شهریاری:

روایت رانتی که منجر به واردات گوشت بوفالو شد

۱۳۹۴/۰۳/۰۶ - ۱۷:۲۸ - کد خبر: 149493

سلامت نیوز: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از پیگیری‌های این کمیسیون برای جلوگیری از مصرف گوشت بوفالو در تولید سوسیس و کالباس خبر داد.

حسین‌علی شهریاری در گفت وگو با خانه ملت، درباره آخرین وضعیت واردات گوشت بوفالو به کشور، افزود:‌ کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بعد از آنکه از واردات گوشت بوفالوی هندی به کشور و خطر آلوده بودن این گوشت‌ها اطلاع پیدا کرد، 2 نشست خود را به بررسی وضعیت این گوشت‌ها با حضور مسئولان مربوطه اختصاص داد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ در گذشته قرار بود برای واردات گوشت به کشور، بهتر است از طریق استان سیستان و بلوچستان گاو هندی وارد شود تا بعد از قرنطینه و اطمینان از صحت این گاو‌ها،‌ عمل ذبح در کشتارگاه‌ها انجام شده و سپس گوشت به دست آمده بسته‌بندی و در کشور توزیع شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه واردات گاوهندی از هندوستان می‌توانست 10 تا 15 هزار شغل در استان سیستان و بلوچستان ایجاد کند، تصریح کرد: متاسفانه با وجود این شرایط اما عده‌ای با قدرت چانه‌زنی بالاتر و رانتی که داشتند سیستم را دور زده و مانع از انجام این اقدام شدند.

وی یادآور شد: گاهی گوشت‌هایی که به کشور وارد می‌شوند آلودگی‌های انگلی دارند زیرا دام‌‌ها در فاضلاب و مکان‌های نامناسب هستند و در برخی از موارد نیز این بوفالو‌ها پیر بوده لذا گوشت آنها نیز از کیفیت لازم برخوردار نیست.

شهریاری با تاکید بر اینکه رئیس سازمان دامپزشکی در جلسه کمیسیون بهداشت اعلام کرد که واردات این گوشت‌ها از ابتدای سال 93 به کشور ممنوع شده است،‌ افزود: به گفته خلج رئیس سازمان دامپزشکی هر گوشتی که دراین مدت وجود داشته برای قبل از سال 93 بوده و به تازگی هیچ واردات گوشتی صورت نگرفته است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس نهم، ادامه داد:‌ از سویی دیگر برخی از نگرانی‌ها مبنی بر آن بود که این گوشت‌ها را با قیمتی بالاتر به عنوان گوشت گوساله به فروش می‌رسانند درحالی که سازمان دامپزشکی اعلام کرد که چنین چیزی وجود ندارد و این گوشت‌ها در تولیدات صنایع غذایی مانند سوسیس و کالباس استفاده می‌شود.

رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، گفت: بعد از پیگیری‌های این کمیسیون قرار برآن شد تا استفاده از گوشت بوفالو در صنایع غذایی ممنوع شود و از سویی دیگر واردات گوشت نیز باید از مجاری رسمی به کشور صورت گیرد تا بتوان از سلامت آنها اطمینان حاصل کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.88979s, 19q