يك فوق تخصص اورولوژي:

سوزش ادرار از علائم عفونت يا سرطان‌هاي دستگاه ادراري است

۱۳۸۷/۱۱/۱۴ - ۱۲:۲۵ - کد خبر: 14920
سوزش ادرار از علائم عفونت يا سرطان‌هاي دستگاه ادراري است
دکتر محمدرضا نوروزي، رئيس انجمن باروري و ناباروري ايران در گفت وگو با ایسنا، سوزش ادرار را نابهنجاري موقع دفع ادرار عنوان کرد و افزود: البته گاهي اين احساس بدون دفع ادرار است و درد در طول مجاري و در زير شکم احساس مي‌شود.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، سوزش ادرار را از علايم شايع بيماري‌هاي دستگاه ادراري تناسلي دانست و گفت: اين علامت در بسياري از افراد جامعه و در همه سنين حتي بدون وجود علت زمينه‌اي خاص ممکن است بروز کند.

رئيس انجمن باروري و ناباروري ايران، سوزش ادرار را علامتي براي نمود بيماريهاي مختلف اعم از عفونتهاي دستگاه اداري تا بيماري‌هاي پيچيده مانند سرطان‌هاي دستگاه ادراري عنوان كرد و افزود: جنسيت، سن و مکان درد در تشخيص نوع بيماري عامل موثري است.

وي در ادامه با اشاره با اين مطلب که شيوع بيماري‌هاي دستگاه ادراري در زنان و مردان متفاوت است، تصريح کرد: از بين علل موجود، عفونت‌هاي دستگاه ادراري در زنان و سرطان پروستات در مردان شايع‌تر است.

دکتر نوروزي با اشاره به اين مطلب که سوزش ادرار در افراد چاق بيشتر است به ايسنا گفت: در اين افراد اکثريت آب بدن از سطح بدن و به صورت تعريق، تبخير مي‌شود و حجم کمي از مايعات در داخل عروق و دستگاه ادراري باقي مي‌ماند؛ به همين دليل مقدار زيادي از مواد زائد با مقدار کمي آب از کليه‌ها دفع و اين غلظت ادرار هنگام عبور از مجاري ادراري سبب سوزش مي‌شود.

رييس انجمن باروري و ناباروري ايران، با بيان اين که کودکان و نوزادان نيز ممکن است بنا به دلايلي دچار سوزش ادرار شوند به والدين توصيه کرد: دقت داشته باشيد اگر کودک در هنگام ادرار دچار بي‌قراري است و گريه مي‌کند ممکن است به سوزش ادرار که زمينه ساز عفونت ادراري است مبتلا شده باشد.

وي در پايان با تاکيد بر اين مطلب که سوزش‌هاي دستگاه ادراري نشان دهنده بيماري است درمورد درمان آن توضيح داد: سوزش‌هاي مداوم و طولاني مدت با درمان‌هاي معمول متوقف نمي‌شوند و فرد بايد به يک متخصص اورولوژي مراجعه نمايد تا بيماري تشخيص و درمان شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محمد
من ميخواستم بدونم كه دكتري مجاري ادرار رفتم وازمايش ادراروبهش نشون دادم وگفت پروستات بادكرده هميچين چيزي گفت وتعدادي قرص دادوگفت اينارومصرف كن واگر بيماري10درصدخوب شدادامه بده بهتر ميشه واگرخوب نشدي بيايه عمل پروستات انجام بده من يه مدت قرص هارواستفاده كردم وبهتره شدم ميخواستم نظرشماروبدونم اياسرطان هست ياهمون نظري كه دكترم داده؟لطف كنيدجوابموبديدچون كه من خيلي ازاين موضوع دارم عذاب ميكشم!
0.51814s, 19q