براساس يك پژوهش:

گرمادرماني باعث کاهش شدت درد زايمان مي‌شود

۱۳۸۷/۱۱/۱۵ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 14958
گرمادرماني باعث کاهش شدت درد زايمان مي‌شود
تحقيقات فرشته بهمنش، کارشناس ارشد مامايي دانشگاه علوم پزشکي بابل با بررسي بر روي 64 نفر زن باردار در زايمان نخست حاكي از تاثير گرمادرماني در کاهش شدت درد زايمان است.

در اين تحقيق افراد منتخب در دو گروه گرمادرماني و مراقبت روتين قرار گرفته و پس از انجام آزمايشات و مطالعات نتايج به دست آمده مورد مقايسه قرار گرفت.

در بيماران گروه مراقبت در اين روش علاوه بر مراقبت هاي روتين از ديلاتاسيون 4-3 سانتي متر دهانه رحم تا پايان مرحله اول زايمان از کيف آب گرم درقسمت تحتاني پشت و در مرحله دوم در قسمت پرنيه برخوردار بودند و شدت درد زايمان با استفاده از مقياس خط کش درد مک گيل و طول مدت مراحل سه گانه زايمان با استفاده از ساعت ديجيتالي، در دو گروه (هم مراقبت روتين و هم گروه نمونه گرما درماني) تعيين شد که نمايانگر تاثير مثبت گرما درماني بود.

به گزارش ایسنا، يافته ها نشان داد: گرما درماني نه تنها تاثيري بر طول مدت مرحله دوم زايمان، نوع زايمان و وضعيت خونريزي مادر و انقباض و ارتفاع قله رحم در يک ساعت اول پس از زايمان ندارد؛ بلکه سبب کاهش شدت درد زايمان در زنان نخست زا مي شود و بر طول مدت مراحل اول و سوم زايمان موثر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.40846s, 18q