سرطان، بحران پنهان كشورهاي در حال توسعه جهان

۱۳۸۷/۱۱/۱۵ - ۱۰:۳۵ - کد خبر: 14934
سرطان، بحران پنهان كشورهاي در حال توسعه جهان
گزارش منتشر شده پيش از فرارسيدن روز جهاني سرطان كه چهارشنبه است نشان‌دهنده شناسايي بيش از 12 ميليون مورد سرطان در سرتاسر جهان در سال 2008 است كه منجر به مرگ 6/7 ميليون نفر شده است.
بيش از نيمي از موارد شناسايي شده جديد و حدود 60 درصد مرگ و ميرهاي رخ داده در كشورهاي در حال توسعه رخ داده است كه امكانات ضعيف بهداشتي و درماني سرطان را در واقع به نوعي مرگ تدريجي تبديل كرده است.
ديويد كر استاد دانشگاه آكسفورد كه در تهيه اين گزارش مشاركت داشته است به خبرگزاري فرانسه گفت: "سرطان در كشورهاي در حال توسعه بحراني پنهان است كه به شدت به آن كم توجهي مي شود. ميزان زنده ماندن از اين بيماري در اين‌گونه كشورهاي به طرز عجيبي پايين است. نبود اگاهي انگ اجتماعي و اتكا به درمانهاي سنتي به اين معني است كه اكثر مردم تا زمان پيشرفت بيماري خود به دنبال درمان نيستند كه آن زمان نيز بيماري تقريبا غير قابل علاج شده است. "
بر اساس اين گزارش كه توسط بنياد بين المللي بهداشت و مشاوره آكسيوس منتشر شده است پيش‌بيني شده كه تا سال 2030 هر ساله شاهد 20 ميليون مورد سرطان و مرگ 13 ميليون نفر در اثر آن باشيم.
به گزارش فارس، كارشناسان يكي از عوامل را عمر طولاني‌تر افراد مي‌دانند كه احتمال ابتلا به سرطان با افزايش عمر بيشتر مي‌شود. يكي ديگر از اين عوامل گسترش سبك‌هاي مدرن زندگي است كه پيوند خورده با سيگار، مشروب، ورزش كم و رژيم‌هايي است كه چربي و قند زيادي داشته و ارزش خوراكي كمي دارند.
اما عامل سوم سرطان‌هايي است كه مرتبط با عفونتها است، مانند HPV كه مرتبط با تومورهاي رحمي و رودوي است يا سرطان كبد كه مرتبط با ويروس هپاتيت بي و سي است و يا سرطان معده كه ناشي از ميكروب‌هاي هليكوباكترهاي اثني عشري است.
در كشورهاي كم درآمد و با درآمد متوسط سه سرطان شايع عبارتند از سرطان ريه، معده و كبد در مردان و سرطان‌هاي سينه و دهانه رهم و معده در زنان.
اين در حالي است كه نبود دسترسي به امكانات شناسايي زودهنگام سرطان‌ها و پزشك و درمان به شدت در اينگونه كشورها احساس مي‌شود.
براي مثال در كشورهاي توسعه يافته 63 درصد زنان به امكانات شناسايي سرطان دهانه رحم دسترسي دارند كه اين ميزان در كشورهاي در حال توسعه تنها 19 درصد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03099s, 18q