طرح هاي مشترك صنعت شريني و شكلات با برنامه جهاني غذا

۱۳۸۷/۱۱/۱۴ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 14916
طرح هاي مشترك صنعت شريني و شكلات با برنامه جهاني غذا
به نظر مي رسد كاهش اين فاجعه از راه هاي گوناگون همراه با راهكارهاي منطقي تا حد زيادي دست يافتني باشد. بر همين اساس برنامه جهاني غذا(WFP) سازمان ملل متحد فعاليت هاي گسترده اي را به منظور کاهش گرسنگي در 80 کشور جهان در دست اجرا دارد که تحت پوشش قراردادن 90 ميليون نفر گرسنه، فعاليت اصلي اين بخش از سازمان ملل را تشکيل مي دهد. از سوي ديگر آمارها از افزايش تعداد گرسنگان در سال گذشته از 850 ميليون نفر به رقم 923 ميليون حکايت دارد، لذا استقبال شرکت هاي خصوصي معتبر دنيا به منظور مشارکت با برنامه جهاني غذاي مي تواند نقش مهمي در کاهش اين آسيب اجتماعي داشته باشد.
حضورپررنگ برنامه جهاني غذاي سازمان ملل در هفتمين نمايشگاه بين المللي بيسکويت، شيريني و شکلات خبرنگار شهد را بر آن داشت تا به منظور بررسي راهکارهاي تعامل اين صنعت با برنامه غذايي سازمان ملل گفت و گويي را با مسئول اطلاع رساني و جذب منابع WFP ترتيب دهد. دارا ژيان دربندي سابقه گشايش دفتر برنامه جهاني غذا در ايران را از پيش از انقلاب مي خواند که البته بعد از اين رويداد تاريخي دفتر WFP چند سال تعطيل و دوباره آغاز به کار کرده است.
به گفته اين مقام مسئول، در تمام نقاط جهان شرکت هاي خصوصي در کنار اين سازمان فعاليت هاي گسترده اي را در دست اجرا دارند. در همين راستا WFPاز دو سال گذشته فعاليت خود را در ايران به شكل گسترده تري آغاز كرده است.
به گفته وي افزايش قيمت مواد غذايي به عنوان يک معضل جهاني، افزايش تعداد گرسنگان را در سالهاي اخير -بيش از گذشته- به همراه داشته است تا جائيکه اين افزايش قيمت در برخي اقلام تا 70 درصد افزایش داشته. اين موج صعودي که از آن به عنوان سونامي آهسته تعبير مي شود، اين سازمان بشردوستانه را بر آن داشت تا اقدامات گسترده پیشگیرانه ای را در اين خصوص دردستور كار قرار دهد.
از سوي ديگر به نصف رساندن گرسنگان دنيا به نصف تا سال 2015 به عنوان اولین هدف از اهداف هزاره ضرورت پرداختن به اين مهم را بيش از گذشته ضروري ساخته که نياز به يک عزم جهاني دارد. ژيان دربندي، تعبير«دست در دست هم در مبازه با گرسنگي» را شعار اصلي اين سازمان در ايران مي داند که تحقق اين شعار تنها از دست مسئولين برنامه جهاني غذا يا دولت بر نمي آيد و همه اقشار مردم به ويژه بخش خصوصي بايد در اين زمينه نقش آفرين باشند. وي از همكاري با برخي از شركت هاي معتبر خصوصي ايراني مانند تتراپک ایران و نوين زعفران نام مي برد كه به عنوان حاميان اين بخش از سازمان ملل فعاليت هاي مناسبي را دردست اجرا دارند.
دربندي در پاسخ به اين پرسش كه انتخاب شركت هاي حامي برنامه جهاني غذا به چه صورت انجام مي گيرد، تصريح مي كند: اين شركت ها به رغم داشتن استطاعت مالي مناسب بايد از وجهه قابل اطميناني نيز برخوردار باشد. در اينصورت است كه مي توانند در کنار سازمان ملل فعاليت هاي خوبي را در جهت پايان دادن به گرسنگي انجام دهند.
مسئول اطلاع رساني و جذب منابع WFP از فرصت استفاده كرده و از شركت هاي بخش خصوصي دعوت مي كند تا به اين جمع بپيوندند. چرا كه اين همكاري حركت برنده- برنده را به همراه دارد. به اين مفهوم، زماني که يک شرکت خصوصي در بخش بشردوستانه سرمايه گذاري مي کند مي تواند از مزاياي بازاريابي مبتني بر اثر بهره مند شود. انجام کارهاي تاثير گذار و بشردوستانه تاثير قابل توجهي در ارتقاي وجهه اين شرکت ها دارد تا جائيكه مردم ترغيب مي شوند تا از کالاي شرکتي استفاده نمايند که فعاليت هاي بشردوستانه را در دست اجرا دارد.
دربندي ادامه مي دهد: نتايج تحقيقات در بسياري از كشورها نشان از آن دارد كه مردم حاضرند کالايي را حتي با ده درصد افزايش قيمت خريداري كنند، به شرط اينكه اين اطمينان وجود داشته باشد كه اين شركت ها در فعاليتهاي بشردوستانه حضور دارند.
اقدامات ياد شده در شمار زيادي از شرکت هاي خصوصي کشورهاي اروپايي و امريکايي انجام مي شود تا جائيکه شرکت ماکروسافت به عنوان يکي از شرکت هاي مطرح در جهان سرمايه گذاري قابل توجهي در اين زمينه انجام داده است. در اين ميان مي توان از شرکت هاي ديگري در قد و قواره هاي بين المللي مانند بنتون يا شرکت TNT نام برد.
