بحران آب و تابستاني كه بايد بگذرد

۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۱۲:۲۹ - کد خبر: 149551

سلامت نیوز:به كار بردن تعبير«بحران» براي وضعيت آب ديگر به چيزي مرسوم تبديل شده است. ديگر كمتر شهروندي است كه نداند در اين زمينه با بحران رو‌به‌رو هستيم. با وجود اين، اين دانستن نه به تغيير در شيوه مصرف آب و نه به اجراي طرح‌هايي براي جمع آوري آب‌هاي حاصل از بارندگي و ذخيره كردن آنها منجر شده است. يكي از طرح‌هايي كه در ماه‌هاي اخير در شهر تهران در اين زمينه مورد توجه قرار گرفته است، جمع‌آوري آب باران و ذخيره كردن آن براي مواقع بحراني است.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه آرمان در ادامه نوشت: هم اكنون در فصل گرما به سرمي بريم و براي هر كدام از ما وضعيت بحراني آب نگران‌كننده است. تنش‌هاي آبي در دنيا به گونه‌اي است كه همگان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. «در جهان حدود يك ميليارد نفر به آب آشاميدني سالم دسترسي ندارند»؛ «روزانه 50 هزار نفر در جهان بر اثر مصرف آب غير بهداشتي جان خود را از دست مي‌دهند»؛ «تا سال 2050 ميلادي بيش از نيمي از كشور‌ها در سراسر دنيا در تامين آب آشاميدني مورد نياز خود با بحران روبه‌رو خواهند شد»؛ تمام اين جمله‌هاي هشداردهنده، بيانگر آن هستند كه بحراني جدي با نام «بحران آب» در حال گسترش و پيچيده‌تر شدن است.

اقدام جدي براي جمع‌آوري آب باران انجام نشده است

روز گذشته معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست در نخستين سمپوزيوم بين‌المللي چشم‌انداز شهرهاي پايدار آينده ايران، گفت: در گذشته نگاه يك طرفه‌اي به مباحث اقتصادي وجود داشت، به طوري كه هر فعاليت توليدي كه با برداشت منابع طبيعي همراه بود، منجر به تخريب طبيعت مي‌شد. زماني كه بهره‌برداري از طبيعت افزايش يافت، آلودگي زيست محيطي نيز به خاطر توليد بيشتر پسماندهاي حاصل از بهره‌وري افزايش پيدا كرد. در نتيجه، در اواخر قرن بيستم با بحران‌هاي جدي زيست محيطي روبه‌رو شديم. سيد محمد مجابي افزود: براي كنترل اين مساله، حركت‌هاي جدي همچون اجلاس جهاني زمين شكل گرفت كه در آن دستيابي به توسعه پايدار مطرح بود. او با اشاره به اين موضوع كه بحران‌هاي متعددي در حوزه محيط زيست وجود دارد، گفت: امروز جهان با بحران آب مواجه است در حالي كه هنوز اقدام جدي براي جمع‌آوري آب باران در دوره‌هاي بارندگي در شهرهاي خشك و نيمه خشك همچون تهران انجام نشده است. او با تاكيد بر اين مساله كه توليد محصولات صادراتي همچون پسته و هندوانه كه به آب زيادي نياز دارد، بايد در كشور مديريت شود، ادامه داد، كاهش سرانه آب تجديد پذير كشور به مرور زمان باعث فشار به آب‌هاي غيرتجديدپذير و در نتيجه، كاهش آب زيرزميني مي‌شود. مجابي با اشاره به اين مساله كه توسعه پايدار شهري نيازمند مطالعه و پژوهش بر مبناي مساله‌يابي است، تاكيد كرد: بايد بدانيم كه در هر يك از قسمت‌هاي يك شهر چه مساله‌اي وجود دارد تا پس از دسته‌بندي اين مسائل بتوانيم به آنها در قالب طرح‌هاي پژوهشي رسيدگي كنيم. معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس در ادامه گفت: آينده پژوهي مساله بسيار حائز اهميتي براي شهرهاست و اگر اتفاقاتي كه در آينده رخ مي‌دهد از پيش برنامه‌ريزي نشود، قابل مديريت نخواهد بود. بنابراين، لازم است كه طرح جامع شهري در زمينه مديريت شهري و محيط زيست ارائه كنيم كه همه مسائل شهر را پوشش دهد. براساس گزارش روابط عمومي سازمان حفاظت محيط زيست، او با اشاره به مساله ترافيك و آلودگي هوا، آلودگي صوت، آلودگي آب، افزود: در شهرهاي توسعه يافته براي افزايش كيفيت زندگي شهروندان به مسائل زيست‌محيطي توجه مي‌شود.

