گام دولت برای ممنوعیت واردات برخی تجهیزات پزشکی

۱۳۹۴/۰۳/۰۶ - ۱۳:۴۲ - کد خبر: 149460

سلامت نیوز: پس از آنکه دبیر انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی از سهم 37 درصدی واردات از تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور خبر داد، مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت معدن و تجارت احتمال جلوگیری از واردات تجهیزات پزشکی که تولید مشابه داخلی دارند را در صورت تصویب هیات دولت مطرح کرده است.

به گزارش ایسنا، بسیاری از تجهیزات پزشکی که جزو کالاهای دانش بنیان محسوب می‌شوند و به گفته صنعتگران این عرصه ارزش افزوده بسیار بالایی دارند، در داخل کشور تولید شده و می‌تواند نیاز کشور را تامین کند.

این در حالی است که رضا کمپانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی گفته است که از نظر زیر ساخت هیچگونه مشکلی برای تولید تجهیزات پزشکی در کشور وجود ندارد، اما در عین حال 37 درصد از تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور از طریق واردات تامین می‌شود که بیشتر مربوط به تجهیزات تصویربرداری از جمله سی تی اسکن، ام آر آی و رادیولوژی‌های پیشرفته است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی با بیان اینکه واردات تجهیزات پزشکی نباید به صورت کامل انجام شود،درخواست کرده که این واردات همراه با انتقال تکنولوژی و تفاهم و همکاری بین دو طرف باشد چون این موضوع سبب می‌شود که تولیدکنندگان داخلی در عرصه تولیدات نیز درگیر شوند و سهمی از بومی سازی این کالاها داشته باشند.

کمپانی با بیان اینکه برای تامین نیاز کل کشور به تجهیزات پزشکی مشکل زیر ساختی نداریم، بر حمایت از تولید داخل تاکید و اظهار کرده که باید ببینیم وزارت بهداشت تا چه اندازه از این موضوع حمایت می‌کند و سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه قانون، مصرف کننده را به توجه به تولیدات داخلی موظف کرده است، گفت وظیفه وزارت بهداشت تقویت تولید داخل نیست، بلکه وظیفه آن‌ها تهیه اجناس با کیفیت و با مناسب‌ترین قیمت است. همچنین اگر بتوانیم کالاهایی را تولید کنیم که توان صادراتی هم داشته باشند، می‌توانیم قیمت تمام شده را کاهش دهیم و سرمایه‌گذاری در این بخش جذاب‌تر می‌شود.

حال به نظر می‌رسد که با این اظهارات کمپانی، تصمیماتی برای بهبود وضعیت تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در حال اتخاذ است و در همین راستا، میرنژاد، مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت از احتمال جلوگیری از ورود تجهیزات پزشکی که نمونه‌های مشابه داخلی دارند در صورت تصویب هیات دولت خبر داده است.

وی در این زمینه اعلام کرده که در صنعت تجهیزات پزشکی فهرست ممنوعیت خرید کالای خارجی توسط دستگاه‌های دولتی را در سال جاری با همکاری اداره کل تجهیزات پزشکی آماده کردیم و به دنبال آن هستیم که به تصویب هیات دولت برسانیم.

مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت اظهار امیدواری کرده که با تصویب هیات دولت، صرفا کالاهایی با کیفیت داخلی که در آن فهرست قرار دارند مصرف بشود و در آینده شاهد ورود کالاهایی دیگری مشابه داخلی نباشیم.

به گفته میرنژاد باید در زمینه واردات تجهیزات پزشکی مورد نیاز طوری عمل کنیم که واحدهای صنعتی داخلی دانش بنیان اقدام به واردات کنند تا دانش فنی آن در داخل کشور ایجاد شود. همچنین خریدها در هیات امنای ارزی به صورت تجمیع انجام می شود اما پیشنهاد دادیم وزارت بهداشت نیاز سالانه خود را طی لیستی به ما ارائه کند و بر اساس ماده 4 قانون استفاده از حداکثر توانمندی ساخت داخل، نیازهای وزارت بهداشت را بر اساس برنامه‌ای که وزارت بهداشت می دهد به واحدهای صنعتی جهت برنامه ریزی تولید ابلاغ کنیم.

بنابراین اگر این موضوع محقق شود و نیازهای وزارت بهداشت هر ساله طی فهرستی به تولیدکنندگان ایرانی داده شود، علاوه بر افزایش و تقویت توان تولید داخلی، انگیزه تولیدکنندگان نیز بیشتر شده و به نحو مطلوب تری می‌توانند از پتانسیل خود در این حوزه استفاده کنند.

در عین حال نکته قابل تامل اینجاست که در صورت تحقق این امر، قیمت تمام شده تجهیزات ساخت داخل بالاتر از نمونه‌های مشابه خارجی خواهد بود و وزارت بهداشت تا چه اندازه به استفاده از تولید داخل علاقه‌مند است، در صورتی که می‌تواند این تجهیزات را با هزینه‌ای کمتر از کشورهای خارجی تهیه کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.07975s, 18q