ريسک بالاي آموزش بهيار در خارج از فضاي دانشگاه

۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 149311
ريسک بالاي آموزش بهيار در خارج از فضاي دانشگاه

سلامت نیوز: کمبود نيروي درماني غير پزشک در حوزه سلامت ما بحث يک روز و دو روز نيست و ساليان بسيار است که اين حوزه از سختي کار و کمبود نيرو گله‌مند هستند. در اين راستا مدتي مقاطع گوناگون کارداني و کمک بهياري و بهياري در دانشگاه‌ها وجود داشت که براي ورود هر چه سريع‌تر اين نيروها پيش‌بيني شده‌بود، اما پس از مدتي آين مقاطع حذف شد و آنچه باقي ماند تنها کارشناسي پرستاري بود. با اوج گرفتن مشکلات اين حوزه، چندي پيش محمد ميرزابيگي، معاون پرستاري وزير بهداشت، در اظهاراتي ايجاد دوره مهارتي غيردانشگاهي در گروه پرستاري ضروري دانست.

وي در ادامه تصريح کرد: «در ايران ما به وجود رده غيردانشگاهي در گروه پرستاري نياز داريم و در همه جاي دنيا سطوح پرستاري از اوليه تا تخصصي سطح بندي شده است و در کشورهاي مختلف از کشورهاي همسايه تا اروپايي نيز اين موضوع مشاهده مي‌شود.»

عابد فتاحي، عضو کميسيون بهداشت مجلس در اين زمينه به روزنامه سپيد گفت: «در راستاي رده‌هاي مهارتي غيردانشگاهي، با توجه به اينکه به نوعي واگذاري به مؤسسات انجام مي‌گيرد، اين موضوع مي‌تواند از ابعاد گوناگون نگران کننده‌باشد.»

وي در ادامه افزود: «قطعاً توجه به مشکلات ما در حوزه پرستاري حائز اهميت است اما آموزش غيردانشگاهي در صورتي که زير نظر وزارتخانه و علوم‌پزشکي نباشد به راحتي مي‌تواند بحران ساز شود.»

فتاحي در ادامه تصريح کرد: «بررسي اين افرادي که آموزش مي بينند از نظر عملي و تئوري بدون اينکه زير نظر دانشگاه‌هاي علوم پزشکي باشد کار عجيب و همراه با ريسک بالاست. توجه کنيد در اين زمينه نظارت موضوع بسيار مهمي است، که در اين شرايط بسيار دشوار مي‌شود.» وي با اشاره به ظرفيت موجود در دانشکده‌هاي پرستاري گفت: «ما از لحاظ امکانات در اين حوزه در فضاي دانشگاهي شرايط خوبي داريم و اگر وزارت بهداشت بخواهد اين نيروها را استفاده کند. قطعاً ما مشکل در حوزه تربيت نيرو نداريم.»

اين عضو کميسيون بهداشت مجلس در ادامه تاکيد کرد: «رشد اين‌گونه مؤسسات با توجه به تجربيات ما مناسب نيست و انتظار مي‌رود در راستاي آن برنامه‌ريزي دقيقي انجام گيرد در غير اين صورت، رشد آن‌ها ازکنترل خارج مي‌شود و مشکلاتي را براي حوزه سلامت ما فراهم مي‌کند.» فتاحي با بيان اينکه بايد ظرفيت‌هايي که در اين حوزه داريم و دانشکده‌هايي که به تربيت پرستاران مشغول هستند، توجه کنيم گفت: «اين رويه قطعاً ضرورتي ندارد و بايد مراقب حساسيت‌ها باشيم. افرادي که در حوزه پرستاري وارد مي‌شوند در طول مدت طولاني با اخلاق پرستاري و رويکرد آن آشنا هستند و آموزش بهيار ظرف مدت کوتاه نمي‌تواند و نبايد جايگزين اين روند باشد. اين روند شايد سرآغاز يک خطا باشد و ما از وزارت بهداشت مي‌خواهيم در راستاي تأمين نيروي پرستار و نيازهاي حوزه سلامت به جاي آنکه به سراغ چنين رويکردها و تحولات برود در همين محدوده فعاليت دانشکده‌هاي پرستاري و ظرفيت‌هاي موجود اقدام کند.»

وي در پايان تاکيد کرد: «خوب است براي رفع نيازها از ساير بخش‌هاي حوزه سلامت که واحدهاي مشترکي با اين رشته دارند، ياري بخواهد و اين نيروها را جذب کنند و سپس با آموزش لازم آن‌ها را به اين حوزه وارد کنند»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6857s, 19q