رئیس سازمان غذا و دارو پاسخ می دهد

کمبود داروی بیماران پیوندی برطرف شد؟

۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 149177
کمبود داروی بیماران پیوندی برطرف شد؟

سلامت نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه خبر"بد" دارویی در کشور وجود ندارد، از توزیع داروی "سلسپت" مهمترین دارویی بیماران پیوندی کشور تا هفته آینده خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، حدود دو ماه است که گزارش‌هایی از کمبود داروی "سلسپت" به‌عنوان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین داروهای بیماران پیوندی علی‌الخصوص بیماران کلیوی در سطح جامعه مطرح است که چندی قبل نیز مهدی پیرصالحی مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در این باره عنوان کرده بود که این کمبود از دو ماه پیش به‌دلیل مشکل در تولید به وجود آمده است که این مسئله را نیز ما قبل از عید نوروز به معاونت‌های داروی سازمان غذا و دارو، پزشکان و انجمن‌های مربوطه عنوان کرده بودیم تا برای کمبود داروی "سلسپت"، داروی مایکوفنولات جایگزین شود.

براین اساس درباره جدیدترین وضعیت رفع کمبود داروی "سلسپت"؛ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت نامناسب دارویی در کشور که برخی‌ها آن را عنوان می‌کنند؛ گفت: هیچ خبر "بد" دارویی در کشور وجود ندارد، و خبر خوش هم برای داروی "سلسپت" است که تا هفته آینده توزیع گسترده آن صورت می‌پذیرد.

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با تایید اینکه مشکل داروی "سلسپت" مربوط به اختلال در خط تولید این دارو در کشور بود، خاطرنشان کرد: در این مدت کمبود نیز به معاونت‌های داروی سازمان غذا و دارو و پزشکان اعلام کرده بودیم که داروی "مایکوفنولات" را تا اطلاع ثانوی جایگزین داروی "سلپست" کنند.

لازم به ذکر است بیماران پیوندی باید برای "پس نزدن" اعضای پیوندی خود از داروهای "سلسپت و ساندیمون" استفاده کنند، وزارت بهداشت نیز توصیه می‌کند کمبود دارویی از طریق سامانه 1490 پیگیری شود.

در این رابطه سید احمد تارا فوق‌تخصص نفرولوژی در زمینه داروی "سلسپت" بیماران پیوندی و تشریح مکانیزم این دارو عنوان می‌کند: داروی "سلسپت" یکی از اصلی‌ترین داروهای نگهدارنده پیوندهای مختلف در کشور به حساب می‌آید به‌طوری که در حال حاضر 20هزار بیمار پیوندی مختلف از جمله پیوند قلب، کلیه‌، ریه و موارد دیگر از این دارو استفاده می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66669s, 19q