ورود کودکان به فروش غیرقانونی محصولات دخانی

۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۲۲:۱۷ - کد خبر: 149576

سلامت نیوز: کارشناش ارشد دبیرخانه کشوری ستاد کنترل دخانیات گفت: در فروش و خرید محصولات دخانی قاچاق جوانان هدف قرار می‌گیرند به طوری که در تهران نرخ مصرف سیگار قاچاق در جوانان ۳۰ سال و پایین‌تر ۲۴.۵ درصد اما در افراد مسن‌تر ۱۵.۳ درصد است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، بهزاد ولی زاده اظهار کرد : اپیدمی جهانی دخانیات حدود 6 میلیون نفر را در سال به کام مرگ می کشاند که از این تعداد بیش از 600 هزار مورد آن ناشی از مواجهه با دود دسته دوم محصولات دخانی است یعنی افرادی که به صورت غیر مستقیم دود دخانیات استنشاق می کنند.

وی ادامه داد: در شرایطی که اقدامی برای مهار این اپیدمی مرگبار انجام نشود تا سال 2030 سالانه بیش از 8 میلیون نفر قربانی مصرف و مواجهه با دود دسته دوم محصولات دخانی خواهندشد.

ولی زاده گفت: بیش از 80 درصد از این مرگ ومیرها که قابل پیش گیری است در کشورهای با درآمد پایین و متوسط رخ می دهد.

کارشناش ارشد دبیرخانه کشوری ستاد کنترل دخانیات افزود: این در حالی است که قاچاق محصولات دخانی باعث به دام انداختن جوانان برای تجربه کردن و مصرف این محصولات است چون خرید این محصولات توسط افراد با درآمد پایین و با قیمت پایین امکان پذیرتر است.

وی تصریح کرد: در برخی از کشورها سیگاری های جوان مهم ترین هدف قاچاقچیان محسوب می شوند به طوری که در تحقیقات انجام شده جوانان مصرف کننده در تهران به همین ترتیب نسبت به افراد مسن تر تمایل بیشتری به مصرف سیگار قاچاق نشان می دهند.

ولی زاده گفت: نرخ مصرف مواد دخانی در افراد 30 سال و پایین تر حدود 24.5 درصد، بین افراد 31 تا 55 سال 19.3 درصد وبرای افراد بالایی 55 سال حدود 15.3 درصد را در تهران نشان می دهد.

کارشناش ارشد دبیرخانه کشوری ستاد کنترل دخانیات ادامه داد: محصولات غیر قانونی دخانیات به دلیل نداشتن تصاویر هشدار دهنده موجب گمراهی جوانان شده و حتی باعث فروش غیر قانونی آنها توسط کودکان و نوجوانان می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32278s, 19q