یک مقام مسوول در سازمان غذا و دارو خبر داد:

بارکدهای دو بعدی برای پیشگیری از قاچاق دارو در راه است

۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۰۹:۴۵ - کد خبر: 149165

سلامت نیوز: معاون برنامه ریزی اداره کل دارو سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برچسب های اصالت روی محصولات بهداشتی ، آرایشی و دارویی، قابلیت جعل را دارد ، گفت: برای جلوگیری از قاچاق در حوزه دارو ، بارکدهای دو بعدی خاصی طراحی شده است.

دکتر فرزاد پیرویان در گفت و گو با ایرنا افزود: هرکدام از این بارکدها مانند اسکناس شماره خاصی می گیرد در حالی که در سیستم برچسب اصالت ، همه داروها دارای یک شماره سری ساخت بودند.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که محصولی وارد داروخانه شده یا دست بیماری می رسد، رهگیری می شود و قابل برگشت نیست.

پیرویان اظهار داشت: اولویت نصب این بارکدها روی داروهای وارداتی است و هم اکنون نصب بارکدهای دو بعدی روی 50 قلم داروی وارداتی در حال آزمایش است.**اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک

معاون برنامه ریزی اداره کل دارو سازمان غذا و دارو گفت: طرح نسخه نویسی الکترونیک در سال 93 به صورت آزمایشی در سه شهر (ساوه ، پاوه و جهرم ) انجام شد و امسال سه نقطه دیگر کشور به آن اضافه شده و به شش شهر رسیده است.

پیرویان افزود: در اجرای این طرح، پزشکان غیر از پروتکل ها، اجازه تجویز دارو را ندارند و نسخه حتما باید الکترونیک باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از شیوه های اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک ، کارت هوشمند بوده و سیستم دیگر آن نیز مستقیما روی اینترنت انجام خواهد شد؛ با اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک، تغییراتی در دفترچه بیمه اتفاق خواهد افتاد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11004s, 18q