وي با اشاره به همکاري برنامه جهاني غذاي سازمان ملل با شرکت هاي ايراني تصريح مي كند : آخرين همکاري WFP با شرکت هاي ايراني مربوط به شرکت تتراپک ايران است. همکاري اين شرکت با WFP در زمينه فرهنگ سازي مصرف شير در کشور در دست اجراست. بر اساس آمارهاي ارائه شده مصرف سرانه شير در ايران حدود 75 ليتر است در صورتيکه اين ميزان در بسیاری از کشور ها به 160 ليتر مي رسد. اين گزارش لزوم فرهنگ سازي در کشور را بيش از گذشته ضروري مي سازد چرا که ايران جزو توليدکنندگان شير است در حاليكه جايگاه مناسبي در جدول مصرف کنندگان شير ندارد.
به جرات مي توان دليل اين امر را فقدان فرهنگ سازي درباره مصرف اين نوشیدنی مغذي دانست. ارائه بسته هاي شير بجای نوشیدنی های گازدار بصورت رایگان در fast food ها به منظور تشویق کودکان به نوشیدن شیر از مراحل بستر سازي فرهنگي در اين زمينه است. در حال حاضر شرکت تتراپک اين طرح را بصورت آزمایشی براي نخستين بار در تعدادی از fast food ها در سطح تهران در دست اجرا دارد. برگزاري دوره هاي کوتاه مدت آموزشی براي معلمان بهداشت مدارس به منظور فرهنگ سازي مصرف شير و نیز ارتقا وضعیت تغذیه دانش آموزان در مدارس از دیگر برنامه های این دفتر می باشد.
همچنين انتشار مقالات مختلف مرتبط با تغذیه صحیح در روزنامه ها از ديگر فعاليت ها در بخش فرهنگ سازي عادات صحیح تغذیه است.
پيشنهاد دربندي را به منظور افزايش تعامل ميان شرکت هاي فعال در عرصه توليد بيسکويت، شيريني وشکلات و برنامه جهاني غذا جويا مي شويم كه اينگونه ادامه مي دهد: هدف متوليان اجراي برنامه های WFPدر ايران اين است که طرحهايي مطرح شود که يا به لحاظ منطقه اي براي نخستين بار در كشور به اجرا درآیند و يا به صورت جهاني از جذابيت بالایی برخوردار باشند.
تلاش داريم تا طرح هايي که WFP به حاميان خود پيشنهاد مي کند از نوآوري کافي برخوردار باشند. براي مثال طرح مشترک ميان WFP و تتراپک براي نخستين بار در منطقه خاورميانه انجام مي گيرد و اجراي آن با اينکه هنوز در مراحل اولیه می باشد- استقبال خوب کشورهايي مانند لبنان و اردن رابه همراه داشته است.
طرح هاي مشترك با صنعت شيرينی كشور
دربندي در اين باره مي گويد: اعتقاد داريم که مي توان طرح هاي مشترکي با شرکت هاي توليد کننده شيريني و شکلات به اجرا رساند. به خصوص در زمينه توليد بيسکويت. به عبارت ديگر توليد بيسکويت هاي غني شده مي تواند به عنوان يکي از طرح هاي مطرح در اين زمينه مورد توجه قرار گيرد. همانطور که مي دانيد بيسکويت با ارزش غذايي بالا (High Energy Biscuits) در هنگام وقوع بحران تا چند روز تامين کننده مواد غذايي مورد نیاز بدن را تامین می نماید.استفاده از اين بيسکويت به عنوان غذايي که نياز به پخت و پز ندارد و سريعا با هواپيما ارسال گردد از اهميت بسزايي برخوردار است.
اين مقام مسئول در پاسخ به اين پرسش که آيا توليد اين نوع بيسکويت در صنايع غذايي ايران قابل دستيابي است، مي گويد: مسلما توليد اين بيسکويت ها در کشور امکان پذير است. به مفهوم ديگر سرمايه گذاري در بخش توليد بيسکويت با ارزش غذايي بالا يکي از طرح های است که اين صنعت مي تواند در آن وارد شود. نهايتا بايد گفت، طرحهاي مناسبي به منظور مشارکت برنامه جهاني غذا و شرکت هاي وابسته به صنايع بيسکويت، شيريني و شکلات وجود دارد. برنامه هايي که اجراي آنها فرهنگ سازي سالم و مثبت را در جامعه درباره اين صنعت امكانپذير مي كند. ضمنا یکی از سیاستهای کلان ما تشویق تولیذکنندگان مواد غذایی به تولید محصولات غنی شده مانند نان یا ماکارونی غنی شده می باشد.
دربندي با بيان اينكه هزينه هاي اختصاص داده شده به WFP از سوي بخش خصوصي ايراني همگي در ايران هزينه خواهد شد، ادامه مي دهد: از سي سال گذشته تاکنون پروژه هاي سنتي WFP به غذا و کمک رساني به آوارگان افغان و عراقي ساکن مهمانشهر هااختصاص يافته است. زلزله بم که بیش از 100000 نفر برای مدت سه ماه و نیز زلزله قزوین از جمله پروژه های امدادی این سازمان برای جمعیت ایرانی بوده است.
وي اين اطمينان را مي دهد که همه عايدات و بودجه هاي طرح ها در اين بخش از سازمان ملل در ايران مصرف خواهد شد. البته معتقدیم که بچه هاي همه نقاط دنيا مانند کودکان ما هستند لذا نبايد نسبت به گرسنگي آنان بي اعتنا باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.46955s, 18q