جزییات مشاوره تلفنی ترک سیگار

۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۴:۳۳ - کد خبر: 149230

سلامت نیوز: رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات مرکز پزشکی مسیح دانشوری همزمان با آغاز هفته ملی بدون دخانیات (چهارم تا دهم خردادماه) از ارایه خدمات مشاوره‌ای رایگان توسط سامانه شبانه روزی ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دکتر غلامرضا حیدری در این خصوص اظهار داشت: از سال 1998 کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی با تعیین یک روز(31 می مصادف با 10 خرداد) بعنوان روز جهانی بدون دخانیات، توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب کرده و به بررسی راهکارهای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از آن می‌پردازند.

وی با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت مبنی بر " مبارزه با دخانیات غیر قانونی یا قاچاق" گفت: قاچاق سیگار با سایر قاچاق‌ها متفاوت است و در واقع سازمان یافته بوده و توسط افراد معمولی صورت نمی‌گیرد، بلکه توسط کمپانی‌های بزرگ انجام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات با اشاره به عقد معاهده بین تمام کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اجرای پروتکل الحاقی مبارزه با قاچاق غیرقانونی دخانیات خاطرنشان کرد: از سال گذشته بسیاری از کشورها متعهد به اجرای پروتکل الحاقی مبارزه با دخانیات شده اند. در واقع این پروتکل توسط مجلس هر کشور تائید شده، سپس قانونی می شود که تاکنون هشت کشور این کار را انجام داده اند و امیدواریم در کشور ما نیز این مهم هر چه زودتر صورت گیرد.

وی با تاکید بر ممنوعیت فروش دخانیات در دکه های روزنامه فروشی و ضرورت درج هشدارهای بهداشتی بر روی پاکت های سیگار یادآور شد: طبق قانون، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات باید هر شش ماه نسبت به تغییر تصاویر روی پاکت های سیگار و استفاده از تصاویر منزجر کننده و موثرتر در راستای ترویج فرهنگ سلامتی و ترک دخانیات اقدام کند.

حیدری گفت: هفته بدون دخانیات می تواند باعث ایجاد انگیزه قوی در افراد سیگاری شود تا به ترک کردن سیگار فکر کنند، برخی از این افراد فقط کافی است اراده کنند که همین اراده باعث ترک سیگار در آنها می شود. اما برخی دیگر از افراد سیگاری برای طی این مسیر نیاز به مشاوره و حمایت دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این افراد می توانند با تلفن گویا و هوشمند ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی (27122050) تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوند.

حیدری گفت: سامانه تلفنی مذکور بصورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته آماده ارایه خدمات مشاوره ای به مخاطبان است. در پایان امیدوارم در آینده نه چندان دور شاهد ایرانی بدون دخانیات باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.97727s, 18q