نتايج يک پژوهش نشان داد:

سهم 17 درصدي ماهواره دروقوع طلاق

۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 149550

سلامت نیوز: در حالي که نتيجه پژوهش ها نشان مي دهد 17 درصد از طلاق ها ناشي از تاثير تماشاي شبکه هاي ماهواره اي است اما همچنان راهکار مسئولان براي کاهش آثار سوء ماهواره ها برخورد سلبي با اين ابزار ارتباطي است.

عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشوردر حاشيه يک برنامه خبري در پاسخ به سوال روزنامه خراسان مبني بر اين که با توجه به هشدارهاي کارشناسان نسبت به تاثير تماشاي برنامه هاي ماهواره در تغيير سبک زندگي و بروز آسيب هايي چون افزايش طلاق آيا برخورد سلبي با اين شبکه ها را موثر مي دانيد، گفت: برخورد سلبي با اين گونه امور غيرقانوني بر عهده دستگاه هاي اجرايي و نيروي انتظامي گذاشته شده است که اين اتفاق با حداقل آسيب ، در حد تذکر دادن و جمع آوري آنتن هاي ماهواره‌اي توسط خود مردم انجام مي شود.

به گفته رئيس هيئت مديره بنياد صيانت از نهاد خانواده قوه قضاييه ومدير گروه پژوهش بنيادعلوم رفتاري، نتايج پژوهشي که از ابتداي سال 92 تا پايان سال 93 در گروه اجتماعي بنياد امور خانواده پژوهشي درباره تاثير شبکه‌هاي ماهواره اي بر خانواده آغاز شده است، نشان مي دهد 17 درصد طلاق ها تحت تاثير شبکه هاي ماهواره‌اي صورت گرفته است. مجيد ابهري در گفت و گو با خراسان گفت: اين رقم بر اساس يافته هاي تحقيق و دلايل اظهار شده توسط بعضي از زوجيني به دست آمده است که بيننده شبکه هاي ماهواره‌اي بوده اند. به نحوي که به دقت مي توان تاثير ماهواره‌ها را بر روابط زناشويي دريافت. وي افزود: زشتي زدايي از روابط نامشروع ، توسعه روابط فرا زناشويي، حرمت شکني، کمرنگ شدن جايگاه خانواده و در يک جمله تغيير سبک زندگي و انحراف آن از زندگي اسلامي و ايراني در اثر تماشاي شبکه‌هاي ماهواره اي بوده است. علاوه بر آن ايجاد اعتياد به اين برنامه ها، اتلاف وقت، کاهش روابط گفتاري بين اعضاي خانواده که گاه يک سريال تا 300 قسمت يا بيش از آن ادامه دارد وهر شب مخاطب را پاي ماهواره مي کشاند، از ديگر پيامدهاي سريال‌هاي ماهواره‌اي است. وي افزود: در 95 درصد از سريال هاي ماهواره اي روابط فرازناشويي تبليغ مي شود و زنان شوهردار و مردان متاهل بدون هيچ گونه محدوديت به دنبال روابط نامتعارف هستند، و جايگاه خانواده به عنوان هسته اصلي جامعه، پايين مي آيد و بي ارزش مي شود.

مدير گروه پژوهش بنياد علوم رفتاري با بيان اين که جامعه آماري اين تحقيق 8 هزار و 450 جوان در گروه سني 15 تا 28 سال بوده است، اظهار کرد: با توجه به مناطق جغرافيايي اين پژوهش در شهرهاي تهران، اصفهان، رشت، شيراز و زنجان مشخص شد که برخوردهاي سلبي که طي ده سال گذشته صورت گرفته، تاثيري در منصرف کردن مخاطبان از تماشاي ماهواره نداشته است و نزديکي فرهنگي کشورهاي تهيه کننده، اشتراک باورهاي ديني بين آن ها و جامعه ما و شباهت هاي اخلاقي در بيشتر سريال ها، در کنار مخاطب سنجي و ارزيابي سليقه مخاطبان و بهره بردن از مناظر طبيعي از عوامل جذب تماشاگران بوده است.

ابهري با بيان اين که تبليغ سبک زندگي غربي همراه با بي توجهي به معيارهاي ارزشمند خانوادگي در شبکه هاي ماهواره اي، باعث تبليغ اباحه گرايي در بين مخاطبان شده است گفت: ايجاد شبکه هاي کابلي و خصوصي و ايجاد رقابت بين توليدکنندگان محصولات فرهنگي و صداو سيما و دست اندرکاران سينما و تجديد نظر در مخاطب شناسي و سليقه سنجي مخاطبان، مي تواند عاملي موثر در جذب مخاطبان براي برنامه هاي داخلي باشد، به خصوص آن که نتايج پژوهش انجام شده حاکي از آن است که 95 درصد از تماشاگران ماهواره ها ، تکراري بودن برنامه ها ، محدود بودن سريال ها و ضعيف بودن فيلم نامه را دليل استقبال و استفاده از ماهواره اعلام کرده اند و تنها 5 درصد به خاطر مسائل غيراخلاقي به تماشاي برنامه‌هاي ماهواره اي نشسته اند. به گفته مدير گروه پژوهش بنياد علوم رفتاري بيشترين تاثير ماهواره به ترتيب روي نوجوانان و جوانان، زنان و در مرحله آخر مردان بوده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43171s, 19q