني نگاه ديگران را تا آخر عمر تحمل کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13862s, 19q