رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت:

ريشه‌كني بيماري‌هاي واگير مهمترين هدف نظام سلامت كشور است

۱۳۸۷/۱۱/۱۵ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 14942
ريشه‌كني بيماري‌هاي واگير مهمترين هدف نظام سلامت كشور است
محمدمهدي گويا امروز در دومين روز از كنگره نوآوري‌ها و دستاوردهاي 30 ساله علوم پزشكي كه در سالن همايش‌هاي رازي برگزار شد، با بيان اينكه اقدامات ضروري براي كنترل بيماري‌هاي واگير در 2 بخش مستقيم و غيرمستقيم انجام شده است، افزود: از اقدامات مستقيم در اين زمينه مي‌توان به ايجاد و توسعه شبكه بهداشتي، درماني با پوشش 100درصدي جامعه روستايي، افزايش نيروهاي انساني متخصص در عرصه بهداشت و جذب و بكارگيري آنها در مناطق روستايي اشاره كرد.
وي تأكيد كرد: آموزش بهداشت و جلب مشاركت‌هاي مردم در برنامه‌هاي بهداشتي، پوشش واكسيناسيون همه كودكان در كشور، انجام برنامه‌هاي ايمن‌سازي همگاني و فراهم كردن امكانات تشخيص درمان سرپايي از جمله ديگر اقدامات مستقيم انجام شده است.
گويا درباره اقدامات غيرمستقيم در كنترل بيماري‌هاي واگير گفت: توسعه راه‌هاي روستايي، افزايش سطح سواد عمومي، رفع بي‌سوادي، دسترسي به برق، تأمين آب و توسعه امكانات مخابراتي و شبكه تلويزيوني از جمله اقدامات غير مستقيم در كنترل بيماري‌هاي واگير به شمار مي‌رود.
وي با اشاره به آغاز طرح ريشه‌كني بيماري‌ فلج اطفال از سال 1367 در كشور تصريح كرد: بيش از 95درصد كودكان از شروع اجراي اين طرح تا سال 1370 زير پوشش اين طرح قرار گرفتند.
به گزارش فارس، رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت بيان داشت: در سال 1373با اجراي طرح ايمن‌سازي كودكان زير 5 سال، حدود 9 ميليون كودك در يك روز واكسينه شدند و برنامه ريشه‌كني فلج اطفال با موفقيت اجرا شد.
وي همچنين از تدوين و ارائه سند نهايي عاري بودن كشور از بيماري فلج اطفال از طرف سازمان جهاني بهداشت خبر داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77456s, 18q