لزوم تهیه پیوست اخلاقی برای طرح " تحول سلامت"

۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۱۳:۰۳ - کد خبر: 149346

سلامت نیوز: یک متخصص اخلاق پزشکی با بیان اینکه تداوم طرح تحول نظام سلامت باید دغدغه اصلی مجریان آن باشد، تاکید کرد: در حال حاضر تداوم این طرح دغدغه‌ی اصلی متولیان و نخبگان نظام سلامت است چراکه در صورت عدم موفقیت شاهد آسیب جبران‌ناپذیری به نظام سلامت در کشور خواهیم بود.

دکتر علیرضا باقری چیمه در گفت‌ وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در سال گذشته شاهد آغاز خوب اجرای طرح تحول نظام سلامت بودیم که اجرای آن با توجه به وضعیت سلامت در کشور بسیار ضروری بود، اظهار کرد: در کنار امیدواری از روند اجرای این طرح، مساله‌ نگران ‌کننده این است که چگونه می توان این برنامه‌های بنیادین را همان‌گونه که آغاز شد، ادامه داد تا مردم جامعه از این تحولات مثبت به طور پایدار بهره‌مند شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول در نظام سلامت بدون افزایش هزینه‌ها امکان‌پذیر نیست، افزود: در کشورها اغلب دو نظام سلامت و آموزش به‌عنوان ارکان ایجاد جامعه سالم هستند و تنها در صورت سرمایه‌گذاری و تامین منابع در این دو نظام می‌توان به این هدف دست یافت.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه در 3 دهه گذشته افزایش بودجه و امکانات کافی در نظام سلامت با یک توقف همراه بوده است، تصریح کرد: در دهه‌های گذشته بخشی از هزینه‌های سلامت را مردم و بخشی را نیز پزشکان متحمل می‌شدند اما با طرح تحول نظام سلامت شاهد کاهش پرداخت توسط بیماران و افزایش پرداختی به پزشکان، بیمارستان‌ها و مؤسسات مرتبط با سلامت هستیم.

باقری ادامه داد: البته این امر خود موجبات افزایش توقع در جامعه است که افزایش توقعات در یک زمان کوتاه می‌تواند دغدغه‌ای برای متولیان نظام سلامت باشد چرا که انجام تحولات و برنامه‌ ارتقای ارائه‌ خدمات سلامت نیاز به زمان و برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدت دارد، انجام تحول در سطح وسیع اما و کوتاه مدت، خود مسئله ملی است و باید با برنامه های دقیق مبتنی بر شواهد از تبعات منفی آن جلوگیری کرد.

این متخصص اخلاق پزشکی خاطر نشان کرد: ضروری است که متولیان طرح تحول سلامت اقدام به تهیه پیوست اخلاقی این طرح عظیم ملی نمایند، همانگونه که در طرح های بزرگ در کشورهای دیگر شاهد آن هستیم.

باقری چیمه با اشاره به تجربه سایر کشورها در اجرای تحول در نظام های سلامت خود گفت: به عنوان مثال کشور چین در دهه 1350 با آغاز تحول در سیستم بهداشتی خود توانست پس از چندی شاخص های بهداشتی را ارتقا دهد اما به هنگام انجام تحول در سیستم درمانی در دهه 1370 اگر چه در ابتدا تلاش کرد تا بسیاری از خدمات سلامت را تحت پوشش برنامه های خود قرار دهد اما به دلیل افزایش کمرشکن هزینه های درمانی طول نکشید که مجبور به کاهش ارائه خدمات درمانی رایگان و یا با پوشش بالای بیمه یکی پس از دیگری شد. بنابراین متولیان نظام سلامت باید دقت کنند که اجرای تحول در سیستم بهداشتی متفاوت از اجرای تحول در سیستم درمانی است و هر یک اقتضائات خود را دارد.

دکتر باقری با تأکید بر اینکه افزایش پرداخت پزشکان و توقعات جامعه به دنبال بهبود وضعیت نظام سلامت ایجاد شده است، خاطر نشان کرد: افزایش پرداخت پزشکان و توقعات جامعه که البته نمی توان گفت که توقعات بی جایی است، قابل بازگشت نیست و بنابراین باید به منظور تداوم این تغییرات مثبت، تمامی توان کشور به کار گرفته شود. ما نباید این واقعیت را فراموش کنیم که موضوع سلامت جامعه، فقط در حیطه وظایف یک وزارتخانه یعنی وزارت بهداشت نیست و سایر وزارتخانه ها و سازمان ها هم در این امر بسیار دخیل هستند و نمونه بسیار بارزی از این مسئله کنترل آلودگی هوا است.

وی در ادامه افزود: در نظام‌های سلامت هرگونه اقدامی که موجبات افزایش اعتماد میان پزشکان و بیماران و به عبارتی میان جامعه و نظام سلامت را فراهم آورد به‌عنوان یک مداخله مثبت ارزیابی می شود. بنابراین در حال حاضر می‌توان ادعا کرد که طرح تحول نظام سلامت باعث ارائه‌ی بهتر خدمات سلامت بوده و پزشکان با دلگرمی بیشتر و ارتباط بهتر با بیماران خدمت‌رسانی می‌کنند همچنین مهم‌ترین نکته‌ی مثبت این طرح آن است که توانسته است آغازگر روندی باشد که در نهایت قادر خواهد بود که از دریافت‌های خارج از تعرفه جلوگیری کند.

این متخصص اخلاق پزشکی در پایان با اشاره به اینکه افزایش پرداختی نظام سلامت و بیمه‌ها به ارائه‌کنندگان خدمات سلامت باید با کنترل و نظارت دقیق صورت گیرد، یادآورشد: یکی از نگرانی های موجود افزایش بی رویه در هزینه های درمانی در مواردی است که انجام یک اقدام تشخیصی و یا درمانی که ضرورت انجام آن از نظر علمی محرز نیست انجام شود. بنابراین ضروری است که نظام سلامت با آموزش و نیز برنامه‌ریزی‌های دقیق نظارتی بتواند جلوی یک چنین تخلف‌های احتمالی را گرفته و از افزایش هزینه‌های درمانی بکاهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51331s, 18q