توصیه‌های ساده برای جلوگیری از نفخ کردن

۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 149329

سلامت نیوز: یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه یکی از دلایل مهم ایجاد احساس نفخ، بلعیدن هوا همراه خوردن غذا، نوشیدن مایعات و حتی هنگام صحبت است، گفت: «احتمال بلعیدن هوا هنگامی‌که بیشتر از حد معمول غذا می‌خورید یا زمانی که مایعات را به‌صورت هورت کشیدن می‌نوشید، بیشتر از همیشه وجود دارد. حتی صحبت کردن همراه غذا خوردن هم می‌تواند عاملی برای بلعیدن هوا و عوارض بعدی ناشی از آن باشد.»


دکتر ضیاءالدین مظهری در گفت‌وگو با سلامانه اظهار داشت: «البته گاهی هم وجود میکروب هلیکوباکترپایلوری که عامل مؤثر در بروز زخم معده است می‌تواند باعث ایجاد نفخ شود.»


وی از دیگر علل مؤثر در بروز نفخ را در موارد محدودی وجود یک بیماری دانست و گفت: «سیروز کبدی، انسداد روده، سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر و... می‌تواند با نفخ همراه باشد.»


این استاد دانشگاه در ادامه افزود: «حبوبات، لبنیات، سبزی و میوه‌ها، غلات جزو موادغذایی هستند ایجاد گاز می‌کنند. البته درمواردی هم اختلال عدم تحمل لاکتوز نیز گاز روده‌ها را افزایش می‌دهد. سوربیتول هم نوعی شیرین‌کننده است می‌تواند ایجاد گاز کند.»


مظهری در پایان به راهکارهایی که باعث کاهش نفخ می‌شود اشاره کرد و گفت: به افرادی که به دلیل سریع غذا خوردن دچار نفخ می‌شوند توصیه می‌شود که آرام و آهسته غذا بخورند و مایعات را جرعه‌جرعه بنوشند و از سر کشیدن یک‌باره آن اجتناب کنند. حتماً لقمه‌های غذا را قبل از بلعیدن به‌طور کامل بجوند و با بزاق دهان آغشته کنند. غذاهایی را هم که باعث ایجاد نفخ می‌شود مشخص کرده و به‌تدریج مصرف آن‌ها را کاهش دهند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16456s, 19q