مديريت منابع آبي در كشور اعمال نمي‌شود

سخنگوي كميسيون عمران مجلس درباره نحوه مديريت آب باران به آرمان مي‌گويد: بحران آب در همه جاي دنيا وجود دارد و با مديريت صحيح آب مي‌توان اقدامات ثمربخشي را لحاظ كرد. مهرداد بائوج لاهوتي مي‌افزايد: ميانگين بارندگي امسال 240 ميلي متر بود كه در مقايسه با سال گذشته كاهش داشته است. به گفته او كشور ما يك كشور كم‌آب است و از هر منابع آبي مي‌توان براي ذخيره‌سازي استفاده كرد. براي مثال در دنيا از تصفيه پسماند و فاضلاب براي آبياري بخش كشاورزي استفاده مي‌شود. اين نماينده مجلس تاكيد مي‌كند: در استان‌هاي شمالي كشور سالانه هزار ميليمتر بارندگي ثبت مي‌شود و در دو ماه مرداد و شهريور كه فصل برداشت برنج است، جنگ بر سر آب راه مي‌افتد آن هم به اين دليل كه در اين ماه‌ها هيچ بارشي را شاهد نيستيم و اگر همين آب باران مديريت شود در فصول برداشت محصول در استان‌هاي شمالي كشور نه تنها هيچ مشكلي وجود ندارد بلكه مي‌توان به استان‌هاي مجاور هم آبرساني كرد. لاهوتي تصريح مي‌كند: در هفته‌هاي گذشته شاهد بارش مطلوبي در تهران بوديم اما متاسفانه به دليل عدم اعمال مديريت اين منبع رها شد كه اين بي‌توجهي‌ها دير يا زود به ضررمان مي‌شود. او مي‌افزايد: در مقايسه با سال گذشته ميزان بارندگي‌ها 15 درصد كاهش داشته است و اگر اين وضعيت مديريت نشود بي شك با بحران آب رو‌به‌رو خواهيم شد. سخنگوي كميسيون عمران از تدوين طرحي با عنوان «تنش‌هاي آبي» در كميسيون عمران مجلس خبر داده و مي‌گويد: متاسفانه هم اكنون بر سر ميزان آب آشاميدني مشكل داريم اما در برخي مواقع شاهديم كه همين آب شرب براي آبياري فضاي سبز مصرف مي‌شود كه اين اقدام نشان از عدم آگاهي و عدم‌اطلاع‌رساني در زمينه مديريت آب در كشور دارد. لاهوتي با بيان اينكه هم اكنون هدر رفت آب در دنيا زير 10 درصد است اما در كشور ما ميزان هدر رفت آب به 40 درصد رسيده است، تصريح مي‌كند: 30 درصد از هدر رفت به دليل فرسودگي شبكه‌هاي منابع آب توليدي وزارت نيرو است و اگر اين سازمان در پي مديریت صحيح آب است در ابتدا بايد هدررفت انشعاب را به زير 10 درصد برساند.

فقدان مديريت يكپارچه شهري

يك عضو شوراي شهر تهران در مورد وضعيت جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در كشور به آرمان مي‌گويد: در مورد جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در كشور ما تاكنون ضعيف عمل شده است و اقدام مناسبي در اين حوزه انجام نشده است. غلامرضا انصاري ادامه مي‌دهد: اين در حالي است كه شرايط خشكسالي و بارندگي كم بر كشور حاكم است و حتي كشورهايي كه وضعيت بهتري از نظر نزولات جوي دارند نيز براي آب برنامه‌ريزي كرده‌اند. او با اشاره به اقداماتي كه به اين منظور در كشور قرار است صورت بگيرد، مي‌گويد: استفاده از آب‌هاي سطحي و فاضلاب‌ها به شدت از سوي دولت و سازمان حفاظت محيط زيست دنبال مي‌شود؛ زيرا ساماندهي اصولي نزولات براي تبديل آب‌هاي سطحي به مصرفي لازم است. او در ادامه به فقدان مديريت يكپارچه شهري در اين حوزه اشاره كرد و افزود: وقتي برف مي‌بارد ما شاهد اين هستيم كه شهرداري كيسه‌هاي شن و ماسه را به اين منظور روي معابر مي‌پاشد كه اين اقدام سبب مي‌شود اين آب‌هاي سطحي هم ديگر قابليت استفاده مجدد نداشته باشند. انصاري مي‌افزايد: ما بايد به صورت جدي به سمت مديريت يكپارچه شهري حركت كنيم. در جلسه اين هفته شورا قرار است موضوع استفاده بهينه از انرژي و آب مورد بررسي قرار بگيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.96317s, 18q