یک متخصص اعصاب و روان هشدار داد

داروهای لاغری، تهدیدی پیش روی زنان

۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۱۰:۲۸ - کد خبر: 149307

سلامت نیوز: متخصص اعصاب و روان گفت: در حال حاضر نوع مصرف مواد در جوامع تغییر کرده و بیشتر به سمت مصرف مواد محرک و روان‌گردان پیش می‌رود که باید تمهیدات ویژه‌ای در این خصوص اندیشیده شود.

حسن فلاح‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متأسفانه مصرف مواد مخدر و محرک در کشور و به‌ویژه شهرهای بزرگ افزایش‌یافته است که این مهم زنان جامعه را بیشتر تهدید می‌کند؛ چراکه در برخی از آرایشگاه‌ها و مراکز که زنان رفت‌وآمد دارند این مواد تحت عنوان داروی لاغری در بین آن‌ها توزیع‌شده و مورد مصرف قرار می‌گیرد که عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد.

وی افزود: همچنین در برخی از عطاری‌ها نیز یکسری داروهای غیرمجاز باهم ترکیب‌شده و آن‌ها را به‌عنوان داروی گیاهی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند که منجر به مشکلات و مسائل مختلفی نظیر اعتیاد به مواد محرک می‌شود که علائم بسیار شدید و خطرناکی را به دنبال دارند که می‌توان به خونریزی‌های شدید مغزی، ایجاد توهم و هذیان و اختلالات شدید روانی اشاره کرد.

این پزشک متخصص تصریح کرد: در حال حاضر مصرف تریاک رتبه اول را در بین مردان و زنان کشور داراست که این امر زنگ خطری برای ما به شمار می‌رود هرچند که امروزه شاهد این هستیم که مصرف‌کنندگان بیشتر به سمت مواد محرک و روان‌گردان سوق پیداکرده‌اند، لذا لازم است در اینجا در حوزه فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص عواقب مصرف این مواد گام‌های مؤثرتری را برداریم.

فلاح‌پور یادآور شد: همه ارگان‌ها و متولیان امر در این خصوص همه تلاش و اهتمام خود را داشته باشند تا بتوانیم در زمینهٔ پیشگیری حرکت کنیم، لذا نیاز است آموزش‌ها از سنین پایین‌تر آغاز شود تا اثرگذارتر باشد، زیرا اگر اطلاع‌رسانی درست باشد می‌توان انتظار موفقیت در این بخش را داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27146s, 19q